Wiadomości z Rudy Śląskiej

Najciekawsze place zabaw dla dzieci w okolicy [Przegląd]

 • Dodano: 2021-05-01 12:00, aktualizacja: 2021-05-01 13:14

Majówka z dzieckiem w mieście: Gdzie znajdują się najciekawsze place zabaw dla dzieci? Jakie miasta oferują najwięcej atrakcji? Sprawdziliśmy!


Kreatywne place zabaw, kręte zjeżdżalnie, małpi gaj, parki linowe, edukacyjne urządzenia – jednym słowem atrakcyjne miejsca do zabawy dla dzieci poszukiwane! W ciągu ostatnich kilku lat w województwie śląskim powstało wiele interesujących placów zabaw, które zapewniają rozrywkę zarówno tym najmłodszym, jak i nieco starszym mieszkańcom regionu. Ale co, gdy placu zabaw w pobliżu naszego domu brak? Wtedy pozostaje nam turystyka w celach rekreacyjnych i poszukiwanie idealnego placu w okolicy. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd placów zabaw, na którym dziecko będzie czuło się jak ryba w wodzie! Zachęcamy też do komentowania i dodawania propozycji ulubionych placów zabaw.

Piracki plac zabaw w Piekarach Śląskich

Plac zabaw znajdujący się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich zasługuje na miano jednego z najbardziej kreatywnych. Stworzono tu prawdziwy raj dla dzieci. Teren został zagospodarowany z pomysłem, a każde urządzenie dokładnie przemyślano. Mamy tu zatem kosmiczną rakietę, która w rzeczywistości jest ogromną zjeżdżalnią. To także rewelacyjny punkt obserwacyjny. Jest tu także statek piracki, na którym dzieci mogą wcielać się w postaci z bajek i przeżywać przygody. Znajduje się w centralnej części placu zabaw. Konstrukcja wyposażona została w wiele instalacji do wspinaczki i niższe zjeżdżalnie. Dodatkowo, na terenie umieszczono także kilka trampolin, huśtawki, bujane koniki czy karuzelę, a także domek do zabaw dla najmłodszych. Prawdziwym hitem jest park linowy z charakterystycznym pająkiem. Tuż obok znajduje się street workout i boiska sportowe, a w lecie można korzystać także z wodnego placu zabaw. Należy podkreślić fakt, że projektanci pomyśleli zarówno o atrakcjach dla maluszków, jak i dla tych nieco starszych, bowiem miło czas spędzą tu zarówno brzdące, jak i nastolatkowie. Niewątpliwie, to jeden z najatrakcyjniejszych placów zabaw w tym rejonie województwa. Ahoj przygodo!

Świętochłowicki plac zabaw

Świętochłowicki plac zabaw znajduje się tuż przy sklepie Lidl, na Plantach w Piaśnikach. Taka lokalizacja to duże ułatwienie dla rodzin z małymi dziećmi. Podczas, gdy jeden z rodziców pilnuje dzieci podczas zabawy, drugi może swobodnie zrobić zakupy. To jego niewątpliwy atut. A sam plac? Jest barwny i zdywersyfikowany. Podzielono go na kilka stref. W tej znajdującej się najbliżej wejścia zaplanowano przestrzeń dla najmłodszych. Umieszczono spadzisty podest, po którym łatwo wejść i niską zjeżdżalnię. Jest także piaskownica, duża karuzela oraz huśtawki. Nieco dalej ulokowana została konstrukcja dla nieco starszych – z kilkoma zjeżdżalniami. Różnorodny jest też poziom przeszkód, które należy pokonać, aby dostać się na wyższy poziom konstrukcji. Obok schodów mamy tu bowiem drabinkę, ale i malutką ściankę wspinaczkową. Nie zabrakło też bujanych koników oraz strefy do ćwiczeń dla dorosłych, czyli popularnej siłowni „pod chmurką”.

Królewski plac zabaw w Mikołowie

Marząc o wypoczynku na łonie natury warto odwiedzić Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. To największy w Polsce ogród botaniczny istniejący od 2003 roku jako Związek Stowarzyszeń. W mikołowskim Mokrym znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego. W samym jego centrum kryje się jednak niespodzianka dla najmłodszych – ekologiczny, trzypoziomowy plac zabaw, zbudowany z drewna. Utworzono go na Sośniej Górze, wznoszące się na wysokość 329 m n.p.m. Na piaszczystym podłożu ustawiono aż dwa drewniane zamki, przywodzące na myśl nieco czasy średniowiecznych rycerzy (podobna konstrukcja znajduje się w Warowni w Pszczyni) i mały domek na palach ze zjeżdżalniami. Jest tu też mnóstwo atrakcyjnych torów przeszkód, czyli „dziecięcych ścieżek zdrowia”, huśtawek, bujanych koników oraz olbrzymia piaskownica. Hitem jest z kolei wiecznie oblegają tyrolka. Wszystko zostało tak zaaranżowane, że każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie, zarówno maluszek, jak i starszak. Przy placu zabaw znajduje się kawiarnia, w  której można zaopatrzyć się w napoje i lody, a tuż za nią znajduje się bezpłatna toaleta. Na trenie placu ustawiono także ławeczki. To też doskonałe miejsce na rodzinny piknik i relaksację przy dźwiękach ptasich treli. Rekreacja i zabawa na świeżym powietrzu gwarantowana! 

