Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy Kochłowic rozpoczynają akcję społeczną przeciwko powstaniu PSZOK-a w dzielnicy

  • Dodano: 2024-09-25 08:45, aktualizacja: 2024-09-25 10:05

Temat powstania PSZOK-a w Kochłowicach powraca jak bumerang od roku. W mieście jest zapotrzebowanie na co najmniej jeszcze jeden Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ze względu na liczbę mieszkańców, jednak Kochłowiczanie obawiają się o losy swojego miejsca na ziemi po stworzeniu w niej PSZOKa. Postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

STOP PSZOK

O planach miasta na stworzenie aż dwóch dodatkowych PSZOKów w naszym mieście pisaliśmy w listopadzie zeszłego roku. Wówczas wyznaczono dwie potencjalne lokalizacje – na Kłodnicy, obok tzw. Lasku Wolskiego i byłej elektrowni Halemba, a także w Kochłowicach, przy ulicy Kalinowej. Reakcja mieszkańców Kłodnicy była natychmiastowa – po konsultacjach z władzami miasta, pomysł powstania PSZOK-a w tamtym miejscu upadł. Jednak co z Kochłowicami?

Zarówno mieszkańcy Kochłowic, jak i radny Rafał Wypior walczyli o wprowadzenie zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego, niestety bezskutecznie. Na długo temat PSZOK-a znów ucichł, jednak mieszkańcy nie zapominają – mają zamiar wciąż walczyć o dobro swojej dzielnicy. 

- Mimo licznych zastrzeżeń zgłaszanych w sprawie zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego, władze zdecydowały się działać bez rzeczywistego dialogu z lokalną społecznością. Mieszkańcy Kochłowic, czując się pominięci i zignorowani, teraz głośno zaczynają wyrażać swój sprzeciw, tworząc akcję społeczną – czytamy w mediach społecznościowych Rafała Wypiora. 

PSZOK jest potrzebny, ale nie tutaj

Mieszkańcy Kochłowic zdają sobie sprawę, że miasto potrzebuje jeszcze jednego PSZOK-a. Ten znajdujący się na ulicy Noworudzkiej nie jest już wystarczający. Martwią się jednak, że powstanie Punktu właśnie w Kochłowicach może znacznie zaszkodzić dzielnicy.

Akcja opiera się na haśle: „3x NIE: nie dla „korków”, nie dla hałasu, nie dla smogu”. Zaangażowani w akcję społeczną boją się wzmożonego ruchu samochodowego w dzielnicy przez powstanie PSZOK-a, co mogłoby powodować hałas i wzrost zanieczyszczeń. 

- Wyrażamy swoją opinię – powiedzmy 3 x NIE! To nasza dzielnica i nasz kawałek świata! – czytamy na plakacie promującym akcję.

O kolejnych działaniach mieszkańców Kochłowic w związku z potencjalnym powstaniem PSZOK-a będziemy informowali was na bieżąco!

Mieszkańcy Kochłowic rozpoczynają akcję społeczną przeciwko powstaniu PSZOK-a w dzielnicy

Komentarze (96)    dodaj »

  • Tyle w temacie

    Nie martwcie się na zapas. Tak jak nie powstała obwodnica przez las. Tak też PSZOK nie powstanie z powodu tego samego co obwodnica, czyli przepustowości w Kochłowicach na rynku i nie tylko tam. Najlepiej też zebrać podpisy przeciw budowie PSZOKa. PSZOK jest potrzebny ale nie w Kochłowicach.

  • z Bielszowic

    Bez przesady Pszok to nie elektrownia atomowa. Nie zmiecie was w razie awarii z powierzchni ziemi;)

  • radiacja

    Punkt selektywnej zbiórki odpadów jest miejscem, do którego śmiało można przywieźć między innymi: chemikalia, w tym rozpuszczalniki, kwasy, substancje żrące, farby, lakiery, oleje, kleje, detergenty, przeterminowane leki, igły i strzykawki, odzież i tekstylia, elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, w tym sprzęt RTV i AGD, zużyte baterie i akumulatory, świetlówki i żarówki energooszczędne, odpady zawierające rtęć, w tym termometry i lampy fluorescencyjne, opakowania z niebezpiecznymi pozostałościami, meble, materace i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony z rowerów, motocykli i innych pojazdów osobowych, odpady po remontowe, budowlane i rozbiórkowe, szkło okienne i drzwiowe, lustra, szkło bezbarwne i kolorowe, zużyte lub przeterminowane gaśnice, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, drewno zawierające substancje niebezpieczne, odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, metalu, szkła, styropianu, popioły z palenisk domowych, makulaturę, w tym papier i tekturę, odpady biodegradowalne, inne odpady komunalne.

  • truciciel

    Nie dopuśćmy mietlorze do skażenia terenu. Tak jak to było w Siemianowicach Śląskich. Nastąpił zapłon składowiska śmieci, gdzie były również chemikalia.

