Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mamy 4 dzieci i więcej dostaną emerytury. Rusza program MAMA 4+

 • Dodano: 2019-03-11 10:45

Od 1 marca można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie z programu MAMA 4+. Chętnych nie brakuje.

Świadczenie przysługuje tym, którzy zrezygnowali z aktywności zawodowej ze względu na wychowanie dzieci. Będzie finansowane z budżetu państwa.

-Szacujemy że w skali kraju będzie to 90 tys osób, mamy w budżecie państwa przeznaczone na to 800 mln złotych i te środki na to przeznaczymy – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W rybnickim oddziale ZUS złożono już ponad tysiąc wniosków – w całym województwie ponad 2,5 tysiąca. To najwięcej w całej Polsce.

-Duże zainteresowanie tym świadczeniem zaobserwowaliśmy już na miesiące przed wejściem życie ustawy. Tylko w lutym odwiedziło nasze placówki ponad 50 tys osób zainteresowanych informacją jakie warunki należy spełnić że by te świadczenie otrzymać – mówi Joanna Komenda, ZUS oddział w Chorzowie.

Program MAMA 4+ Rybnik na 2. miejscu w liczbie wniosków w Polsce

-To jest związane z tym jak jest w regionie skonstruowana rodzina. Są to rodziny, gdzie kobieta nie pracowała, kobieta rodziła dzieci czworo albo i więcej. Mężczyzna utrzymywał rodzinę i teraz te panie nie mając żadnych świadczeń – przychodzą do nas po to świadczenie – mówi Wojciech Śliwiński, ZUS oddział w Rybniku.

Pytań o program MAMA 4+ i co do samych świadczeń nie brakuje. Rybnicki oddział ZUS uruchomił infolinię. Eksperci udzielają informacji z zakresu programu MAMA 4+.

-Zadzwoniła osoba urodzona w 64 roku, która nie ma jeszcze wieku emerytalnego i zapytała czy już ma złożyć wniosek, żeby sprawa nie uległa przedawnieniu – mówi Iwona Małczak – Świerczyńska, ZUS oddział w Rybniku.

Świadczenie może również otrzymać ojciec, który wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.


Świętość zrównana z rynsztokiem w Katowicach! TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS

Komentarze (19)    dodaj »

 • słusznie

  I dobrze matki 4+ niech mają w końcu tyle dzieci to ciągła j... od rana do wieczora. Nie zazdroszczę nie chciała bym mieć tyle dzieci bo bym oszalała. Szanuję je i podziwiam.

 • jo

  Dalej patola [...] swoje bez gumy będzie łatwy hajs na bajlando. Masakra co się dzieje :( rozpijać naród i rządzić nieudolnymi ludźmi dobry plan :/.

 • Łysy z brodą

  Jakieś świadczenia dla łysych z brodą są może w planach?

 • mieszkaniec

  a kto dzis ma 4 dzieci tylko same patole i k......

 • Olo

  Nie obrażaj ludzi. Wyluzuj, bo ci żyłka pęknie....

 • k...co ty wiesz o...

  Nie generalizuj filozofie.

 • Elian

  Czyli kobiety, które wychowały 4 dzieci i w tym czasie pracowały dostaną dwie emerytury? Tylko takie rozwiązanie wydaje się sprawiedliwe i oczywiste.

 • Rudzianka

  Przelewajcie jeszcze co miesiąc pensje tym leniom co nie pracują tylko w domu siedzą żeby im się lepiej żyło, śmieszne mam troje dzieci i żeby mieć emeryturę chodzę do pracy

 • haha

  To choć do pracy jak lubisz i nudzi ci się w domku. Nie zazdrość, zawsze możesz się zwolnić cierpistko jedna.

 • nina

  Pracuje bo się uczyła i wie co to etos pracy . W domu głównie siedzą ci co mają dwie lewe ręce i przeciąg w głowie . Więc siedzą z dziećmi żeby jakoś usprawiedliwić powód swojego nieróbstwa. Bo co mają powiedzieć: nie chce mi się, nic nie potrafię, nikt mnie nie chce, nie mam własnej inicjatywy. Głupio tak. Lepiej powiedzieć MAM DZIECI! A dzieci to już czasami nastolatki ale przyzwyczajenie drugą naturą.

 • Iks

  A co to teraz jedyną formą "robienia czegoś" jest praca zawodowa? Jak ktoś nie pracuje zawodowo, tzn. że nic nie robi???? Weź na luz...

 • w gruncie rzeczy...

  Nie tylko zapomniałaś o osobach chorych.

 • Po

  W mojej rodzinie jest przypadek taki, starsza pani ubiega się o emeryturę, dzieci 8, więc się należy, jednakże żadne z tych dzieci nie ukończyło nawet podstawówki, kolejni mężowie, imprezy do białego rana, całe życie na socjalach, dzieci owej pani z racji przyzwyczajenia też siedzą do dziś na mopsie, nasuwa się pytanie, za co owa pani ma dostać emeryturę? Nie pracowała, co rok to prorok, pieniądze z państwa bo tak łatwiej, dzieci samopas wszędzie, i gdzie tu sprawiedliwość, chory system, pieniądze wyrzucone w błoto w tym przypadku.

 • ehs

  Dlaczego kobieta, która nie przepracowała ani dnia ma dostać świadczenie z podatków/składek pracujących? Czy to nie jest przypadkiem promowanie nieróbstwa? Pracujący są karani... Ileż to matek pracowało i wychowywało dzieci. Co one otrzymają?Po przepracowaniu 20 lat dostaną podobną emeryturę. Dokąd zmierzasz Polsko? :(

 • kupa śmiechu

  Ma dostać aby tobie ehs żal d...ściskał.

 • Iks

  Nie przepracowała??? Uściślijmy: nie przepracowała zawodowo. A to nie to samo...

 • nina

  Jest w tej samej sytuacji jak Ci którzy pracowali na czarno. Takie życie, nie ma składek nie ma emerytury.

 • rex

  Mąż podwójnych składek na ZUS nie odprowadzał więc nie pracowała.

 • Mama

  Również nie popieram tego programu. Wychowałam pięcioro dzieci, pracowałam, tyle na ile pozwalały mi siły i czas jaki mogłam poświęcić pracy zarobkowej. Może moja emerytura nie będzie wysoka ale wypracowana przeze mnie. Zrozumiałabym jeszcze dodatek do wypracowanej emerytury dla każdej matki za wychowanie dziecka ale ten program mnie poprostu oburza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również