Plac zabaw w miejscu dawnej orzegowskiej koksowni w Rudzie Śląskiej

Plac zabaw w Rudzie Śląskiej - Orzegowie to jeden z najnowszych obiektów tego typu. Otwarty został raptem kilka tygodni temu. Znajduje się na terenie, na którym niegdyś wznosiły się zabudowania dawnej koksowni „ Orzegów”. Olbrzymią przestrzeń podzielono na dwie strefy. Pierwsza z nich dedykowana jest dla najmłodszych – dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Ulokowano tu zjeżdżalnię z domkiem, huśtawkę i wiele innych przeszkód. Z kolei druga przestrzeń została stworzona z myślą o nastoletnich fanach wspinaczki, choć i młodsi będą mieli mnóstwo frajdy z pokonywania przeszkód. Centralną atrakcją jest tu olbrzymia konstrukcja do wspinania, pełna pułapek, mostów i innych elementów służących kształtowaniu zwinności, a wspinaczkowy trud wieńczy zjazd z wysokiej zjeżdżalni. Obok urządzenia znajdują się trampoliny i inne urządzenia mające na celu kształcenie zmysłu równowagi. Warto podkreślić, że na zrewitalizowanym trenie zbudowano także wolnostojącą toaletę. Niestety, obecnie jest nieczynna.

Dolina Trzech Stawów w Katowicach

Place zabaw, park wodny i rekreacja nad malowniczym zbiornikiem wodnym – jednym słowem katowicka Dolina Trzech Stawów to miejsce dobre do aktywnego wypoczynku w sercu miasta. Stanowi część Katowickiego Parku Leśnego. W pobliżu znajduje się stacja roweru miejskiego, ścieżki rowerowe i przystań wodna z boiskami do siatkówki plażowej. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach stworzono kilka urozmaiconych placów zabaw – każdy z nich dedykowany jest innej grupie wiekowej. Co więcej, nie zapomniano także o maluszkach i ich rodzicach, bowiem ustawiono także drewniany przewijak, w którym bezpiecznie i komfortowo można zmienić pieluszkę.

Kolorowy zawrót głowy w Rogoźniku

Rogoźnik znany jest głównie z dwóch zbiorników wodnych, które w okresie letnim przyciągają prawdziwe tłumy. Wieś ta położona w Zagłębiu Dąbrowskim, w powiecie będzińskim. Aż 125 ha obszaru miejscowości zajmują tereny rekreacyjne, a do 1990 roku działał tu ośrodek sportowo-wypoczynkowy Kombinatu Metalurgicznego „Huta Katowice” w Dąbrowie Górniczej. Tuż przy jednym ze zbiorników wodnych utworzono olbrzymi plac zabaw dla dzieci. Nowocześnie urządzona przestrzeń zachęca do odwiedzin. Umieszczono tu także drabinki i linarium w kształcie piramidy do wspinania, rolkostradę i siłownia „pod chmurką”. Malownicza okolica pozwala na wypoczynek na łonie natury. 

Komentarze (8)    dodaj »

 • Fryniorzz

  Może by zrobić jakiś plac zabaw porządny dla mieszkańców nowego Bytomia. Dzieci w kamienicach się nudzą i niszczą kosze na śmieci i się bawią zawartością tych chadiokow. To nie jest wcale przyjemnie patrząc z okna na to bo niszczą cis ci każdemu się przydaje.

 • Karl

  Siemianowice Śląskie - plac zabaw w parku Pszczelnik. Ogromny i mało uczęstrzany chyba. Oprócz tego miasto może się pochwalić czymś co na Rudzie jest nie do zrealizowania: wodnym placem zabaw, tak jak zresztą Chorzów, czy Katowice...

 • Rodzic

  Jaki sens ma ten artykuł bez podania adresów? Teraz trzeba przeglądać wszystkie place w Katowicach, żeby znaleźć ten z artykułu.

 • mama

  Przy placach zabaw obowiązkowo powinny być zamieszczone regulaminy korzystania z takich obiektów.

 • Iks

  Zawsze są instalowane. Taki jest wymóg. Jeśli nie ma, tzn. że ktoś je zniszczył....

 • mario

  a w Kochlowicach nima

 • Luigi

  nima i nibedzie

 • Kochlove

  Jest w parku, obok kościoła ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również