Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drugi PSZOK w mieście powstanie w Kochłowicach? Mieszkańcy protestują

 • Dodano: 2023-11-28 12:45

W minioną środę na spotkaniu w Urzędzie Miasta okazało się, że władze wstępnie wybrały lokalizację drugiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w naszym mieście. Padło na Kochłowice, na ulicę Kalinową. Mieszkańcy dzielnicy na czele z radnym Rafałem Wypiorem wskazują szereg powodów, dla których, ich zdaniem, PSZOK w tym miejscu nie jest dobrym pomysłem.

Będzie więcej PSZOKów

Docelowo w naszym mieście mają funkcjonować aż 3 Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – taka liczba PSZOKów dostosowana jest do liczby mieszkańców Rudy Śląskiej. Na ten moment działa jeden PSZOK, przy ul. Noworudzkiej 8. Już w kwietniu pojawiały się pierwsze informacje o potencjalnych lokalizacjach dla dwóch pozostałych PSZOK-ów, o czym informował były wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. Jeden z nich miał powstać na Kłodnicy, obok tzw. Lasku Wolskiego i byłej elektrowni Halemba. Drugi – w Kochłowicach.

Mieszkańcy Kłodnicy wyrazili ostry sprzeciw wobec stworzenia PSZOK-a w tym miejscu. Władze miasta spotkały się z mieszkańcami – po wspólnych konsultacjach, pomysł stworzenia punktu w tym miejscu upadł. Temat drugiego PSZOK-a na długo zniknął z publicznej dyskusji. Powrócił teraz, gdy powstanie PSZOK-a w Kochłowicach zostało wstępnie uwzględnione w proponowanych zmianach w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Temat przemilczany

O tym, że w Kochłowicach ma powstać PSZOK poinformował w swoich mediach społecznościowych Rafał Wypior. Zarzuca, że miasto chciało przepchnąć ten pomysł „po cichu” – gdyby ten nie wypytywał o lokalizację drugiego PSZOK-a, a potem nie powiadomił mieszkańców w swoich mediach społecznościowych, ci mogli by się o tym dowiedzieć w momencie, gdy decyzja już by zapadła.

- Ja przeciwko PSZOK-owi nie jestem, bo dodatkowy PSZOK jest potrzebny. Jeden, który znajduje się na Rudzie, jest niewystarczający. Tylko to, w jaki sposób próbuje się ten PSZOK gdzieś w naszym mieście postawić, moim zdaniem jest nie do końca fair wobec mieszkańców – tłumaczy radny.

W dalszej części nagrania opublikowanego w sieci tłumaczy, dlaczego jego zdaniem PSZOK w Kochłowicach nie jest w obecnej sytuacji najlepszym pomysłem. Wskazuje, że kochłowicki rynek w godzinach szczytu jest niezwykle obciążony, a korki sięgają połowy ulicy Tunkla. Powstanie PSZOKa na ul. Kalinowej, na końcu Kochłowic wygeneruje dodatkowy ruch – zarówno ze strony pojazdów, które będą zwoziły odpady, jak i tych, które będą je później wywoziły. 

-Zróbcie PSZOK w Kochłowicach, ale pod warunkiem, że za PSZOKiem pójdzie obwodnica – proponuje.

Ma pomysł stworzenia siatki dróg w okolicach rynku, aby nieco go ociążyć – wspomina o stworzeniu mini obwodnic: od ul. Piłsudskiego do ul. Oświęcimskiej, wzdłuż A4 oraz od ul. Piłsudskiego do ul. Kochłowickiej, również wzdłuż autostrady A4. Zdaje sobie sprawę z tego, że są to przyszłe plany, jednak już teraz warto poczynić pierwsze założenia. 

- PSZOK przy obecnej formie dróg w Kochłowicach jest naprawdę poronionym pomysłem. Jeżeli nic z tym nie zrobimy i wybudują nam ten PSZOK, to za 2-3 lata, Kochłowice zupełnie się zablokują – podsumowuje.

Można zgłosić sprzeciw

Mieszkańcy Kochłowic zdają sobie sprawę z tego, że miasto potrzebuje PSZOKa. Widzą jednak, jak na co dzień wyglądają kochłowickie drogi, dlatego znaczna większość sprzeciwia się powstaniu PSZOKa w dzielnicy. Swój sprzeciw, mogą oczywiście wyrazić w komentarzach w mediach społecznościowych, jednak radny wskazuje dużo skuteczniejszy sposób. Stworzył pismo z poprawkami do zmian w MPZP, którego treść można zmodyfikować i dostosować do swoich potrzeb -  w nowej wersji MPZP zaproponowano sporo zmian, co do których można wyrazić sprzeciw bądź zaproponować inne rozwiązanie. Pismo wystarczy wydrukować, podpisać i dostarczyć do urzędu – osobiście bądź drogą elektroniczną (przez ePUAP lub mailowo).

