Sezon grzewczy w wielu regionach kraju oznacza wszechobecny smog, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na nasze drogi oddechowe. Ponadto kaloryfery, chociaż robią wiele dobrego, ogrzewając mieszkania, skutecznie wysuszają powietrze. Stąd konieczność nieustannego nawilżania go.
Nie tylko wirusy i bakterie odpowiadają za zły stan zdrowia
Na ogół nie zastanawiamy się nad jakością powietrza w naszym domu. Zadowalamy się ogólną wiedzą, że w naszej okolicy nie ma smogu lub też martwimy, gdy okazuje się, że niestety jest. Tymczasem o ile od smogu możemy się odciąć choćby poprzez zamknięcie okien, to troska o optymalne nawilżenie powietrza powinna być dla nas codzienną oczywistością. Dobrze jest mieć w domu higrometr i na bieżąco monitorować procentową wartość nasycenia powietrza parą wodną. Nasze samopoczucie jest najlepsze wówczas, gdy wartość ta znajduje się w przedziale 40 – 60%. Tymczasem jeśli nie dbamy o codzienne nawilżanie, wartość ta jest zdecydowanie niższa. W skrajnych przypadkach może przybierać postać jednocyfrową.
Suche powietrze ma zdecydowanie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wysuszona śluzówka, jama ustna i gardło na taki stan rzeczy odpowiadają dolegliwościami z pogranicza infekcji. Permanentny suchy kaszel, chrypka, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, problemy z mówieniem, spierzchnięty i opuchnięty język to tylko niektóre z objawów pojawiających się u osób, które mają w domu niedostatecznie nawilżone powietrze.
Zobacz: Nawilżacz powietrza – dlaczego potrzebujesz go w swoim mieszkaniu?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza
Na pewno niejedna osoba odpowiedziałaby, że najważniejsza jest cena. W stwierdzeniu tym jest sporo prawdy, o ile nie damy się złapać w pułapkę myślenia, że najtańsze jest równie dobre, jak najdroższe. Niestety prawda jest zupełnie inna. Tanie w momencie zakupu nawilżacze od anonimowych producentów, często okazują się drogie w eksploatacji. Trzeba pamiętać, że sam nawilżacz to nie wszystko, ważne są dodatkowe filtry i inne części zapasowe. One niejednokrotnie potrafią kosztować bardzo dużo. Dlatego cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem jakości nawilżacza, aczkolwiek faktycznie można przypuszczać, że te droższe okażą się na dłuższą metę lepsze.
Dobrej jakości nawilżacz powietrza powinien pracować bezgłośnie. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ustawimy go w sypialni lub pokoju dziecinnym. Niektóre nawilżacze są na tyle głośne, że utrudniają zasypianie. Niewątpliwie do najcichszych należą nawilżacze ultradźwiękowe – ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić ultradźwięków.
Ponadto dobry nawilżacz powinien:
– mieć zabezpieczenie w postaci automatycznego wyłącznika na wypadek braku wody,
– mieć wbudowany higrometr połączony z automatycznym wyłącznikiem,
– charakteryzować się wydajnością zdolną zadbać o optymalne nawilżenie w całym domu,
– posiadać wbudowany timer umożliwiający ustawienie czasu pracy urządzenia – przydatne, gdy jesteśmy w domu tylko w określonych godzinach, np. wieczornych,
– dawać możliwość sterowania za pomocą pilota jak np. nawilżacz powietrza NU9 eldom.eu.
Ponadto dobrze jest kupić taki nawilżacz, z którym w razie awarii nie zostaniemy pozostawieni sami sobie. Dostęp do autoryzowanego serwisu i możliwość skorzystania z naprawy gwarancyjnej powinien być jednym z podstawowych warunków przy wyborze nawilżacza.