Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto zalega ze składkami na ZUS – w miejskiej kasie nie starczyło na opłaty

 • Dodano: 2020-01-21 11:00

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radna Katarzyna Korek poprosiła o informację na temat wysokości zaległości, jakie Ruda Śląska ma wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, realny brak pieniędzy w miejskiej kasie spowodował konieczność zawnioskowania do ZUS-u o prolongaty płatności.

Ruda Śląska zalega z ZUS-em - miasto zawnioskowało o prolongatę płatności

Na ostatniej sesji budżetowej informowałam, że urząd zalega z płatnościami składek na rzecz ZUS-u i prosiłam, żeby zarząd składał oświadczenie co miesiąc, informujące nas o tym, jak ten stan faktyczny wygląda – mówiła podczas ostatniej sesji radna Katarzyna Korek.

Na ten temat wypowiedziała się Ewa Guziel, skarbnik miasta:

Jeżeli chodzi o ZUS poprosiliśmy tę instytucję o prolongaty. Mamy prolongaty tego podatku za miesiące październik, listopad i grudzień. Nie całe miasto zalega z tym podatkiem. Na koniec grudnia była to kwota 1 mln 400 tys. złotych w zaokrągleniu. W tym roku chcemy to spłacić od marca, kiedy podatki będą większe z tytułu podatku od nieruchomości. Nie wszystkie jednostki zalegają, ale MOPS, Urząd Miasta, MOSiR, żłobek i jedna szkoła – wyjaśniała Ewa Guziel, skarbnik miasta – nie mieliśmy fizycznie pieniędzy. Liczymy, że w sumie te wszystkie ZUS-y to kwota około 3 mln 400 tys. - dodała.

To będzie prawdopodobnie trudny finansowo rok dla Rudy Śląskiej

Sytuacja finansowa Rudy Śląskiej jest poważna, a coraz większe koszty operacyjne i koszty pracy powodują, że miasto w wielu obszarach swojego funkcjonowania musi ostro ciąć koszty. Tak jest na przykład ze sportem. Do tej pory rudzkie kluby sportowe były w znacznym stopniu finansowane z miejskiej kasy. W tym roku sytuacja jest na tyle poważna, że w całym budżecie na sport przeznaczono raptem 300 tysięcy złotych, do podziału między trzydzieści klubów.

Prolongaty płatności na rzecz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są na pewno sytuacją wyjątkową wśród polskich samorządów – z takiej formy korzystają często gminy, które chcą przeczekać trudny finansowo przełom roku. Jednak konieczność skorzystania z takiej prolongaty dobitnie wskazuje, jak trudnym finansowo czasem dla Rudy Śląskiej był rok 2019. Niestety, wszystko wskazuje na to, że rok 2020 będzie równie trudny – o ile nie trudniejszy.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • pulijander

  koksownia,wielki pic,biblioteka chebzie,to kosztuje

 • von biedra

  haaaaa ale ile przy takich robotach idzie zarobić ;)

 • Janek Bałwanek

  Żłobek i jedna szkoła? To nawet na oświatę już zabrakło?

 • Mieszkaniec

  Skoro tak wysokie zobowiązania składek ZUS to pozazdrościć wynagrodzeń....

 • Rudzianin

  Nam dzwignac podatki itp by splacic niech sie wezma za mops bo daja kase ludziom ktorzy na lewo pracuja udajac chorych. Powinien sie ktos za mops zabrac a nie wydaja kase nasza

 • boluś

  RUDA ŚLĄSKA MIASTO BANKRUT ! dzięki 'mondremu' zarządzaniu finansami miasta, a tak KŁAMCZUCHA piszczała jak Stanie wykopywała" może jeszcze jakiś końkursik z dwiema bańkami nagrody?

