Wiadomości z Rudy Śląskiej

Malutki Victor umarł w męczarniach. Prokuratura postawiła jego rodzicom zarzut znęcania

 • Dodano: 2021-01-13 20:45, aktualizacja: 2021-01-14 09:24

Victor przyszedł na świat 18 czerwca 2020 roku, a jego króciutkie życie było pasmem bólu. Nie zaznał szczęścia, a zamiast opieki i miłości, był maltretowany przez ojca. Jak wskazuje prokuratura to on prawdopodobnie doprowadził do śmierci dziecka.Śledztwo w sprawie zabójstwa malutkiego rudzianina trwa. Dziś, 13 stycznia, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach postawiła zarzuty jego rodzicom - 31-letniemu Mariuszowi Sz. i 30-letniej Aleksandrze Sz. w sprawie dotyczącej zabójstwa ich kilkutygodniowego dziecka.

Victor był wielokrotnie maltretowany. Jego gehenna rozpoczęła się jeszcze w czerwcu minionego roku. Maluszek zamieszkał w domu z rodzicami 23 czerwca. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez prokuraturę, ojciec dziecka znęcał się nad noworodkiem. Gdy płakało, zamiast starać się je uspokoić, krzyczał na nie. Jednak nie to było najgorsze. Mężczyzna szarpał kończynami niemowlaka, a nawet rzucał nim z wysokości na łóżeczko. W toku śledztwa mundurowi ustalili także, że ojciec również mocno ściskał klatkę piersiową maluszka, gwałtownie nim potrząsał, a co gorsza z dużą siłą przyciskał nóżki noworodka do klatki piersiowej, co powodowało poważne obrażenia. Dziecko przeżywało prawdziwe katusze.

Agresja ojca i obojętność matki

W tej sytuacji dziwi obojętność matki. Policja ustaliła, że Aleksandra Sz. nie reagowała na zachowanie swojego partnera. Choć widziała, ze dziecko cierpi i że odnosi liczne obrażenia, nie wzywała pomocy, ani nie informowała nikogo o sytuacji, a była w stałym kontakcie m.in. z kuratorem i pracownikami opieki społecznej.

Prawdziwy dramat rozegrał się w jednym z rudzkich domów 22 lipca 2020 roku. Kiedy Aleksandra Sz. opuściła mieszkanie wraz ze swoją maleńką, 14-miesięczną wówczas córką, Victor został pod opieką ojca. Jak wskazuje prokuratura, to wtedy Mariusz Sz. uderzył niemowlaka w głowę twardym, płaskim narzędziem. Uderzenie wywołało rozległy uraz czaszkowo-mózgowy. 

Oficer prasowy rudzkiej policji informował wówczas, że dziecko w stanie krytycznym trafiło do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie. Zostało tam przetransportowane śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Następnie przewieziono je na Szpitalny Oddział Ratunkowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. Lekarze orzekli, że na ciele chłopczyka znajdowały się liczne ślady po maltretowaniu. Victor był w fatalnym stanie, a medycy musieli przystąpić do reanimacji. Niestety, pomimo ich wysiłków, maluszka nie udało się uratować.

Ojca niemowlaka oskarżono o znęcanie się nad dzieckiem

Teraz prokuratura postawiła rodzicom Victora poważne zarzuty. Jak wskazuje Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, uznano, że ojciec, Mariusz Sz. od 23 czerwca do 22 lipca 2020 roku znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad swoim nowonarodzonym synem Victorem. Z kolei  22 lipca uderzył go, w konsekwencji czego dziecko zmarło. To przestępstwa z art. 148 § 1 k.k. i art. 207 § 2 i 1a k.k. w zw. z art. 157 § 1 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

To jednak nie wszystko. Mariusz Sz. usłyszał też zarzut znęcania się nad córką Victorią. Zgodnie z aktem oskarżenia, w nocy z 29 na 30 marca 2019 r. w Rudzie Śląskiej, miał przyczynić się do złamania jej żeber. Uraz ten skutkował naruszeniem czynności narządów jej ciała na okres powyżej 7 dni, a to czyn z art. 157 § 1 k.k.. Oskarżono go o popełnienie także innych czynów zabronionych kwalifikowanych z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kara czeka także matkę Victorka

