Dzisiaj o godzinie 9 we wszystkich rudzkich gimnazjach, pomimo strajku nauczycieli, rozpoczął się egzamin gimnazjalny. Komisje egzaminacyjne wsparte zostały m.in. niestrajkującymi nauczycielami ze szkół, w których takie egzaminy się nie odbywają.
Mimo sporych przeciwności związanych ze strajkiem nauczycieli dzisiaj o godzinie 9 do egzaminów gimnazjalnych w całym województwie śląskim przystąpiło ponad 38 tysięcy uczniów. W samej Rudzie Śląskiej do egzaminu podeszło 1086 uczniów. Gimnazjaliści mają dzisiaj okazję zweryfikować poziom swojej wiedzy z obszaru nauk humanistycznych.
Dzisiaj do egzaminu gimnazjalnego w naszej szkole przystąpiło 81 uczniów. Dzięki dyrektorom ze szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli udało nam się skompletować zespoły nadzorujące i egzamin odbył się bez przeszkód - mówił Aleksander Porębski, dyrektor ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka.
Gimnazjaliści mają dzisiaj okazję zweryfikować poziom swojej wiedzy z obszaru nauk humanistycznych. O godzinie 9 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, a od godziny 11 trwa test z języka polskiego.
Bardziej boję się części przyrodniczej, bo z polskim i historią raczej nie będzie problemu. Mam nadzieję, że pójdzie dobrze - mówiła jedna z uczennic ostatniej klasy Gimnazjum nr 12. - Myślę, że wszyscy na początku tygodnia byli zestresowani i niepewni czy egzamin w ogóle się odbędzie. Teraz stres pozostał, ale wynika już z czegoś innego. Oczywiście wszyscy chcą osiągnąć jak najlepsze wyniki - dodała.
Czy kolejne egzaminy z części przyrodniczej, matematycznej i języków obcych się odbędą? Tego nie wiadomo.
- Nie mamy pewności czy kolejne egzaminy się odbędą. Każdy ma prawo strajkować. Jeżeli kolejni nauczyciele podejmą akcję strajkową, wtedy nie zbierzemy odpowiedniej liczby osób do komisji. Na chwilę obecną mam informację, że egzaminy powinny się odbyć - mówił Aleksander Porębski.
Największym wyzwaniem jest zapewnienie warunków do przeprowadzenia egzaminu z języka obcego.
– Nie można go przeprowadzić na jednej dużej sali z uwagi na specyfikę tego egzaminu. Uczniowie zdają go bowiem na podstawie odsłuchanego nagrania, które odtworzone na dużej przestrzeni może być zniekształcone bądź słabo słyszalne. Dlatego na potrzeby tego egzaminu dyrektorzy musieli zabezpieczyć większą liczbę członków komisji, którzy równolegle na kilku salach będą czuwać nad sprawnym przeprowadzeniem tego egzaminu – informuje wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Z informacji, które napływają ze szkół, wynika też, że bez przeszkód powinien się również odbyć zaplanowany na 15 – 17 kwietnia egzamin ósmoklasisty. Aktualnie jeszcze w przypadku dwóch placówek trwają ustalenia w tym zakresie.
Warto przypomnieć, że w tym roku po raz ostatni odbędzie się egzamin gimnazjalny. Po ostatniej reformie szkolnictwa, od przyszłego roku szkolnego wejdzie w życie nowy system, w którym gimnazja zostaną zlikwidowane.
Wszystkim uczniom, którzy podeszli dzisiaj do egzaminów, życzymy połamania piór!