 • zbigniew

  tych ludzi należy przepędzić i to szybko

 • Kitel

  Bardzo potrzebny teatr impresaryjny - 220 000 zł, bardzo potrzebne Śląskie Media - wynagrodzenie samej pani prezes ok 225 000 rocznie, MPGM - dwóch prezesów, trzech zastępców - ponad 1 180 000 zł rocznie, PWIK prezes i zastępca 630 000 rocznie i jeszcze wszyscy do tego premie do 25%, modernizacja osiedla Kaufhauz - 1 400 000 zł, modernizacja wielkiego pieca 1 000 000, na zarboki w UM trzeba poczekać, aż ogłoszą ile przyznali nagród. Jedyny pewniak w budżecie to drogi dojazdowe do zbytych nieruchomości.

 • racja

  no i jak to jest wszyscy o tym wiemy a jednak KTO wygrywa wybory samorządowe? czy to sie dzieje od wczoraj? NIE! zasada jest prosta RZĄDZIĆ POWINIEN TEN KTO JUŻ MA PEŁNY PORTFEL A NIE TEN CO SIE IDZIE NACHAPAĆ KASKĄ i to na każdym szczeblu od radnego po prezesów spółek miejskich po... JAK DZIAŁA DOBRY MENAGER? a właśnie tak że eliminuje niepotrzebne wydatki aby zaspokoić pierwsze potrzeby a w Rudzie Śląskiej są pieniądze na nagrody a na pierwsze potrzeby NIE - to nie jest dobry menager!

 • Alojzy kaczka

  Na stadionie zgaście lampy po 22 przecież pan mejer nie loto cało noc!!! to już będzie trocha oszczędności!!!!! Zajś będzie biadolenie że do śmieci trza dopłacać i na siła ponieść stawki. A może tak zamiast 3 Vive prezydentów może być jeden,może urząd miasta jest za bardzo przepełniony i by się oszczędności przydały!!

 • Adam

  Słusznie jeden prezydent a nie trzech i debili

 • ZUS

  kiedyś mając firmę nie zapłaciłem zusu i musiałem ją zamknąć bo windykacja była szybka

 • kibic

  W UZASADNIENIU napisała---bliższa koszula ciału---najpierw premie ,potem kk,,, a RADNI BEZRADNI kog reprezentują-----

 • rex

  Kibic, nie wiem po co się różnie podpisujesz pod swoimi wypocinami, interpunkcja cię zdradza.

 • zus

  No i teraz bredzisz jak potłuczony. Nawet jak nie zapłacisz składek można się ubiegać o rozłożenie płatności na raty. Chyba, że jesteś cwaniaczkiem, który wymyślił sobie, że składek nie musi płacić. A już na pewno nie zmykają firm

 • ZUS

  tak i blokada każdego konata firmowe prywatne plus walutowe :) a teraz prowadząc firme w NL płace takie drobne, że stać mnie kilka miesięcy nie pracować i nie odczuwam tych opłat :) Będąc w PL nigdy nie skorzystałem z LEKARZA Z NFZ za każdym razem prywatne wizyty za x kasy nie mówiąc o dochodowym. Teraz mydlicie małym zusem, żeby załapać się na mały zus firma musi być nie rentowna. Proszę sobie dogorywać w tej zepsutej instytucji dalej

 • zus

  Bo składki i podatki trzeba płacić. A porównaj sobie opiekę zdrowotną w NL z tą w PL. Tacy wielcy przedsiębiorcy jak ty prowadzą firmę czy też pracują w NL a już leczą się to tylko w PL, bo taniej. Tam nawet do dentysty nie pójdziesz bo cię cwaniaczku nie stać, a tu panisko zgrywasz. Skoro tam zarabiasz to też tam wydawaj - a wtedy zobaczymy ten twój dobrobyt.

 • pracownik styczniowy

  To kiedy zarząd komisaryczny?

  • pracownik styczniowy
   2020-01-21 14:20
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Siara

  Zus pobiera podatki? A nie składki?

 • pracownik styczniowy

  Przykład, jakich fachowców mamy w urzędzie...

  • pracownik styczniowy
   2020-01-21 14:19
  • Ocena:
  • odpowiedz

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.