Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Kolejne mieszkania komunalne gotowe

 • Dodano: 2019-10-09 07:00, aktualizacja: 2019-10-09 07:10

50 mieszkań komunalnych w nowo wybudowanym budynku przy ul. Bytomskiej 22 w Orzegowie jest już gotowych do zasiedlenia.

10 października /czwartek/ od godz. 10.00 do 17.00 osoby znajdujące się na liście oczekujących na mieszkanie do remontu będą mogły obejrzeć przykładowe lokale. Część mieszkań w liczbie 15 zostanie rozdysponowanych w drodze zamian wśród osób mających trudną sytuację zdrowotną lub w drodze przyspieszenia dla osób borykających się ze szczególnie trudną sytuacją rodzinną. Pozostałe lokale zostaną przydzielone mieszkańcom zgodnie z listą oczekujących. Koszt inwestycji, zrealizowanej w całości z budżetu miasta, wyniósł 8 mln zł.

Aktualnie na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej czekają 984 osoby

Podczas oględzin osoby zainteresowane poszczególnymi mieszkaniami powinny zapisać się na listy podając imię nazwisko, adres, numer telefonu, PESEL lub datę urodzenia.

Trzeba podkreślić, że kolejność zapisywania się na listy podczas oględzin nie ma znaczenia – zaznacza Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych. - Na bazie tych list zostanie sporządzony wykaz osób uprawnionych do otrzymania propozycji lokalu mieszkalnego według kryterium daty złożenia wniosku - dodaje.

Następnie przygotowana zostanie imienna propozycja skierowana do osoby, która najwcześniej złożyła wniosek o przydział mieszkania, o ile jest on kompletny i aktualny.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Czynsz za mieszkanie przy ul. Bytomskiej został ustalony na 9,43 zł/m2. Dla lokalu o pow. ok. 45 m2 będzie więc wynosił 425 zł. Zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia przez najemcę kaucji w wysokości 12-krotnego miesięcznego czynszu za dany lokal. Zabezpiecza ona pokrycie należności z tytułu najmu istniejących w dniu opróżnienia lokalu. Dla lokalu mieszkalnego o pow. 45 m2 wysokość kaucji to ok. 5.100 zł. Ponadto osoba ubiegająca się o lokal powinna wykazać się stałym źródłem utrzymania. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Spraw Lokalowych w Urzędzie Miasta (pokój nr 237, tel. 32-244 90 00, wew. 2370).

Umowa z wykonawcą inwestycji była zawarta na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że firma wyłoniona w przetargu przygotowała całą dokumentację budowlaną, uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia oraz wykonała prace budowlane.

Budowa 5-kondygnacyjnego budynku rozpoczęła się w październiku 2017 r.

Powstało 50 mieszkań, w tym 46 dwupokojowych o pow. ok. 45 m2 oraz 4 trzypokojowe o pow. ok 60 m2, z kuchnią bądź aneksem kuchennym, łazienką i wyposażeniem zgodnym z obowiązującymi przepisami.

Mieszkania zostały wykończone w standardzie zbliżonym do deweloperskiego, czyli ze wszystkimi instalacjami, tynkami czy surowymi posadzkami. Do przyszłych najemców będzie należeć wyposażenie lokali w urządzenia sanitarne, drzwi wewnętrzne, płytki oraz generalnie doprowadzenie do stanu umożliwiającego zamieszkanie – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. Do mieszkań, oprócz instalacji elektrycznej i gazowej, doprowadzono instalacje niskoprądowe, czyli antenę zbiorczą, instalację teletechniczną, internetową oraz telewizji kablowej. - Warto podkreślić, że budynek spełnia wszystkie aktualnie istniejące standardy energetyczne i ekologiczne – zaznacza wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

W budynku powstało jedno mieszkanie dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim oraz jedno dla osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Niemniej, z uwagi na wyposażenie budynku w windę, wszystkie mieszkania są dostępne dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie jest również wózkownia i rowerownia. Ponadto teren wokół budynku został zagospodarowany, powstała mała architektura, nasadzono drzewa, a do dyspozycji mieszkańców czeka 75 miejsc parkingowych: 24 miejsca usytuowane w bryle budynku, 15 pod wiatą żelbetową, a także 36 miejsc na terenie przy budynku. Warto dodać, że obiekt znajduje się w pobliżu Burloch Areny. Mieszkańcy będą mogli korzystać również z siłowni plenerowej, która powstaje na podwórku przy ul. Hlonda/Bytomskiej/Grunwaldzkiej w ramach projektu „Rewitalizacja wybranych podwórek i skwerów na terenie Miasta Ruda Śląska metodą partycypacyjną – etap I”.

