RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto apeluje o wsparcie sprzedawców kwiatów i zniczy przy rudzkich cmentarzach

 • Dodano: 2020-10-31 12:15, aktualizacja: 2020-10-31 13:30

Prezydenci śląskich miast chcą pomóc sprzedawcom kwiatów i zniczy. Władze Rudy Śląskiej zaapelowały do mieszkańców, aby pomimo zamkniętych cmentarzy, kupowali od handlujących kwiaty i znicze.

Wczoraj podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki, poinformował, że rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada. To oznacza, że w dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie będzie można odwiedzić grobów swoich bliskich.

Decyzja rządu zamykająca cmentarze na okres Wszystkich Świętych uderzyła mocno w osoby handlujące kwiatami i zniczami w rejonie nekropolii. Sprzedawcy są zdruzgotani, finansowo właśnie oni stracili najbardziej. Władze wielu śląskich miast postanowiły wspomóc sprzedawców. Do akcji włączyli się także prezydent Grażyna Dziedzic, wiceprezydent Krzysztof Mejer, radna śląskiego sejmiku wojewódzkiego - Urszula Koszutska czy radny Rady Miasta Ruda Śląska - Rafał Wypior.


Pomagajmy - kupujmy kwiaty i znicze!

Grażyna Dziedzic w swoim wpisie na Facebooku zwróciła się do mieszkańców, by kupowali w Rudzie Śląskiej od sprzedawców kwiaty i znicze.

- Z powodu wysokich wskaźników zakażeń rząd postanowił, że od dziś do 2 listopada cmentarze pozostaną zamknięte. Dla większości z nas to bardzo trudna sytuacja, bo w tych dniach odwiedzamy groby swoich bliskich. Decyzja ta dotknęła także drobnych przedsiębiorców - sprzedawców kwiatów i zniczy, którzy zakupili już towar i praktycznie w ostatniej chwili dowiedzieli się, że nie będą mieli z nim co zrobić - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Skontaktowała się ze mną jedna taka osoba i, jak napisała, zrobiła to ze łzami w oczach... Dlatego bardzo Państwa proszę - nie zostawiajmy drobnych handlarzy samym sobie, bo oni bardzo liczą na naszą pomoc. Zakupione kwiatki i znicze będziemy przecież mogli położyć na grobach naszych rodzin i przyjaciół w przyszłym tygodniu. Dziś takie drobne gesty solidarności są naprawdę potrzebne - dodała.

Krzysztof Mejer za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że również postanowił przyłączyć się do akcji pomocy przedsiębiorcom sprzedającym chryzantemy.

- Sobotni poranek w Halembie na parkingu przed cmentarzem. Pomimo zamknięcia cmentarzy można tam kupić znicze i kwiaty. Postanowiłem przyłączyć się do akcji pomocy przedsiębiorcom sprzedającym chryzantemy. Razem z Grażyną Dziedzic apelujemy do Was o wsparcie tej akcji - napisał wiceprezydent.

Do akcji włączyła się także Urszula Koszutska - radna śląskiego sejmiku wojewódzkiego i radny Rady Miasta Ruda Śląska - Rafał Wypior.


Premier zapowiedział pomoc handlowcom

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostało przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu.

- Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię - napisał Mateusz Morawiecki. 

Zobacz także

Komentarze (26)    dodaj »

 • Dioboł

  niech kościól kupi te chryzantemy i wyśle do dyrektora do Torunia

 • sztygar

  moim zdaniem kopalnie powinny przeznaczyć pieniadze z tegorocznych Barbórek na pomoc przeciebiorcom którzy ucierpieli w czacie pandemi, górnicy przezyją bez Barbórki a kasa sie przyda tym co stracili dochody w ostatnim czasie

 • hajer

  kupie te kwiaty i dam na groby tych co chodzili wczesniej bez maseczek, tych co uważali że covida nie ma, nie żal mi pieniedzy na kwiaty i nie zal mi bedzie tych co lekcewazyli pandemie

 • ehs

  Okropne jest to, że kolejny raz zwykli ludzie muszą płacić za błędy rządzących, Jak długo? Oczywiście zgadzam się, trzeba wspierać lokalnych przedsiębiorców. Ale jak można być tak bezmyślnym i 1 dzien przed zamknac cmentarze? W piątki były dzikie tłumy na grobach. Ja osobicie wybiorę sie pod koniec tygodnia, liczy sie pamięć a nie data :) trzymajcie sie ciepło.