  • Anty PSZOK

    Tylko osoby fizyczne, którzy złożyli deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą we własnym zakresie i nieodpłatnie dostarczyć na PSZOK następujące frakcje odpadów komunalnych:1) papier;2) metale;3) tworzywa sztuczne;4) opakowania wielo materiałowe;5) szkło;6) bioodpady;7) przeterminowane leki;8) chemikalia;9) odpady nie kwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek;10) zużyte baterie i akumulatory;11) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;12) meble i inne odpady wielkogabarytowe;13) zużyte opony od pojazdów osobowych w ilości 8 sztuk pochodzących z jednego gospodarstwa domowego;14) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne zebrane w sposób selektywny – w ilości 500 kg rocznie od zamieszkałej nieruchomości.Przywiezione na PSZOK odpady należy pod nadzorem pracownika Urzędu Gminy posegregować i umieścić w odpowiednio oznaczonych pojemnikach.Meble i opony zostawiamy poukładane na placu PSZOK.NIE WYRZUCAMY NA TEREN PSZOK ŚMIECI NIEPOSEGREGOWANYCH oraz ZIEMI !!!PSZOK nie przyjmuje odpadów od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu). Ponadto przypominamy podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami z prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę na odbiór odpadów powstałych w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej.

  • Agniecha

    Dobro mieszkańców, bezpieczeństwo, przepustowość, ekologia jest najważniejsze, NIE dla PSZOKa!

  • mieszkaniec

    Radny ma rację z takiego PSZOKa może korzystać każdy. Z miast ościennych i innych dzielnic będą tam podjeżdżać samochodami, często dostawczymi, ciężarówkami. W tedy stanie się ogromny problem z prawie zerową przepustowością. Korki staną się kilku kilometrowe. Obecnie zawsze tworzą się korki na rynku, Radoszowskiej, Oświęcimskiej Tunkla, .Jeszcze się utworzy korek na Mrówczej Górce i od strony Parku Pamięci. Już niektóre samochody na rynku się gubią i jadą pod prąd, nawet zawodowcy.

  • degradacja

    W PSZOK można oddać m.in. akumulatory, baterie, chemikalia, popiół itp. Przecież to bomba ekologiczna. Będą to tam jakoś utylizować, sypiąc chemikalia, spalając. Jeśli dojdzie do pożaru to strach się bać. Jakiś odpad może wywołać eksplozję. Trzeba myśleć z czym to się może wiązać. Konsekwencje będą odczuwalne latami, jak dojdzie do skażenia.

  • Przeciwnik

    Racja bo będą tam to na miejscu neutralizować. Ciężarówki, cysterny będą rozjeżdżać drogi Kochłowic, które staną się jeszcze gorsze, Ciągły ruch bo odpady trzeba przewozić np. na wysypiska.

  • z wschodniej

    mietlorze nie maja nic do powiedzenia, pszok w lesie to idealne miejsce blisko do autostrady, nie wazne ze sa ogrodki obok, on tam nie sa włascicielami a jedynie je dzierżawią , komin z cieplowni nie przeszkazdał nikomu w kochłowicach, kopalnia przez którą sie ziemia zapada a nagle im czysty pszok przeszkazda i z kim tu rozmawiac, nie ma sensu takich ludzi słuchac

  • Mietlorz

    Dokładnie. X lat pracy kopalni było ok teraz wielce nie. Może lepiej wyciąć więcej lasów żeby pszok postawić, a tak miejsce jest. Nie trzeba więcej inwestować niż konieczne.

  • Michał S.

    To ciekawe co zrobią ze swoimi śmieciami. Śmieci nie znikają tak po prostu. Nie chcesz PSZOK - nie generuj odpadów.

  • pokolenie X

    Kiedyś nie było segregacji, a ludzie generowali śmieci.

  • ekoświry

    chcieliście do UE to teraz grzecznie wykonywać ich rozkazy

  • Olomanolo

    A no tak..na innych dzielnicach niech sobie budują, byle nie u nas ale smiecic, syfic kochlowiczanie bedą ale smieci wywizic innym..hipokryci bezczelni

  • Beszczel hipokryta

    Nie tylko mieszkańcy Kochłowic robią dzikie wysypiska. Również podrzucają śmieci do Kochłowic mieszkańcy Świętochłowic ,Chorzowa Batorego oraz graniczących dzielnic Rudy Śląskiej. Na szczęście umieszczono ukryte kamery, które są skuteczną bronią na śmieciarzy.

  • De Bór

    Kochłowice powinny się oddzielić od miasta! Oni są inni!

  • Mleczna droga

    Niech mietlorzom zwinom asfalt zrobiom zakaz poruszania się samochodem spalinowym! Tego tam pragną, a szeryf już jest, drobny szczupły ale jest!

  • Vollfgang

    PSZOK powinnień być na ul. Piotra Skargi na Remondisie tak jak kiedyś.

  • jorg

    rozumiem że mieszkańcy są za składowaniem odpadów w każdej innej dzielnicy byle nie u nich wtedy wszystko będzie grało Pakuza to załatwi i będzie z innymi mietlorzami podrzucał swoje śmieci na Halembę

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również