Wiadomości z Rudy Śląskiej

Marszałkowski Budżet Obywatelski: Poznaj zadania związane z Rudą Śląską

 • Dodano: 2020-09-14 11:30

Trwa głosowanie w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy regionu mogą wziąć w nim udział do 23 września. Wśród zgłoszonych zadań znalazło się dziewięć związanych z Rudą Śląską.

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie bo.slaskie.pl w zakładce Głosuj. Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa, którzy mogą wybierać spośród 90 zadań dopuszczonych do głosowania. Wyniki głosowania poznamy w październiku.

W ramach głosowania każdy mieszkaniec województwa śląskiego przyznaje w sumie 4 punkty – 1 dla zadań zgłoszonych w puli wojewódzkiej oraz 3 dla zadań zgłoszonych w pulach podregionalnych.

- Głosować można tylko jeden raz – podczas jednej sesji logowania należy przyznać wszystkie punkty. Dodatkowo przypominamy, że od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W II edycji MBO do rozdysponowania jest 10 mln złotych, w tym 2,5 mln na zadania w puli wojewódzkiej oraz 7,5 mln zł na zadania w pulach podregionalnych.


Co zgłoszono do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego?

Do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono dziewięć projektów związanych z Rudą Śląską.

Zadania o zasięgu wojewódzkim:

 • Śląskie kocha siatkówkę!
  • Zadanie stanowić będzie istotny impuls dla rozwoju siatkówki na Śląsku. Liga biznesu, superfinały lig amatorskich, przeszkolenie sędziów, pozyskanie dla województwa samonośnych boisk do minisiatkówki, wydanie materiału szkoleniowego dla nauczycieli, udostępnienie klubom systemu zarządzania klubem, wydanie i dystrybucja albumu o siatkówce na Śląsku oraz organizacja "Gali Śląskie kocha siatkówkę" przyniosą wzrost zainteresowania dyscypliną przez młodzież.
    
 • Aktywni , zdrowi , bezpieczni- zajęcia samoobrony i sportów walki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez trenerów sztuk i sportów walki
  • Prowadzenie ogólnorozwojowych zajęć sportowych z elementami samoobrony. Zajęcia w systemie 24 treningów po 60 minut raz w tygodniu w miesiącach marzec - grudzień 2021. Zadanie skierowane dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat w grupie 10-15 uczestników.
    
 • Pociąg do Kultury II
  • Tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy do: kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne itp. Gdzie? - w ponad 100 miastach i miejscowościach z całego Śląska, które znajdują się na trasie przejazdów pociągów Kolei Śląskich. Kiedy? - projekt rozpocznie się w I kwartale 2021 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków budżetu w 2021 r.
    
 • Śląski rozwój sportów wodnych
  • Celem projektu będzie organizowanie przedsięwzięcia związanego z działalnością w zakresie kultury fizycznej i sportu tj. sportów wodnych (rozwój zainteresowania żeglarstwem i kajakarstwem) w województwie śląskim. Planowany jest rozwój krzewienia kultury fizycznej, a także nawyków prospołecznych, prozdrowotnych, efektów edukacyjnych i ekologicznych.
    
 • Kolej na Pielgrzymkę 
  • Dofinansowanie biletów na przejazdy pielgrzymkowe do sanktuariów na terenie Śląska:. Gdzie? Sanktuaria, które znajdują się na trasach przejazdów pociągów KŚ. Sanktuaria zostały wskazane w formularzu w opisie„Zasięg zadania”. Kiedy? Projekt rozpocznie się w I kwartale 2021 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków w 2021 r.

Zadania w podregionie 5. Podregion obejmujący miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze:

 • Siatkarskie mistrzostwa miast na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze
  • Zadanie polega na organizacji otwartych mistrzostw podregionu w piłce siatkowej w 17 kategoriach z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu służącego dalszemu szkoleniu. 17 kategorii to: minisiatkówka w dwójkach, trójkach i czwórkach, młodzicy, kadeci, juniorzy, seniorzy, seniorzy 50+ - każda kategoria w 2 płciach oraz siatkówka na siedząco.
    
 • "Chorzowski Brass Band" po Ślonsku rajzuje i w kożdym mieście koncertuje
  • Celem projektu jest krzewienie i popularyzacja muzyki stanowiącej połączenie śląskiej tradycji i nowoczesnego brassbandowego i rozrywkowego brzmienia. Projekt składa się z 2 powiązanych ze sobą części: 1. Koncertów zespołu "Chorzowski Brass Band" w każdym mieście podregionu, 2. Wydanie płyty studyjnej przeznaczonej do darmowej dystrybucji m.in. wśród uczestników koncertów.
    
 • In-nY Weekend - KULTURA NA WARSZTACIE
  • Zadanie "In-nY Weekend - KULTURA NA WARSZTACIE" będzie polegało na organizacji weekendowych warsztatów, spotkań dla różnych grup wiekowych. Aktywny koniec tygodnia to czas na realizowanie swoich pasji, zainteresowań i poznawanie nowych rzeczy, w związku z tym mieszkańcy powinni mieć dostęp do różnego rodzaju rozrywek i aktywności. Stały pośpiech i problemy dnia codziennego często nie pozwalają na tego typu aktywność. Pojedynczy udział w propozycji jest okazją do poznania, zobaczenia i być może zainteresowania się tym, co dla człowieka jest ważne. Oferta zajęć będzie zróżnicowana, dostosowana do wieku i potrzeb odbiorców.
    
