Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto zakupi 40 laptopów dla najbardziej potrzebujących uczniów z Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2020-04-10 06:15, aktualizacja: 2020-04-10 06:22

40 laptopów do nauki w domu trafi do najbardziej potrzebujących uczniów z Rudy Śląskiej.

Władze miasta pozyskały na ten cel 100 tys. zł z projektu „Zdalna szkoła” realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To maksymalna kwota, jaka mogła być przyznana miastu. Rudzcy samorządowcy starają się o kolejne środki na zakup sprzętu dla uczniów. Będą wnioskować o 35 tys. euro na ten cel z Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

Samorządy w całym kraju od 1 kwietnia mogły wnioskować do Centrum Projektów Polska Cyfrowa o środki potrzebne na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów. Rudzki samorząd taki wniosek złożył w ubiegłym tygodniu.

Nie czekając na rozstrzygnięcie konkursu uruchomiliśmy już procedurę zakupową. Do przyszłego tygodnia czekamy na oferty. Następnie wyłonimy dostawcę i zakupimy od niego potrzebny sprzęt. Chcielibyśmy, żeby jeszcze w kwietniu trafił on do szkół, które następnie użyczą go uczniom – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Sprzęt trafi do 25 rudzkich szkół podstawowych

Zdajemy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb, bo tak naprawdę realne zapotrzebowanie to około 1 000 laptopów. Dlatego wykorzystujemy wszelkie możliwości, by zdobyć pieniądze na kolejne komputery. Będziemy składać wniosek do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, skąd chcemy pozyskać blisko 35 tys. euro na zakup kolejnych 63 laptopów – zapowiada prezydent.

Jak wskazują samorządowcy z Rudy Śląskiej o środki te będzie bardzo ciężko, gdyż wnioskować mogą o nie praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej dotknięte epidemią koronawirusa.

Łatwo nie będzie, ale wychodzę z założenia, że gdy jest choćby cień szansy na zdobycie pieniędzy dla miasta, to trzeba z tego korzystać – deklaruje Grażyna Dziedzic.

Komentarze (74)    dodaj komentarz »

 • anty zasiłkowiec

  Miasto wyłącza LED-owe latarnie na bocznych ulicach w ramach "oszczędności" pozostawiając prądożerne stare oświetlenie przy drogach głównych, gdzie zagęszczenie punktów świetlnych jest dwa razy większe a jednocześnie rozdaje publiczne pieniądze na pomoce szkolne osobom, które pobierając wszystkie możliwe "+" powinny być w te sprzęty dawno zaopatrzone. Źle rozliczane dofinansowania powodują niecelowe dysponowanie tą pomocą a w efekcie "wyciąganie" ręki po kolejne wsparcia.

 • mila

  Rozumiem potrzeby ludzie, rozumiem gest. Nie rozumiem wciąż jednego - jest 500+ i 300, i pewnie jeszcze coś czego nie pamiętam, albo o czym nawet nie wiem. Na co wydają od długiego czasu ludzie te pieniądze, skoro bez tych pieniędzy wcześniej też wszyscy jakoś żyli. Oczywiście to pytanie retoryczne, ale chyba warto się zastanowić w co inwestować te pieniądze ( sprzęt potrzebny do nauki, drukarka, pomoce naukowe, lub po prostu oszczędzać) bo wymagania z roku na rok uczniów tylko rosną.

 • biedne dzieci

  Większość rudzioli to patole oni nie odkładają 500+ tylko balują, przepijają, przeżrą, taka rzeczywistość.

 • Heinrich

  A twoim zdaniem najlepiej odkładać 500+ to się nazywa patola haha

 • do Heinrich

  O już patol się odezwał.

 • Jan Kowalski

  Mejerowo-Dziedzicowa propaganda, zakrywająca prawdę o Rudzie. Ciekawe kto dostanie te laptopy ?

 • Aneta

  Rozumny rodzić weźmie do ręki książkę i zrobi zadanie z dzieckiem,nie rozumny będzie czekał aż UM mu zafunduje laptopa a wujek google zrobi zadanie za dziecko

 • Bryczqa

  100 tysięcy? CO ? Przecież za te pieniądze idzie kupić 120 laptopów poleasingowych!!!Dlaczego "najbardziej potrzebujący" - czyli wprost patologia - ma dostać nowy sprzęt do domu??? A na co poszło 500+ ??? stać ich żeby każdy miał komórkę to se laptopa jednego w domu nie mogą kupić ??? (no tak komórkę można ukraść bo niewielka, laptop zbyt nieporęczny). A jeszcze inaczej dlaczego np. szkoły/licea nie przeprowadzą zbiórki wśród rodzin? Sam bym za 300zł mógł wprost sprzedać starego nieużywanego laptopa - szkoła sobie załatwi licencję edukacyjną na windowsa 10 hurtem i na office i wilk syty i owca cała - w Rudzie jest 20 podstawówek - wystarczy dosłownie żeby dwie trzy rodziny sprzedały/wypożyczyły starego laptopa albo starą stacjonarkę i już mamy 60 komputerów.Włączcie myślenie !!

 • Mama

  Sluchaj no madralo nie karzdego stack na taki sprzet kto przewidzial ze bd nauka zdalna niktorzy maja piniądze na komunie czy tam na inne ciekawe jaki masz budrzed w domu ze bzdury wypisujesz ludzie niktorzy potrzebuja a ty komentujesz wsac sie w [...]e te gadki

 • te ,,madka"

  Ja p...budżet...

 • Rydz

  Kup sobie słownik. Przyda się zdecydowanie

 • mcc

  Pare lat socjalu typu pincet czy rodzinne, a ludzie nie potrafia odlozyc na komputer dla dziecka. Lepiej niech sie nie rozmnazaja.

 • co?

  Po uj taki wydatek. Lepiej przeznaczyć pieniążki na COVID-19 to jest priorytet.

 • Cast

  A ja bardzo proszę, żeby Redakcja zapytała naszych radnych z PiSu, jakie jest ich stanowisko w kwestii zorganizowania wyborów korespondencyjnych i podali kto z ich rodzin jest chętny do liczenia głosów.

 • castorama

  Jak ci dobrze zapłacą to pójdziesz pierwszy

 • Cast

  Castorama, nie każdy jest sprzedajny tak jak Ty. Jaka jest Twoja cena? Bo ja wolę żyć w zdrowiu.

 • mojojojo

  Głosy już są policzone

 • Bryczqa

  Wyniki będą 9-tego

 • west

  a jakby teraz wyglądała sytuacja jak P O by sprywatyzowali szpitale tak jak chcieli to zrobić

 • służba zdrowia

  Jakby w ogóle wyglądała Polska w obliczu pandemii gdyby rządziło PO .Szczególnie zachwycone były by 65 lenie pielęgniarki.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.