Wiadomości z Rudy Śląskiej

Marek Wesoły jedynym rudzianinem w Sejmie!

 • Dodano: 2023-10-17 08:30, aktualizacja: 2023-10-17 16:09

Wszystkie głosy z okręgu wyborczego nr 31, który obejmował obszar Rudy Śląskiej, zostały już podliczone. Jak się okazuje spośród kilku startujących w wyborach rudzian, tylko Marek Wesoły zasiądzie w sejmowych ławach. 

Wyniki wyborów w okręgu nr 31

Okręg wyborczy nr 31 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Wyniki ze wszystkich lokali wyborczych prezentują się następująco:

 • Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 36,79 proc.
 • Prawo i Sprawiedliwość - 30,88 proc.
 • Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 13,27 proc.
 • Nowa Lewica - 8,946 proc.
 • Konfederacja Wolność i Niepodległość -  6,7 proc.

Posłowie z okręgu 31

Koalicja Obywatelska zdobyła 5 mandatów. Do Sejmu wchodzą: 

 • Borys Budka - 101 258 głosów,
 • Monika Rosa - 44 857 głosów, 
 • Ewa Kołodziej - 7283 głosy, 
 • Wojciech Król - 7136 głosów,
 • Łukasz Ściebiorowski - 7116 głosów. 

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 4 mandaty:

 • Mateusz Morawiecki - 117 064 głosy,
 • Marek Wesoły - 9915 głosów,
 • Michał Wójcik - 8270 głosów,
 • Jerzy Polaczek - 5996 głosów.

Trzecia Droga zdobyła 1 mandat. Do Sejmu wchodzi:

 • Michał Gramatyka - 32 251 głosów. 

Nowa Lewica zdobyła 1 mandat. Do Sejmu wchodzi:

 • Maciej Konieczny - 17 901 głosów.

Konfederacja zdobywa 1 mandat. W poselskich ławach zasiądzie:

 • Grzegorz Płaczek - 18 648 głosów.

Pozostali rudzianie nie dostali się do Sejmu

Niestety w sejmowych ławach reprezentować Rudę Śląską będzie tylko Marek Wesoły. Trzy rudzianki: Dorota Tobiszowska (PiS), Urszula Koszutska (PO) i Aleksanra Poloczek (Trzecia Droga) oraz rudzianin Grzegorz Maciantowicz (Trzecia Droga) nie dostali się do Sejmu. Najbardziej zaskakuje informacja, że Aleksandra Poloczek, która zebrała aż 16 224 głosy, nie będzie reprezentować Rudy Śląskiej w Warszawie. 

- Kochani, weszłam w świat polityki z hasłem: Zależy mi na Was! To jest najważniejsza prawda w moim życiu, ona się nigdy nie zmieni. Jednak odkryłam w niedzielę coś mega ważniejszego, a mianowicie: WAM TEŻ ZALEŻY NA MNIE! Nigdy nie czułam się bardziej szczęśliwa, kochana i wdzięczna. Oddano na moją osobę 16 224 głosy! Każdemu z Was z całego serca dziękuję, to dla mnie wielki zaszczyt zasługiwać na Wasze zaufanie. Dziękuję, że pokazaliście mi, że moje życie ma sens i ma cel. Posłanką nie zostałam, matematyka wzięła górę, ale wiem, co mam robić. Dziękuję. Zależy mi na Was! - napisała Aleksandra Poloczek

Marek Wesoły w Sejmie 

Marek Wesoły urodził się 3 maja 1972 roku w Rudzie Śląskiej. Kształcił się w liceum zawodowym, uzyskał dyplom technika elektromechanika. W 2003 ukończył licencjackie studia katechetyczno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Był kierownikiem sieci sklepów, następnie zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, m.in. w postaci restauracji. W 2016 został prezesem spółki Jelux.

Marek Wesoły od 2010 roku sprawował mandat radnego Rady Miasta Ruda Śląska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Był szefem Klubu Radnych PiS oraz przewodniczącym Komisji Budżetu i Przedsiębiorczości. Od 2018 roku był wiceprzewodniczący Rady Miasta. Był posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości IX kadencji. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. 1 marca br. Marek Wesoły został powołany na sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Odpowiadać będzie za rozwój przemysłu górniczego i hutniczego. 

Marek Wesoły to znana postać zarówno lokalnej, jak i krajowej polityki. Trzykrotnie kandydował na stanowisko prezydenta miasta Ruda Śląska. W 2014 i 2018 kandydował na prezydenta miasta, zajmując kolejno trzecie miejsce (11,45% głosów) i drugie miejsce (38,23% poparcia w drugiej turze). Mandat na posła na Sejm IX kadencji w okręgu katowickim uzyskał podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku. W 2022 po raz trzeci kandydował w przedterminowych wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej rozpisanych po śmierci Grażyny Dziedzic. Wystartował ze swojego komitetu wyborczego, uzyskując poparcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W głosowaniu zajął trzecie miejsce z poparciem na poziomie ponad 26%.