 • Rozwój sportów wodnych w podregionie nr 5
  • Celem projektu będzie organizowanie przedsięwzięcia związanego z działalnością w zakresie kultury fizycznej i sportu tj. sportów wodnych (rozwój zainteresowania żeglarstwem i kajakarstwem) w podregionie 5 (miasta Piekary Śląskie Chorzów, Ruda Śląska). Planowany jest rozwój krzewienia kultury fizycznej, a także nawyków prospołecznych, prozdrowotnych, efektów edukacyjnych i ekologicznych.


Jak zagłosować?

Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe (PESEL, imię i nazwisko, imię matki, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania, tak aby każdy mieszkaniec głosował raz) oraz numer telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikujący. Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w panelu oraz w zakładce na bo.slaskie.pl.

Poniżej przedstawiamy 4 proste kroki, które należy wykonać, by zagłosować w panelu dostępnym na stronie bo.slaskie.pl:

 • KROK 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (1 punkt na zadania wojewódzkie, od 1 do 3 punktów na zadanie/zadania z dowolnych podregionów).
  • W panelu dostępne są informacje o zadaniach (tytuł, kod, proponowana lokalizacja, szacowany koszt, skrócony opis przygotowany przez autora zadania)
 • KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu).
 • KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ
 • KROK 4 – zatwierdź oddawane głosy, wpisując kod, który otrzymasz SMS-em na wskazany numer telefonu oraz klikając ZATWIERDŹ. Na każdy numer telefonu można otrzymać do pięciu kodów weryfikujących (liczą się kody wykorzystane do zatwierdzenia głosowania).

Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania. Głosowanie potrwa do 23 września 2020 r.

Komentarze (8)    dodaj »

 • JohnConnor

  Naprawcie zadaszenie na targowisku Wirek.Złodzieje i szantażyści!!!!

 • Mieszkanka Rudy Slaskiej

  A co miasto Ruda Śląska ma zamiar zrobić dla zwierząt i ich płacących podatki wlascicieli? Kurczą się tereny zielone, gdzie można bezpiecznie zapewnić wybieg czworonogom w postaci wydzielonego, ogrodzonego terenu, może zamiast np. podrozy po Sanktuariach zrobić coś wymiernego?

 • Kris

  No i zas Buykowina iOrzegow nie wspomna o tym ze tam mieszkaja wazne osoby (radni przyjaciele pani prezydent a na wirku os.Paderewskiego zero.Boisko jest ale nie do uzytku powstalo wraz z osiedlem wyglado jak wybieg do bydla.A zapomniolch buduje sie ach buduje przeca praktycznie przy samym osiedlu momy potyzno inwestycjo droga Pol-Poludnie szkoda tylko ze stanyla w miejscu.jak zcznom robic trzeci etap tyj drogi to sie moga zalozyc ze 1i2 eyap byndzie sie sypol i zas kasa w bloto. To tak pracuje pani prezydent i reszta .Mieszkancy Rudy sl przemyslcie to ich zachowanie albo nastyptym razym webierzmy innego prezydenta.Poprzedni prezydent zrobil duzo wiecej i pylo spoko festyny z okazi dni r.sl inne ciekawe inwestycje atu co czba swoim nierobom chodzi o straz miejskom teren odwofdnic bo sie boroki potopiom i nie byndzie kasa z byle jakie mandaty do kasy urzyndu wplywala.ale p.prezydent to auta im funduje no i dobrz mo maja kaj w czasie sluzby sie drzymnac np kolo starego tesko dobro miejscowka.Tych miejsc jest wiele o a nie wspomna robienie zakupow z zonkom czy wypad do Mc. Donalds na nich jest tyla hakow ze szkoda godac alo jo sie odwaza i zacz na ich nagrywac i byda to pokazywol publicznie na stronach .No to do zobaczenia na FB

 • boluś

  Zasadniczo sie zgodzom ' ale ze Staniom TOŚ POPŁYNOŁ KIEJ [...]OM PO WASZBRECIE !

 • boluś

  Bych zapomnioł o dofinansowaniu Funduszu Kościelnego w ramach dopłat do biletów Pielgrzymkowych/kolejowych/ Muppetów to powinni kryncić u NOS gotowi aktorzy i plenery ! I syćko za friko' ???

 • boluś

  O ile dobrze spamiyntołch kasa dla klubów siatkarskich ,basynów,,żeglarzy/kajakarzy,karateków itp.i podwójne dofinansowanie dla samorządowego przewoźnika Koleji Śląskich/tylko z nazwy/. OBYWATELSKI?

 • Fiona

  Zajęcia sportowe dla dzieci - przecież na to jest 500+, żeglarstwo w Rudzie , Chorzowie czy Piekarach - chyba na stawach, zamiast biletów do kościołów zbudujcie wiaty przystankowe, bo idzie jesień, a wraz z nią nieciekawa pogoda.....

 • michał widuch

  Ruda Ślaska postawi na współpracę z gangsterami z Nrśl gang.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również