Kary nie uniknie też matka Victora. Aleksandrze Sz. zarzucono z kolei popełnienie przestępstwa z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 207 § 2 i 1a k.k. w zw. z art. 157 § 1 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

Oznacza to, że dopuściła się znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad Victorem poprzez nieprzeciwdziałanie i niereagowanie, brutalnym zachowaniom Mariusza S. wobec ich syna, mimo prawnego, szczególnego obowiązku opieki nad dzieckiem, a także udzielenia pomocy Mariuszowi Sz. w zabójstwie dziecka poprzez pozostawienie całkowicie bezbronnego noworodka pod jego wyłączną opieką – wyjaśnia Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Postępowanie toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. Rodzice Victora mogą spędzić za kratkami nawet resztę życia.

Komentarze (36)    dodaj »

 • Pracownik styczniowy

  Lepiej już nic nie pisz, bo takiego idioty to świat nie widział. Wyżej stawia jakąś wyimaginowaną solidarność społeczną niż życie dziecka. Ciebie to powinni w szambie spuścić.

 • boluś

  Tyś mondralo'pewnie bez cufal wyewoluowoł z glisty? Tyż "ludzko"

 • Grześ

  Boluś tyś to już nawet gu*pi nie jest.

 • boluś

  niy je żech 'niy stać mnie na gupota ' zostawiom jom takim popaprańcom kiej TY !

 • rado

  Szkoda, że nie są sądzeni w usa gdzie z takimi by się nie patyczkowali. Pomimo wielu patologii w systemie tego kraju to jednak sprawiedliwość i kara śmierci jak najbardziej by się u nas w Polsce przydała. Tak to przez kilka lat (bo pewnie zbyt wiele odsiadki nie dostaną) będziemy z naszych pieniędzy płacić na takie coś.

 • Karl

  No nie wiem, w tym kraju metody działania kulsonów, rzetelność postępowań prokuratorskich jak i sprawiedliwość orzeczeń sądowych jakoś niespecjalnie przekonują mnie by całe to towarzycho mogło kogokolwiek skazywać na karę śmierci.

 • Pracownik styczniowy

  Co prawda kara śmierci niczego tu nie naprawi, ale to jedyna sprawiedliwa kara dla tego "ojca".

 • ZYCZLIWY

  mam szczerą nadzieje i życzę ci tego z całego serca i błagam aby do tego doszło ŻE CI W WIEZIENIU ZROBIĄ ZE WSZYSTKICH TWOICH OTWORÓW TUNELE NA WYLOT życzę CI ZEBY CIE METALOWA NOGA OD KRZESŁA RYPALI W OTWOR AZ CI PEKNIE WSZYSTKO WEWNATRZ I ZEBYS ZDECHL SKULONY NA PODLODZE na zdrowie ZWYROLU

 • [...] pis

  ostatnio napisałem iż ruda sląska brud syf o patologia to się miłośnicy pis du oburzyli ;))) wiecej 500 plus jeb nierobom!!!! getto cygany ukraincy [...] cpuny i kibole ja rudę slaska syf [...]e !!!!!!!!

 • boluś

  Wykorzystywanie tragedii tych dzieci do manifestowania swoich poglądów politycznych i obrażania suma sumarum' syćkich miyszkańców miasta świadczy potrzebie pilnego leczynia przy ograniczeniu praw obywatelskich

 • boluś

  Zapomniołś o sie " to cie dopisza 'TOTALNY PRZIGUP I POROMBANIEC !

 • Rudziol

  Szkoda że nie można zrobić im samo sądu, pewnie sporo ludzi by się znalazło żeby się nimi tak samo pobawić. Mam nadzieję że wpierdlu tylne oczko mu będzie krwawić.

 • Magda

  Juz mielismy taki przypadek pare lat temu. Wlasciwie to wszystko dzialo sie identycznie a wyrok byl bardzo łagodny dla wyrodnych rodziców...(*) niech Victorek spoczywa w pokoju

 • Gornik

  Chodzi ci o orzegow kiedys

 • Magda

  Nie. Halemba

 • Rudzianka

  Taaa?jaki tam byl samosąd?Mowisz o polrocznej dziewczynce zmaltretowanej,ze przez ojca,kibola ksg?Ten przypadek z Halemby

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również