RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Masz niski dochód? Obniż "opłatę śmieciową"

 • Dodano: 2021-02-04 08:15, aktualizacja: 2021-02-04 06:48

Można już składać wnioski w ramach programu osłonowego, wprowadzonego w Rudzie Śląskiej wraz z nową stawką „opłaty śmieciowej”.

Dzięki niemu osoby z niskimi dochodami mogą uzyskać jej obniżkę o 30%

Nowa wysokość opłaty wynika z sytuacji na rynku odpadów. Podjęliśmy jednak działania, by złagodzić skutki tej zmiany dla osób, które tego najbardziej potrzebują – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Program osłonowy polega na udzieleniu w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2021 r. pomocy finansowej w wysokości 30% opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (9 zł przy stawce 30 zł). Z programu mogą skorzystać osoby samotnie gospodarujące z dochodem nieprzekraczającym 200% kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej (obecnie daje to kwotę 1402 zł) oraz rodziny z dochodem nieprzekraczającym 150% tego kryterium (obecnie daje kwotę 792 zł na osobę w rodzinie). Oprócz spełnienia warunku dochodowego wymagane jest też posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwanego lokalu oraz brak zaległości z tytułu „opłaty śmieciowej”.

Pomoc przyznawana jest na wniosek osoby uprawnionej

Należy do niego dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu i tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, a także oświadczenie o liczbie osób w gospodarstwie domowym. Pomoc przyznawana będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek, na okres 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż na okres obowiązywania programu.

Osoby niekorzystające ze świadczeń z pomocy społecznej mogą składać wnioski w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Markowej 20 (pokój nr 6 na parterze budynku) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 15.00. Funkcjonuje tam elektroniczny system kolejkowy - aby złożyć wniosek, należy pobrać bilet z biletomatu wybierając przycisk „Dopłaty – odpady”, a następnie poczekać, aż otrzymany numer pojawi się na wyświetlaczu, który wskaże stanowisko do złożenia wniosku.

Natomiast osoby, które korzystają już ze świadczeń z pomocy społecznej proszone są o składanie wniosków w Sekcjach Pracowników Socjalnych zgodnie z miejscem zamieszkania, poniedziałki i czwartki w godz. Od 14.00 do 15.30, a we wtorki, środy i piątki w godz. od 8.00 do 10.00. Składając wniosek należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego w związku z trwającą epidemią.

Od 1 lutego 2021 roku w Rudzie Śląskiej miesięczna stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 30 zł dla segregujących śmieci. Stawka dla niespełniających tego obowiązku jest dwa razy wyższa. Opłatę uiszcza się do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty. Oznacza to, że opłatę za luty, według nowej stawki, należy uregulować do 15 marca 2021 r.

Pobierz wniosek o przyznanie pomocy finansowej w ramach programu osłonowego.

Komentarze (22)    dodaj »

 • zeus

  kara za brak segregacji powinna wynoscić 5 tyś. Nauczyli byscie sie

 • lola

  Pani Prezydent daje mi podwyżkę 50 zł. brutto to gdzieś 32 zł. na rękę a każe mi dopłacić do obecnej stawki za śmieci 38 zł. Dziękuję za wszystko bo czekają mnie jeszcze podwyżka za nieruchomość no i już prawdopodobnie zapowiedziana podwyżka za wodę.

 • ANTY UE

  Nigdy nie będe segregował śmieci bo to jest bezsens . Nawet jak by to miało kosztować i 100 zł . Radni to niech zobaczą jaki mamy stan nawierzchni dróg w mieście

 • Evelin

  Ja tez nie bo w sumie ci co segregują niewiele mniej płacą od tych ktorzy nie segreguja to raz a dwa nie bede ze swojego malego M robic sortowni śmieci. Nie warto dla tych paru groszy zagracać sobie mieszkanie

 • rado

  70% was i tak zagłosuje na PO-PiS w wyborach, więc nie wiem dlaczego się dziwicie, że jest co raz gorzej.

 • romek

  Przypominam tylko że miastem rządzi Platforma Obywatelska nawet gdy władze się zarzekają że są bezpartyjni, więc to wina zwolenników tych nieudaczników, bo ich wybrali.

 • ddd

  jakby rzadzily podatki i socjalizm to myslisz ze bedzie lepij?

 • Elektryk

  Kwotę 792 zł na osobę w rodzinie - brutto czy netto? Skoro najniższa krajowa teraz ma wynosić 2800 zł brutto, a ktoś ma w rodzinie 4 osoby i jest jedynym uzyskującym dochody to taki mały szczegół ma wielkie znaczenie. A tak na marginesie - naprawdę się poje..bało w tym kraju. Za...pierd..Ala.m 39lat (stażu) i stać mnie na taki luksus jak dotacja do śmieci? Luksusem - jest zapewne lepiej nie robić nic.Prawdziwy kraj w którym żyje się coraz lepiej - tylko komu???????

 • Terferekuku

  Jak masz 2 dzieci to masz 2 plusiki wiec nie narzekaj. Chcieliscie plusików to macie. A co ma powiedziec ten ktory nie ma dzieci i musi placic??

 • Elektryk

  Pomyśl zanim napiszesz - 39 lat stażu pracy - tak na pewno mam gdzieś te dzieci.

 • Halemba

  Mnie już wyleczyli z segregacji, a od lipca woda w górę, powodzenia

 • tbs

  DZIĘKUJEMY I CHĘTNIE SKORZYSTAMY

 • Lolek

  Obniżenie opłat za śmieci to bardzo prosta sprawa, wystarczy zmienić władze miasta.

 • senior

  zmniejszyć diety Radnym 0 50% ,Związki i Zawodowe ,Radni -- ,Radni Spółdzielni,Rady Nadzorcze,Rady SENIORÓW---czy oni naprawdę pomagają WĄTPLIWE jedynie kasę zbierają i to dużą Kilka godzin w miesiącu a zarobek taki jak inni haratają cały miesiąc,.

 • Papież

  jo juz to wala za tako kasa Niech se sami segregują teroz ich stac :D

 • Zonk

  Czyli pracujący frajerzy niech bulą za wszystkich.

 • XY

  Najlepiej w tym kraju nie pracować mieć dużo dzieci i żyć na garnuszku Mops . Osoby pracujące mogą płacić za tych co to im się wszystko nalezy

 • Mimoza

  Zapraszamy wszystkich beneficjentów opieki społecznej do mopsowania!

 • Ja

  Pani prezydent i radni juz mnie wyleczyli z segregacji dzieki ciągłym podwyzkom Brawo Wy

 • Bozena

  Co co nie segregują płacą dwa razy więcej ,co nie znaczy ,że 30 zł to jest nie dużo

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.