Wiadomości z Rudy Śląskiej

Najtańsze mieszkania są w Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach i Bytomiu 

 • Dodano: 2021-01-26 06:15, aktualizacja: 2021-01-26 10:34

Szukasz mieszkania? Warto przejrzeć oferty w naszym mieście. Okazuje się, że w północnej części Rudy Śląskiej można znaleźć jedne z najtańszych mieszkań w Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej.


Analiza sytuacji na rynku mieszkaniowym została przeprowadzona przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej w ramach prac Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Jak podaje portal InfoGZM, wyliczenia wykonano w oparciu o ceny sprzedaży mieszkań oferowane na wiodących portalach ogłoszeniowych w październiku 2020 roku. Pod uwagę brano zarówno mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Na podstawie analizy cen mieszkań w województwie śląskim udało się wskazać, które rejony cieszą się największą popularnością. 

Mieszkania na sprzedaż na Śląsku – rynek pierwotny

Jak wykazały badania, ceny mieszkań na rynku pierwotnym w GZM kształtowały się na poziomie od 3 500 zł do 8 800 zł za mkw.  Średnia cena ofertowa 1 m² na rynku pierwotnym w GZM to 6 769 zł. 

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Jeżeli planujemy zakup mieszkania w stolicy województw śląskiego, czyli w Katowicach, musimy dysponować zasobnym portfelem. Tutaj ceny są najwyższe. Rankingi wskazują, że najdrożej jest w Śródmieściu Katowic. Tutaj za metr kwadratowy zapłacimy 7300 zł. Sprawdza się oczywiście znana formuła, że im dalej od centrum, tym taniej, bowiem w południowych dzielnicach ceny oscylują już od 5800 a 6500 za mkw. Oznacza to, że są porównywalne z tymi w Gliwicach czy Tychach. Najniższe ceny mieszkań na rynku pierwotnym znajdziemy za to w Tarnowskich Górach. Zaskoczeni? 

Ceny nieruchomości na rynku wtórnym w woj. śląskim. Gdzie najtaniej?

W województwie śląskim znajduje się wiele urokliwych, wiekowych zabytkowych kamienic, a ceny znajdujących się tam mieszkań są niewielkie, jednakże lokale wymagają generalnego remontu. Nieco inaczej wygląda sytuacja z mieszkaniami w blokach. Ich stan techniczny jest zazwyczaj lepszy, ale wpływa znacząco na cenę.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym są zdecydowania niższe od tych oferowanych na rynku pierwotnym. Średnia cena 1 mkw w GZM wynosi 4 734 zł. Najdrożej jest tradycyjnie w Katowicach, gdzie zapłacimy ok. 6 182 zł. Przyszły właściciel wymarzonego „M” sporo, bo powyżej 4700 zł/mkw, zapłaci też w(5 476 zł) oraz Gliwicach (4 947 zł). A gdzie jest najtaniej? Statystyki wskazują, że najtańsze mieszkania są w Świętochłowicach, w północnej części Rudy Śląskiej oraz w Łaziskach Górnych. Tanio jest też w Bytomiu i Zabrzu.

Cena mieszkań w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej średnia cena za mieszkanie z rynku wtórnego to 3812 zł/mkw, przy średniej powierzchni wynoszącej 51,5 mkw. Z kolei w Świętochłowicach to 3581 zł/mkw, przy średniej powierzchni mieszkania wynoszącej 54 mkw,

Najtańsze mieszkania są w Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach i Bytomiu 

Zobacz także

Komentarze (53)    dodaj komentarz »

 • rudzian

  w Nowym Bytomiu na ul.Pokoju mieszkanie 48 m2 po remoncie - cena 296 tys.zł !!!!!!! no to jest rzeczywiście tanio - ino kupować

 • boluś

  W ramach akcji Skubiymy Frajerów' ZaNiyrząd Miasta coby uwiarygodnić akcja wyłoncoł sporo czyńść oświetlynia Miasta. Mom nadzieja co przi wyborach a moge gibciej sami se połomiom szłapy po ćmoku !

 • darek

  W Rudzie te latarnie wyłączają żeby ludzie tego syfu dookoła nie widzieli i dziur na drogach.

 • Ziga

  Ruda Śl - Bytom - -Świony - trójkąt bermudzki śląskiej patologii. A ciemno na ulicach jest tylko w jednym z tych miast. ;)

 • boluś

  Bo patologia na Rudzie rządzi i dopasowuje tło do siebie 'pociskajom ciymnota i gaszom latarnie.

 • Karl

  Jak jeszcze spalarnia otworzą to dopiero ceny mieszkań polecą. .

 • Iks

  A jak z braku spalarni śmieci będą składowane na ogromnych hałdach to ceny mieszkań pójdą w górę?

 • Bezkomentarza

  A dlaczego do "prezentacji" miasta w artykule zostały użyte nie zbyt okazale kamienice? Nie ma ładniejszy w Rudzie Śląskiej?