- Szanowni Państwo! Serdecznie dziękuję za każdy z 9915 głosów. Szczególne podziękowania składam Mieszkańcom mojej rodzinnej Rudy Śląskiej. Państwa wybór pozwoli mi kontynuować pracę w Sejmie w trakcie trwania kolejnej kadencji. Dziękuję również mojemu sztabowi za pracę, która pomogła uzyskać mi ten wynik, a także za organizację tak wielu spotkań, dzięki którym mogłem z Wami porozmawiać, czy uścisnąć dłoń. Przez następne cztery lata będę aktywnie reprezentował w Sejmie zarówno nasze miasto - Rudę Śląską jak i cały region. Jeszcze raz dziękuję za Wasze zaufannapisał Marek Wesoły. ie -

Komentarze (56)    dodaj »

 • Obiektywnie

  Pan od religii, czyli katechetka, bo nie ksiądz przecież. Co taki człowiek może wiedzieć o przemyśle skoro głównie uczył się jak przekonywać ludzi, że mają dawać na tacę. Ale gdy go posłuchać to można odnieść wrażenie, że mógłby nawet Morawieckiego zastąpić. Tak potrafi [...]ić. Miejsce jednego i drugiego to śmietnik historii.

 • Fryna

  Sprawdź wykształcenie Hołowni.On wygląda jakby wszystkie rozumy pozjadał ,a tak naprawdę to ciemnota umysłowa się u niego rozszerza w sposób zatrważający.

 • M.

  Katecheta.

 • antypo

  Zachęcam do częstszego oglądania tzw.rolek na facebooku .Wypowiedzi Kołodziejczaka ,Kidawy ,Nitrasa ,Szostak i wielu ,wielu innych polityków opozycji nie pozostawiają złudzeń. Szkoda Polski.

 • 8*

  Zachęcam do badań u psychiatry. Nie ma złudzeń potrzebujesz pomocy

 • Antypo

  Wypisz te 8 gwiazdek sobie na czole,a te filmiki obejrzyj ,duma cię będzie rozpierać.Ja psychiatry nie potrzebuję ,a tamci i owszem.

 • 8*

  Gadanie z Tobą jest jak ze ślepym o kolorach. Na szczęście zostaje Ci hejt bo 4 lata będą się ciągnąć i nic na to nie poradzisz

 • Długo PIS

  Wręcz przeciwnie .Te 4 lata uzmysłowią ci ,że co innego jest pastwić się nad rządem Pisu,a zupełnie co innego sprawować władzę.Zapewniam cię,że tacy jak ja ułatwią ci to zrozumieć.Zrozumiesz też ,że hejt nie występuje tylko wtedy jak ktoś myśli inaczej niż Ty.Wysyłanie kogoś do psychiatry u ciebie nie jestem hejtem.Tak samo pisanie ,że elektorat Pisu ma problem z mózgiem.To takie typowe dla was.

 • Uczeń Rudolfa

  A prezes i prezydent mają doktoraty i co z tego wynika?

 • Hanys

  Na ten pysk już patrzeć nie można.

 • Długo PIS

  No skąd bym zrozumiał. Mam problem z mózgiem i polem widzenia ,a jeszcze do tego to jest niewyleczalne. Masz rację to nie ma sensu.W końcu należę do elektoratu Pisu ,czyli ciemnej masy i ciemnogrodu. Jakbyś mi to wszystko wytłumaczył ,to bym i tego i tak nie zrozumiał.Piszę bzdury ,dalekie od prawdy.Nie to co ty. Nawet inteligentnie się podpisujesz 8*. Taki spryciarz ,że niby z ciebie jest.Ty wiesz co to oznacza ,a skąd by np.taki ciemny lud związany z Pisem to skumał. Ogólnie pocieszcie się trochę ,bo to co było radosnego jest już za wami.Teraz tydzień po tygodniu zacznie do was docierać,że to nie tak miało być.Nie odpowiadaj , bo tak nie zrozumiem.

 • mira

  Dopiero teraz przejrzałam na oczy .Przecież oni w tej opozycji nigdy się nie dogadają .Poza tym uzmysłowiłam sobie i to piszę zupełnie serio ,że z tych znanych mi polityków naprawdę nie ma z kogo utworzyć rządu. Może Kosiniak Kamysz , ewentualnie Trzaskowski by się nadali ,a reszta ? Wystarczy po różnych filmikach , rolkach w internecie ich posłuchac i pooglądać to po prostu rozpacz.Jeden przebija głupotą drugiego.Masakra