Nowa inwestycja położona jest w atrakcyjnej okolicy, więc z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród oczekających na własne lokum – mówi wiceprezydent Pierończyk.

Komentarze (34)    dodaj »

 • Rudzianka

  Bardzo fajny przestronny budynek dobrze że władze myślą o wszystkich ludziach i dzielnicach a nie tylko Halemba a wniosek o mieszkanie może złożyć każdy a ludzi i tak nie zadowoli robią coś źle nie robią źle. A ludzie są jak wszędzie różni. Z ludźmi trzeba umieć żyć a nie wywyższać się i wyzywać od patologi bo nie wiesz, co Ciebie kiedyś spotka

 • Andrzej

  no i znowu dostaną nieroby bo mają dużo dzieci itp, a my bydymy [...]ić na tych nie robów, masakra mam dość takiego miasta i kraju w którym rozdaje się za frii bo się należy, a my i moje dzieci bo pracują nawet po dwa etaty muszą brać kredyty i spłacać chore !!!!!

 • Andrew 9

  Nie chciałbym mieszkać w Orzegowie.

 • Marijon

  Nie wiesz co tracisz!

 • Hutniczy emeryt

  Podobno jest tak że mieszkanie komunalne można przekrztalcić na socjalne, słyszal ktoś o tym?

 • anonimka

  w odwrotną stronę słyszałam

 • Swój

  W Rudzie wszystkie dzielnice są patologiczne, bo ogólnie panuje nie pisane przyzwolenie i tolerancji na wszelkie przejawy wandalizmu i zakłócania ciszy nocnej i spokoju. Po co interweniować, może inni to zrobią? lub mojego nie ruszają, to po co się narażać. Narzekać to każdy potrafi.

 • Halembianka

  Ciekawe kiedy będą mieszkania komunalne na Halembie??? Tylko ten Orzegów się słyszy cały czas coś nowego na Orzegowie. Nawet gdybym tam dostała mieszkanie 3 pokojowe z czynszem 200zł w życiu bym tam nie poszła.

 • Ola

  Orzegów wymiata

 • Pracownik październikowy

  A kogo obchodzi gdzie byś poszła albo nie poszła?

 • Edmund

  "Atrakcyjna okolica" hahaha

 • Narzekacz na wszystko

  Wolałbym być bezdomnym niż mieszkać na Orzegowie, Goduli, Kaufhauzie, kałusa, Ruda1 i innych rudzkich patogrodach których nie wymieniłem.

 • Ela

  Puknij sie w leb

 • Kot

  Jesteś idiota.

 • Pracownik październikowy

  Tylko pamiętaj żeby nie pić, bo za alkohol wyrzucają z miejsc noclegowych.

 • Marcin

  To zamieszkaj od mostem tam to będą wygody hahaha

 • Natka

  Ciekawe gdzie ty mieszkasz ?napewno w lepszym "patogrodzie".

 • Godulanka

  A pan skąd pochodzi?

 • Ernest_Vitczok

  Kolejne mieszkania? Niech mnie ktoś poprawi, ale to pierwszy budynek wybudowany od kiedy rządzi (od 2010r) Grażyna Dziedzic!!! To raczej powód do wstydu niż dumy!!!! Nowy budynek i brak przyłącza do sieci miejskiego CO?! Pozatym dlaczego nikt się nie chwali, że budynek wybudowany został pół roku temu i od tego czasu stał, bo ktoś czegoś zapomniał (chodzi o inwestora tj miasto a kwestia dotyczy gazu) !!!! Na szczęście jakimś cudem inwestycja dobiegła końca!!!! Przy okazji ciała dał konserwator zabytków, który wpasował ten budynek "idealnie" w otoczenie, każdy przyjezdny pyta czy budynek ten to szpital czy może szkoła?! Jakoś inwestor nie miasto musi spełnić wszystkie zachcianki konserwatora, łącznie z wyglądem okien czy elewacji a tu mamy coś co wyrosło między kamienicami!!!! Miejscówka zacna, wśród patologii, mieszkań socjalnych, współczuję przyszłym najemcom!!!! Ten plac co wspomina Pierończyk, no cóż jest, ale okupowany przez lokalnych meneli!!!! Tam tętni życie nawet w środku nocy, najemcy będą zachwyceni!!!! I do tego Orzegów tonący w smogu, ehhhh pełną piersią można odetchnąć!!! Miasto ta inwestycją dało ciała!!!!

 • Młody obywatel

  Polać Panu!szczera prawda

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również