 • Mieszkaniec

  Są ale przynajmniej pokazali dlaczego te mieszkania są tanie bo najczęściej właśnie w ruderach, które jeszcze stoją.

 • optymista

  Gdyby oceniać nasze miasto po tych kilku komentarzach to faktycznie te opinie są mocno krytyczne.Osobiście uważam ,że niesprawiedliwe.Nie można tu kierować się kryteriami dotyczącymi atrakcyjności miejsca zamieszkania jakie obowiązują praktycznie w całej Polsce.Nie zapominajmy ,że mieszkamy w samym centrum aglomeracji górnośląskiej.To jest atut , którego nam mogą zazdrościć wszystkie miasta w kraju.Praktycznie chociażby poprzez trasę średnicową docieramy w bardzo krótkim czasie do wielu atrakcyjnych miejsc , których w takiej ilości i w tak bogatym zakresie nie jest w stanie zapewnić swoim mieszkańcom żadne inne nawet te największe miasto w Polsce.Nie możemy zatem biadolić ,że nie mamy dostępu do kultury, nie mamy możliwości bywania na sportowych wydarzeniach wysokiej rangi , bo rozglądając się po sąsiednich miastach ta oferta ciekawie spędzonego czasu jest przebogata .Zapewniam ,że takich możliwości nie mają inni.Fizycznie jest niemożliwe by każdy miał dostęp do takich miejsc na wyciągnięcie ręki. Mieszkam na Goduli .W 20 minut mogę się znaleźć na stadionie Śląskim ,stadionie Górnika , w spodku , w Domu Muzyki i Tańca w Teatrze rozrywki ,w operze , operetce, ZOO wesołym miasteczku i długo by jeszcze wymieniać.Ten czas podaję nieprzypadkowo bo jest on nieosiągalny w żadnym innym wielki skupisku miejskim w całej Polsce.Gdzie ,żeby się przebić przez zatłoczone , zakorkowane miasta trzeba poświęcić o wiele więcej czasu.Jasne ,że jak ktoś mieszka w nieciekawym miejscu to ma prawo narzekać.A to do sklepu daleko , a to brak placów zabaw , a to niebezpiecznie.ALE TAK JEST WSZĘDZIE.Nawet jak ktoś sobie wybuduje domek , a te przeważnie stawia się gdzieś na uboczu.To najpierw będzie sobie chwalił spokój a po czasie zacznie narzekać ,że mieszka na za[...]iu gdzie nic się nie dzieje.Prawda jest taka ,że każdy może sobie znaleźć jakąś ciekawą formę spędzania czasu poza domem.Nie narzekajcie bo stara prawda mówi ,że tam zawsze jest najlepiej gdzie nas nie ma.Osobiście mieszkam w tym mieście już blisko pół wieku i nie narzekam.

 • jeb rsl

  Widać iż z tej zasyiałej rsl nigdzie nie bywasz skoro wszedzie czas dojazdu podajesz 20 min ;)) nie ma w innych miastach? ;)))) pusty smiech chyba nie widzisz jak rozwijaja się inne miasta typu katowice ;)) tychy itd zeby nie było tez sa miejsca w kato nie ciekawe załeże /szopy burowiec itd ale pozostałe?? zabrze staneło /gliwice na maly plus /pomijam duze miasta typu Poznań Kraków czy trójmiasto -bo logiczne iż nie możemy porównywać ... tej wioski rsl z krakowem ;))) wiec optymistko widać iż z poz syfu rsl nośa nie wychylasz...

 • Optymista

  Widać,że nie czytasz ze zrozumieniem i potem chcąc się odnosić do tego co napisałem wypisujesz niedorzeczności. Oczywiście ,że nie chodzi oto ,że do każdego miejsca jest zawsze 20 minut.Wiadomo ,że w tej przestrzeni czasowej można się dostać do wymienionych przeze mnie miejsc Teoretycznie rzecz jasna,bo wiadomo,że czasem korki na to nie pozwalają .Wyjeżdżasz tu z opiniami na temat różnych miast i cieszysz się jakbyś komuś coś tu udowadniał .Ani ja ani nikt inny nie zamierza tu pokazywać że Ruda Śląska jest atrakcyjniejsza od innych miast ,bo nie jest .Co wcale nie znaczy,że mieszka się tu gorzej niż gdzie indziej I nie mam zamiaru tu wymieniać wszystkich tych czynników od których zależy czy komuś mieszka się tu dobrze czy źle Wskazałem ten jeden ważny - możliwość dostępu w krótkim stosunkowo czasie do wielu atrakcyjnych miejsc położonych w naszym najbliższym sąsiedztwie.Koniec kropka.A ty tu bawisz się w jakieś analizy,porównywania R.Śl. z Krakowem coś tam snujesz o rozwoju poszczególnych miast. O tym ,że będziemy zawsze ubogim krewnym wielu wymienionych tu miast raczej nie mamy wątpliwości co nie zmienia tego ,że to jak się komuś mieszka w danym miejscu nie zależy głównie od atrakcyjności miasta.Wracając do istoty.Podkreślam znajdujemy się w centrum ogromnej aglomeracji.Możemy będąc mieszkańcami R Śl.również określić siebie mieszkańcami metropolii górnośląskiej.I o tym wyłącznie chciałem powiedzieć w poprzednim wpisie.Celowo wspomniałem o tych 20 minutach,bo to dobitnie wskazuje jakie to dla nas dobrodziejstwo i tu powtórzę nieosiągalne dla innych dużych miast w Polsce.Mogą się rozwijać jak chcą ale nigdy nie będą mieć takich możliwości jak nasza aglomeracja.Żeby móc tam skorzystać z pewnych rzeczy one muszą tam powstać.Po co np w naszym mieście opiera ,operetka ,teatr jak mamy je tuż za miedzą.Tłumaczę ci to jak dziecku,sory ale jak próbujesz komentować mój wpis to przeczytaj go dwa razy i nie pisz mi potem,że nie wyjeżdżam nigdzie poza nasze miasto.O to idzie ,że wyjeżdżam a Ruda Śląska jest do tego wymarzoną bazą wypadową