 • Długo PIS

  Ciekaw jestem ,kiedy do was dotrze ,że PIS mimo wszystko był tym mniejszym złem. Zważywszy ,że w czasie ich kadencji była pandemia , wojna na Ukrainie w wyniku czego przyjęliśmy miliony uchodźców z tego kraju, na granicy z Białorusią nieustanne problemy z emigrantami z Afryki ,w wyniku źle przeprowadzanej transformacji energetycznej poszły wszystkie ceny energii i paliw w gorę ,Unii Europejskiej nie pasuje taki kraj jak Polska , która za mocno walczy o swoje do tego fanatyczna opozycja.A oni dli radę !! Nikt nie powie ,że nasz kraj się nie rozwija .Chyba ,że siedzi w domu i nie wie co się wokół dzieje .Nie ma ani bezrobocia ani biedy .Mało tego .Ludzie żyją na takim poziomie jak nigdy dotychczas.Nie pamiętam takiej dekady jak ostatnia gdzie praktycznie nie było żadnych strajków .Żyjemy w kraju bardzo bezpiecznym porównując nas z krajami zachodnimi. Po zachodzie chodzą opinie ,że Polska to kraj nietolerancyjny ,że kobieta u nas nie ma praw jesteśmy rasistami i nie ma u nas praworządności .Opozycja pomaga im tam to łykać. To sam niech każdy sobie odpowie czy to słuszna opinia. Jak żaden inny wcześniejszy rząd ten wyjątkowo zadbał o ludzi mniej zamożnych i pod wieloma względami wymagających pomocy .Nie powinny narzekać ani młode małżeństwa ani emeryci.Jesteśmy niezależni od Rosji pod każdym względem ,mamy silnego sojusznika ,Z roku na rok bijemy rekordy jeżeli chodzi o odwiedzanie Polski przez turystów .Dzieci mogą korzystać z całego bogactwa zajęć pozalekcyjnych ,nawet u nas w mieście widać jak w ostatnich latach wiele się zmieniło .Drażni propagandowa polityka Pisu .Mnie też drażni.Ale gdyby jej nie było , to w jaki sposób mieli by przekonać do siebie społeczeństwo jak z takiego tvnu czy innych pro opozycyjnych mediów dzień po dniu wylewa się bezpardonowa krytyka wszystkiego co wiąże się zPisem . Gdyby tylko polegac na tym co oni nam mają do przekazania to byśmy dawno albo sami rozwalili ten rzad albo byśmy się z Polski wyprowadzili .Rozpisuję się tak bo ciagle nie rozumiem jak może komuś nienawiśc tak poprzestawiać w głowie .Wyłaczcie telewizory i się rozejrzyjcie dookoła i sami odpowiedzcie sobie czy PIS pozostawił po sobie ruinę. Po prostu nastała moda na pastwienie się nad tym rządem .To takie pozerskie postawić 8 gwiazdek albo premiera nazwać Pinokiem .Teraz zaczną się wam oczy powoli otwierać tylko jakoś głupio będzie przyznac ,że jednak PIS to faktycznie mniejsze zło.Przecież oni teraz będą musieli prowadzić taką politykę by wszystko co tak krytykowali było o 180stopni zmienione,Jak zlikwidują rozdawnictwo ,co zrobią z uchodźcami jak się ze sobą dogadają jak tam każde ugruowanie z opozycji ma wiele innych poglądów na te same tematy .Chociażby aborcja .Już widzę jak Lewica wyskoczy z tym tematem , a przecież obiecali to tym tysiącom aktywistek .I widzę inne partie takie jak konfederacja czy III droga jak się z nimi zgadzają .Też już widzę jak się będą zgadzać co do kościoła .Temat mógłbym ciągnąć w nieskończoność.Aha , aTusk juz ptrzywiózł te pieniądze z Bruseli co to je miał na drugi dzień po wyborach przywieźć. Łapki w w dół mile widziane . Bo to znaczy ,że własciwie wam podniosłem ciśnienie .Prawda czasem boli bardziej niż kłamstwo. Na razie jesteście na etapie euforii po zwycięstwie opozycji,potem będzie oczekiwanie ,następnie niecierpliwość ,a potem juz tylko frustracja i gniew czyli wrócicie do stanu jaki wam towarzyszył przez ostatnie lata.

 • Ryl

  Ty myślisz, że jak piszesz dużo to jesteś mądry. Zapewniam Cię, że piszesz bzdury dalekie od prawdy.

 • Długo PIS

  No jak mnie rylu zapewniasz,to muszę to przemyśleć.Z rylami trzeba się zawsze liczyć.

 • Kasina

  A ja podpisuję się pod tym wszystkim co napisał Długopis,więc jak widać każdy ma swoje zdanie.

 • 8*

  Ty tak na serio? Mniejsze zło?! Rozpisałeś się niestety ale na każdy Twój argument za można przytoczyć kilka przeciw tylko nie ma to sensu bo i tak nie zrozumiesz. Betonowy elektorat ma problem z mózgiem i polem widzenia niestety na NFZ tego nie wyleczysz. Zamknij oczy, zaciśnij zęby kadencja to tylko 4 lata jak powiedziała broszka

 • Nudziarz

  Gratulacje się należą, Człowiek bez kompetencji, opowiadający banialuki na każdy temat, niesympatyczny, a do tego o wątpliwej prawdomówności zostaje posłem. Wszystko tłumaczy przynależność do pic/pisu. Tam innych ludzi nie uświadczysz.

 • Ziga z Wirku

  Zazdroszcze wykształcenia

 • Mgr

  Ma wykształcenie wyższe w odróżnieniu np.od Hołowni czy Radosława Sikorskiego ,którzy mają średnie

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również