Czasu zostało niewiele – poprawki do MPZP można zgłaszać do 30 listopada!

SPRAWDŹ PISMO

Komentarze (14)    dodaj »

 • Znawca

  W Kochłowicach jedyną osobą, która będzie przeciw temu protestować jest anty radny Wypiór. Przecież ul. Kalinowa jest na obrzeżach dzielnicy i jak najbardziej ta lokalizacja jest przystępna dla mieszkańców. Chyba, ze lepsza lokalizacja będzie pod jego oknami mieszkania.

 • KrytykZidiocialegoSpoleczenstw

  I co się rzucacie? Komu przeszkadza zagospodarowanie byłych terenów elektrowni pod PSZOK? Dlaczego mam dymać aż na rudę skoro mieszkam na drugim końcu miasta? Cieszcie się, że miasto chce udostępnić miejsca gdzie tak na prawdę ZA DARMO można oddać odpady. Społeczeństwo jest na ten moment głupsze od statystycznej małpy. Dno i metr mułu.

  • KrytykZidiocialegoSpoleczenstw
   2023-11-29 22:46
  • odpowiedz
 • Artur

  a czemu mają mi jeździć koło nowo wybudowanego domu, drogi nowej, hałasować i smrodzić? niech znajdą inny teren pod to, tak żeby nie przeszkadzać blokom, lasom, domkom jednorodzinnym. np stara huta na nowym bytomiu / wirek. a tereny po starej kopalni kochłowice, niech zagospodarują pod parki, trasy rowerowe, place zabaw, tężnie. katowice potrafią się pięknie rozwijać, korzystając z terenów leśnych. albo np wybudować centrum handlowe, gdzie w kochłowicach od 30 lat, nie ma nic. to dziura, gdzie ligota na katowicach, pięknie się rozwinęła.

 • PD

  Panie Rafale większe korki był jak kopalnia Śląsk jeszcze funkcjonowała. Pomysł Ok jeżeli wykorzystany będzie teren kopalni.

 • Kochlow.

  Chyba się pozajączkowało Jeżeli twierdzisz,że wtedy były większe korki,albo cię wożą limuzyną z ciemnymi szybami,albo masz ciemne okulary na nosie.

 • Tas13

  Korki, korki powoduje tzw. " rondo Kochłowice " , przejście dla pieszych i wlot od ul. Radoszowakiej. Tamten GPSZOK będzie przyjmował gruz i bio, to znaczy gałęzie, trawe z miasta i od mieszkańców, zanych odpadow zmieszanych z domu bio nie bedzie to zabiera śmieciarka. Jak ktos nie wiezy to nie jedzie na Noworudzka 8 latem i spawdzie czy smierdzi i czy ciagle tam TiRy cos wywodzą

 • Rudi

  Ja mam idealne miejsce na PSZOK. Znajduje się one przy placu Jana Pawła II, teren utwardzony wystarczy tylko ogrodzić.

 • n4u

  przypominam że na karmańskim jest pszok, prezero, hołda na walyncioku nawalona śmieciami - wszystko czuć a do tego chcą zrobić spalarnia śmieci (walynciok) i spalarnia odpadów ściekowych (chebzie / karmańskie) ...

 • Stev

  W Kochłowicach za kopalnią Śląsk w rejonie południowym powinna jeszcze powstać spalarnia śmieci bo jest to bardzo dobra lokalizacja na taką inwestycję . Jestem za .....

 • kochłowiczanin

  jestem za tym by w kochłowicach to powstało

 • Kochłowiczanka

  A ja nie

 • Majk

  Heheh i tym sposobem każda dzielnica będzie protestować.a później lament ile to śmieci w lasach

 • Wika

  hehe ja mam wysypisko śmieci pod blokiem, ul. Warsztatowa. dodatkowo mam durne magazyny, wycięte lasy na terenach po kopalni. kochłowice to dziura i [...]o tu się rozwija.. patrząc na ligote w katowicach, to przez 30 lat u nas jest gnój, smród i ubóstwo. niech na terenach kopalni powstają parki, centra handlowe, basen cokolwiek a nie durne magazyny czy odpady śmieci..

 • TODI

  Poniekąd rozumiem mieszkańców. Tylko, że my " produkujemy" tyle śmieci. PSZOKi są potrzebne . Każde miejsce będzie złe. Nawet środek bardzo dużego lasu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również