Wiadomości z Rudy Śląskiej

Należy pielęgnować tradycję, ale też wspierać młodych - rozmowa z radną Cecylią Gładysz

  • Dodano: 2012-05-17 22:15, aktualizacja: 2017-10-16 13:23
Imię i nazwisko: Cecylia Gładysz 
Przynależność do klubu Platforma Obywatelska 
Dzielnice: Wirek
Miejsce i godzina dyżuru:

ul. Paderewskiego 3, godz. 16:00 - 17:00
22 sierpnia 2012 r. 
28 listopada 2012 r. 
Można kontaktować się bezpośrednio lub telefonicznie. 

1.Czym jest dla Pani funkcja radnej, jaką Pani sprawuje?

Praca radnego to przede wszystkim służba ludziom. Kandydując należy zdawać sobie sprawę z tego, że będąc radną jestem przedstawicielką wszystkich poszczególnych osób, które na mnie zagłosowały, ale również muszę strzec interesu całego miasta.  
Praca radnego dla mnie to: 

  • kontakt z ludźmi - kieruje poszczególne osoby do odpowiedniej instytucji, do odpowiedniego organu, staram się pomagać indywidualnie, 
  • kontakt z przedstawicielami jednostek samorządowych (oświatowych, kulturalnych), 
  • odpowiedzialność za całe miasto w momencie głosowania nad przyjęciem poszczególnych uchwał. Oddany przeze mnie głos jest poprzedzony dyskusją na komisjach oraz własnymi przemyśleniami. Ostatnio trudne decyzje musieliśmy podejmować podczas uchwały związanej z likwidacją Zespołu Szkół nr 4. 

2.Czy ta praca przynosi satysfakcję? 

Naturalnie, to służba ludziom. Bezpośrednia rozmowa jest dla mnie bardzo ważna, ona jest bardzo potrzebna. Zawsze jestem szczera – mówię otwarcie w czym jestem w stanie pomóc, w czym nie jestem władna. Rozmowa z mieszkańcami to informacja oddolna, szczególnie cenna - dowiaduję się w ten sposób z czym ludzie mają problemy, co ich nurtuje. Moje doświadczenie jako nauczycielki nauczyło mnie, że należy słuchać ludzi i nigdy ich nie oszukiwać. 

3.Jakie tematy poruszają najczęściej mieszkańcy, przychodzący do Pani na dyżury?

Najczęściej są to problemy mieszkaniowe, w następnej kolejności problem braku pracy, szczególnie dla młodych ludzi. Jestem osobą życzliwą, pomagam jeśli tylko mam taką możliwość, dla mnie nie jest to żadnym ciężarem. Niektóre sprawy załatwiam indywidualnie, innym razem składam interpelacje.

4. Co jest Pani sukcesem, z realizacji jakiego zamierzenia jest Pani dumna? 

Ostatnio najbardziej cieszę się z otwarcia sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4 – walczyłam o nią wiele lat. Ona służy dwóm szkołom, ale też prowadzi się tam wiele zajęć popołudniowych, dodatkowych. To miejsce tętni życiem.

5. A czego nie udało się zrealizować? 

Rzeczywiście, jest taka sprawa – w tym momencie ona nie jest zrealizowana, ale cały czas nad tym pracuję. Mianowicie chodzi o fragment chodnika przy ul. Bytomskiego. Powodem jego braku jest fakt, że najpierw musi zostać wykonany dach, a to wiąże się z większa inwestycją i kosztami. Znam tę społeczność i czuję się w obowiązku, by dalej działać, by chodnik został wykonany.  

6. Pani jako przewodnicząca Komisji Kultury z pewnością bacznie obserwuje sytuację w mieście. Jak Pani ocenia zasób wydarzeń kulturalnych? 

Obecnie został powołany zespół, którego celem jest zorganizowanie w październiku Forum Kultury. Nasze zadanie to badanie zasobów kultury w mieście – co dzieje się w szkołach, poszczególnych domach kultury, jakie odbywają się imprezy cykliczne. Musimy ofertę dostosować zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Warsztaty, sondaże i forum to będzie punkt wyjścia do opracowania strategii rozwoju kultury w mieście na najbliższe lata. 