 • Tere

  Mamy już szpital covidowy na stadionie narodowym i od dawna szpital psychiatryczny w Sejmie.

 • Aga 11

  Ja proponuje zeby kwiaty i znicze kupili ludzie ktorzy protestowali dwa dni w rudzue slaskiej bo tylko dzięki nim zostały ZAMKNIETE CMENTARZE i ja i moi krewni znajomi kupili kwiaty znicze i co mamy w domu w tej chwili zapalone oszczednosc pradu pani prezydent

 • kotPrezesa

  A czasem nie dzięki staremu małemu dziadkowi z Żoliborza ? Dacie się staruchowi rozgrywać jak małe dzieci, a on tylko mlaska i rechocze jak widzi jak skaczecie sobie do gardeł. On zwyczajnie nienawidzi Polski i Polaków a polek w szczególności. Może matka wolała Lecha ?

 • Kula

  Ja kupię 3 listopada.

 • Rudzianka

  W Rudzie PIS wygralo wybory, a po wyborach dowiedzieli sie, ze kopalnie zamkna. Niech senator DT kupi wszystkie kwiaty i znicze. Popiera w koncu PIS..: gornicy, kobiety, a teraz zamkniete cmentarze 30.10.2020 o gidz.16. Niech PIS to wszystko kupi od ludzi, ktorych sprzedaz kwiatow i zniczy miala byc zarobkiem na zycie. Ale PIS NIE KUPI, TYLKO ZNOW PROPONUJE WYPLATE REKOMPENSAT ZA STRATY. Ciekawe z jakiego budzetu...

 • Oburzona

  Dlaczego to znowu my zwykli zjadacze chleba mamy pomagać za błąd rządzocych?szpitalom? samotnym?zwierzętom?itp,..itd.pytam?

 • Karlik

  z rządem i kościołem wygramy, gorzej bedzie z Covidem

 • Mieszkaniec

  A w Kochłowicach to jest Park Pamięci to chyba raczej powinien być otwarty czy ktoś wie czy tak jest bo nie wiem czy tam jechać

 • Kuriozum

  Jak chcecie, żeby ludzie kupili kwiatki to nie ścigajcie ich potem za to, że poszli na cmentarze je tam położyć (vide: SM działająca przecież na zlecenie UM)

 • boluś

  Tyn Kraj łod zarania dziejów " LYPOM" kwitnie i to bez cołki rok. Niych Peppa i Pinokio dajom przykład i obniżom se płace. A niy pijarowo kupujom se chryzantyma ' bo to mo pomóc?

 • Mario

  Jasne w poniedziałek kupię 50 zniczy i 50 Dąbków a we wtorek 5 ton węgla bo cza im pomóc, szkoda tylko że muszę na to zarobić za granicą i mną się nikt nie przejmował

 • fafik

  To nie prima aprilis? W dniach suszy apel żeby kupować parasolki? Pogięło kogoś czy co?

 • Kora

  Niektórzy włodarze miast się sprzeciwili i otwarte są cmentarze, czy kto pójdzie to jego wola. Taki sam stopień zarażenia się jak w czwartkowy targ, duże sklepy, miejsca pracy.

 • Xxxx

  Cmentarze zamknięte ale do parku można swobodnie iść, tym bardziej że pogoda dopisuje . IDIOTYZM - RZĄD SAM ZAPRZECZA SOBIE TRAGEDIA KOGO LUDZIE DO RZĄDZENIA PANSTWEM WYBRALI...!!!!!!!!

 • Bombon

  Kto apeluje ? prezydent Dziedzic ? no to w ........ j

 • Tyle

  Dziedzic wsparla manifestacje to niech da kase

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.