 • boluś

  Chyba do Kartuz?

 • Ja

  Z Goduli to do ronda w Chebziu stoję 20 minut w korku. Pomijam teraz czas covidowy. Optymistko do pracy nie jeździsz?

 • Ze Świon

  Brawo za opinia, też tak myśle. Niestety po minusach widać kto tu daje komentarze.Ludzie piszecie że Wam źle to gdzie by Wam było dobrze??? Wejdźcie na taki portal z każdego miasta i w każdym mieście narzekają !! W Rudzie drogie czynsze ? To co za darmo chcecie mieszkać ? Wszystkie bloki z RSM są ocieplone, wcale nie są wysokie czynsze. Zobaczcie bloki w Świonach wieżowce pokryte azbestem kase z czynszów zbierają i nikt nie wie na jakich zasadach rozliczają. I nie zanosi sie żeby w najbliższych latach sie miało coś zmienić. Co każdy by chciał domek z ogródkiem? I nie wychylać nosa za swój płot? Nie będzie wtedy czynszu płacił, ciekawe jak długo tak pociągnie i tak prędzej czy później coś będzie do zrobienia nie małym kosztem. Acha Tym co sie wydaje że w domku tak fajnie, to tam też trzeba płacić za wode, prąd, gaz, niemałe podatki i dużo więcej za śmieci niż w blokach, odpada fundusz remontowy który musimy za wszystko sami zapłacić jak coś chcemy zrobić. Ten co pracuje to nie narzeka, tu jest wszędzie blisko. Teraz jak prace sie zmienia częściej to nie ma opcji żeby za każdym razem sie przeprowadzać do miasta gdzie sie pracuje. A jak ktoś nie ma co robić i ma dwie lewe ręce do roboty, to mu wszędzie będzie źle i siedzi i narzeka i pisze [...]y.

 • Ze Świon

  He, he godołech zaro polecom minusy od nierobów.... Ciekawe że mieszkania w Rudzie kupują w większości ci z Katowic bo tam duuużo droższe, a dojazd do centrum pewnie taki sam jak z peryferii Katowic. To co, tym w Katowicach też źle?

 • boluś

  Rudzki aktywista Ze Świon to pewno Rózga abo inkszy dojeżdżajoncy wafel żłobo'kryta.

 • mieszkaniec

  Tylko, że całokształt miasta to nie tylko ocieplone bloki jednej spółdzielni. Miasto to przede wszystkim klimat i środowisko (zaśmiecone lasy, kiepskie powietrze). To także stabilność życia (u nas coraz wyższa przestępczość, w biały dzień można dostać w zęby, wieczorami parki to istna patologia). Urbanistyka (jedn przyzwoity park na całe miasto, jakość i utrzymanie architektury pozostawia wiele do życzenia), komunikacja (miasto po 16 stoi w korkach), edukacja (żadna rudzka szkoła nie mieści się w top 500 szkół w Polsce), Warunki, przyciąganie i budowa inwestycji (każdy wie jak wygląda Ruda Śląska pod tym kątem). Coś dla ducha i podniebienia (2-3 restauracje w całym mieście i cała masa kebabowni). Proponuję równać w górę a nie cieszyć się, że gdzieś jest gorzej. Noooo ale to trzeba mieć olej w głowie i wyciągać wnioski z lepiej zarządzanych miast.

 • Iks

  No z tymi szkołami to żeś pojechał. Technikum nr 2 na Czarnym Lesie jest 150 w Polsce (Srebrna Tarcza!), a 21 w województwie. Może to nie podium, ale w top 500 spokojnie się mieści. Żródło -> https://rudaslaska.com.pl/i,perspektywy-2021-jak-wypadly-szkoly-w-rudzie-slaskiej-zaskoczenia-nie-bylo,200274,1448363.html

 • Ze Świon

  Same sie te lasy nie zaśmieciły

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.