Ruda Śląska nie jest miastem od wieków, to konglomerat dzielnic. By uzyskać pełną integracją, musi minąć jeszcze wiele lat. Dlatego też uzasadnionym jest, by w każdej dzielnicy istniała placówka kulturalna. By ich oferty były skierowane i dostosowane do wszystkich mieszkańców. 

Naszym celem jest również stworzenie informatora kulturalnego, który będzie zawierał zarówno zapowiedzi wydarzeń, jak i miejsca godne odwiedzenia w każdej dzielnicy. Będzie to swoista mapa. 

7. Skąd tak wiele niepochlebnych opinii o kulturze w Rudzie Śląskiej? Padają stwierdzenia, że jest to pustynia kulturalna? 

Nie zgadzam się z takim stwierdzeniem – w mieście dzieje się dużo, wystarczy prześledzić harmonogram najbliższych wydarzeń. Problem tkwi gdzie indziej – nie w braku koncertów czy wystaw, lecz w ludzkiej mentalności. My sami musimy zainteresować się bieżącymi wydarzeniami i udać się na nie – iść na koncert, wystawę, prelekcję. Człowiek powinien zaspokajać swoją potrzebę kulturalną. 

Jeśli komuś brakuje rozrywek w mieście, zawsze należy pamiętać o tym, że jesteśmy częścią metropolii i jesteśmy w stanie własnym autem lub komunikacją miejską dojechać w bezproblemowy sposób czy to do Opery Śląskiej w Bytomiu, czy to do Teatru Rozrywki czy do Gliwickiego Teatru Muzycznego – mamy wiele możliwości!

8. Życie kulturalno - społeczne każdej dzielnicy miasta jest inne. W tym kontekście szczególnie cenne jest powstanie CIS-u na Bykowinie czy też remont budynku, gdzie mieści się biblioteka i Instytut Karskiego w Halembie. 

Tak, to bardzo ważne. Tu pozostaje jeszcze jedna kwestia – musimy pamiętać, że ważną rolę w krzewieniu kultury spełniają organizacje pozarządowe, np. Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nowe działania muszą być dostosowane do odbiorców i musimy zwrócić uwagę, że społeczeństwo się starzeje i jest coraz bardziej sfeminizowane.  

9. Pani odkrywa i wspomaga młode rudzkie talenty – czy czuje się Pani "matką" ich sukcesów? 

Uczestniczę w wielu wydarzeniach, spotykam wielu młodych i bardzo uzdolnionych ludzi . Fascynuje mnie to, że młodzi ludzie tak głęboko potrafią myśleć o życiu w perspektywie miłości, cierpienia, bólu. Razem z panem Jerzym Mazurkiem, opiekunem grupy poetyckiej, postanowiłam wydać tomik poezji, który wkrótce będzie miał swoją premierę. 

Z jednej strony pomoc młodym ludziom, ale moje drugie wyzwanie jest związane z utrwaleniem tego co już mamy, czyli historii i tradycji. Odwiedziłam ostatnio Brunona Surmę - kolekcjonera i miłośnika filatelistyki, pasjonata starej fotografii. Nie może pamięć o takich ludziach zaginąć, ich historia nie może zniknąć wraz ze śmiercią danej osoby. Należy z nimi rozmawiać, poznać ich subiektywne postrzeganie świata, ocalić ich zbiory od zapomnienia.

Kolejnym pomysłem jest konkurs, mający na celu dostrzeżenie zmian zachodzących w mieście – jak zmieniała się historia, przeznaczenie i funkcja poszczególnych budynków. Chcemy utrwalić ulotność. Musimy pokazywać historię miasta, ale zawsze wracamy w tych odniesieniach do domu rodzinnego. Historia, tradycja, kultura to pojęcia o wielkiej treści, które są podstawą do tworzenia więzi międzyludzkich. 

10. Jak Pani zdaniem będzie wyglądało miasto za 10 lat? Na co należy zwrócić szczególną uwagę ?

Powinno się iść w kierunku zagospodarowania wolnych przestrzeni między dzielnicami – pamiętając przy tym, by nie niszczyć zieleni. Potrzebne są inwestycje, co z kolei przełoży się na nowe miejsca pracy, by ludzie nie wyjeżdżali, nie tracili więzi z miastem rodzinnym. 

Kolejny aspekt działań to uaktywnienie ośrodków kulturalnych oraz samych mieszkańców. 

Innym ważnym zadaniem jest ochrona zabytków, rewitalizacja budynków oraz całego społeczeństwa, tak jak obecnie realizowane jest to na Kaufhausie. 

Miasto musi postawić na nowoczesność – przedsiębiorstwa stawiające na innowacyjne technologie, uczelnie wyższe. I chcąc naprawić świat, musimy zacząć od siebie samego – musimy zmieniać świadomość. Musimy podkreślać, że Ruda Śląska jest pięknym miastem i my nie mamy się czego wstydzić. 

11.Co chciałaby Pani zakomunikować mieszkańcom na łamach portalu? 

Zachęcam do tego, by śledzić wszystkie miejskie wydarzenia, skorzystać z ofert kulturalnych, by korzystać w pełni z życia. 

12. Jak skomentuje Pani sytuację zaistaniałą w mieście, czyli decyzję o przeprowadzeniu referendum?

Referendum to inicjatywa grupy ludzi, którzy przede wszystkim zarzucają pani prezydent to, że jej rządy rozmijają się z obietnicami wyborczymi. W historii naszego miasta jeszcze takiej inicjatywy nie było, ale widocznie świadczy to o większej świadomości mieszkańców – to taki wyższy stopień demokracji. 

Ja staram się dobrze wykonywać swoje obowiązki, nie mam sobie nic do zarzucenia. Każdy kto będzie głosował musi sam ocenić zarówno działania pani prezydent, jak i Rady Miasta.

13. A czy Pani wybierze się na referendum? 

Jeszcze nie wiem. 

14. Jaką zasadą stara się Pani kierować w życiu. 

Carpe diem – chwytaj dzień. Żaden dzień w naszym życiu nie może być stracony. Druga rzecz, która jest niezwykle ważna to pielęgnowanie kontaktów – w rodzinie, z przyjaciółmi, ze znajomymi. Są takie piękne słowa, które ja często powtarzam – Przyjaciele są jak anioły, które podnoszą nam skrzydła, gdy przestajemy latać.   

15.Proszę o dokończenie: Ruda Śląska to dla mnie....

Ruda Śląska to moje miasto rodzinne, które bardzo kocham, przeżyłam tutaj wiele lat mojego życia i jestem dumna z tego, że jestem rudzianką.

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (6)    dodaj »

  • Zawiedziony

    Byłem uczniem tej pani przez kilka lat wyróżniała się w szkole i to bardzo wraz z panem Myszurem zwłaszcza podejściem do uczniów i uczennic w obecnych czasach takie osoby ogląda się zazwyczaj w programie "UWAGA" Nie rozumiem jak można te osoby wybierać na radnych czy już wszyscy zapomnieli że oni są byłymi komuchami i to tymi którzy wtedy się wyróżniali

  • Anna Krawczyk

    Ja widzę w tej Pani nie tylko polityka , a przede wszystkim człowieka.Uważam ,że to kobieta wrażliwa, otwarta na miłość i współczucie dla innych. Żyć z taką wrażliwością serca, znaczy mieć w sobie wiele miłości i życzliwości dla otaczających Cię ludzi.W dzisiejszym świecie trzeba mieć wrażliwość i serce delikatne, żeby zobaczyć potrzeby innych.... Cieszę się,że są jeszcze w tym konsumpcyjnie nastawionym świecie ludzie ,którzy mają serce na swoim miejscu i taka właśnie uważam jest Pani Gładysz.

  • nieOdnowiony

    widza że zaś kogoś strziko i to fest... Dwa lata temu wciepli się na plakaty hasło "Wybierz ludzi z kręgosłupem" ino zapomnieli dopisać "giętkim". Prawda panie prezesie PWiK?

  • rudzianin

    te Git ciekawe co i komu ta pani pomogłą pierwszy raz o niej słysze

  • wyborcy

    Jeżeli wybierze się Pani na referendum. Mamy nadzieję, że ma Pani KRĘGOSŁUP niezależny od nakazów partyjnych. Pozdrawiamy.

  • Far

    Fajna babka, duzo nam pomogła. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również