Wiadomości z Rudy Śląskiej

Niebawem ruszy budowa nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2022-07-25 16:30

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa nowej strażnicy w centrum Rudy Śląskiej. O realizacji tej inwestycji mówili dzisiaj przed siedzibą Komendy Miejskiej PSP wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz poseł na Sejm RP Marek Wesoły i śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

– Został ogłoszony przetarg na budowę nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej. Jak wszyscy wiedzą obecna architektura i narzędzia pracy rudzkich strażaków nie do końca licują z nowoczesnym zarządzeniem bezpieczeństwem w regionie – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek, który podkreślił, że nowa strażnica w środku metropolii będzie ogromnym wsparciem dla całego regionu. – Wierzę głęboko, że będzie ona służyła naszym mieszkańcom. Oby strażacy już w nowej architekturze, w nowym budynku mieli jak najmniej wyjazdów, a mogli korzystać z dobrodziejstw szkoleniowych – dodał wojewoda.

Rudzcy strażacy będą mieli nową siedzibę

W ramach inwestycji ma powstać jeden budynek o powierzchni użytkowej ok. 3 400 m2, który w przeciwieństwie do obecnie użytkowanych przez rudzkich strażaków obiektów, pochodzących z początku XX wieku, będzie dostosowany do dzisiejszych realiów.

– W chwili obecnej w Rudzie Śląskiej są dwie lokalizacje i strażacy są w dwóch miejscach. Teraz to będzie jedno konkretne miejsce, w którym będą mieli znakomite warunki do służby, do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa. Będzie również zaplecze logistyczne, które tutaj, w centrum Śląska, jest nam potrzebne – wyjaśnił podczas briefingu prasowego komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Poseł na Sejm RP Marek Wesoły zwrócił z kolei uwagę na strategiczną lokalizację, w jakiej ma powstać nowa strażnica.

– Dwie arterie główne, które przebiegają przez to miasto, czyli Drogowa Trasa Średnicowa oraz autostrada A4, a za chwilę na całym odcinku droga N-S, łącząca te dwie arterie, bezwzględnie wymagają sprawnej obsługi ze strony straży pożarnej. Jest to kwestia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców, choć przede wszystkim, ale także bezpieczeństwa przejeżdżających przez Rudę Śląską, wszystkich, którzy tymi arteriami się przemieszczają – zaznaczył poseł Marek Wesoły.

Podkreślił też, że doprowadzenie do realizacji tej inwestycji to był długi proces i podziękował wszystkim osobom zaangażowanym za współpracę.

Nowa strażnica mieścić się będzie przy ul. Piotra Niedurnego

Teren pod jej budowę Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej pozyskała od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w grudniu 2021 roku. 15 lipca 2022 roku został z kolei ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji, a rozpoczęcie budowy zaplanowano jeszcze w tym roku. Zakończenie inwestycji, na którą przeznaczonych zostanie z budżetu państwa 40 000 000 złotych, przewidziane jest na koniec 2023 roku.

Komentarze (14)    dodaj »

 • déjà vu

  A co jest z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi jakoś ich nie widać w krajobrazie miasta a tak by się przydały w każdej dzielnicy!!!

 • Kpina + ironia / szydera

  Na Halembie II, w kompleksie garaży za końcowym przystankiem, jest "remiza" OSP w formie garażu właśnie. Trawa i chwasty przed bramą jak co roku - prawie do joj... Ach... przecież OSP remontowało jakieś mieszkanie - był nawet artykuł o tym. Pewnie tam utknęli na dobre... :-)

 • Trevvor

  To nie zasługa Majera

 • Dziadek

  To mogli wymyślić tylko pisowskie urzędasy, lokalizacja do kitu, nim się ciężkie strażackie wozy przecisną przez te wszystkie ronda i wąskie ulice, będzie ino dogaszanie zgliszcz... Ciekawe kto z ,,rodziny,, na tym projekcie zarobi...

 • kwiatowe

  Nie dadza rady wyjechac bo ich bana przyblokuje na mijance:)

 • STRAŻAK SAM

  Spoko, same plusy - do Orzegowa dojadą, a w pośpiechu szybko wypompują lub zatankują wodę z tych cudownych zalewisk pod mostami w Chebziu i na Piastowskiej -:)

 • Jorguś

  Strażacy maja gasić pożary, a nie siedzieć w straznicy.

 • n4u

  Już się ludzie cieszą z tej strażnicy, powinno się zbudować dwie a nie tylko jedną w centrum, do tego druga zwyżka bo widać że nie ma na orzegowie. [...] co zrobił co parę metrów rondo + [...] co zrobi tylko 1 remize w tak dużym mieście - widzieliście jak te wozy muszą zwalniać na rondach by się nie wywalić ? Teraz jak coś spali się poza centrum to czas dojazdu będzie okrutnie długi ... Przez kafaus zakręty, przez wirek 2-3 ronda, na kochłowice ?3? (akurat tam nie mieszkam). Na godule jest niepodległości - ale też ciągłe zawijasy + zakręty na kafauzie - teraz powiedzcie jak oni tam mają fizycznie sprawnie dojechać - chyba że się mylę - ale nie uwierzę żadnemu urzędnikowi - ma się wypowiedzieć strażak i to taki co tu jeździ ! Albo zróbcie se ćwiczenia dojazdu - idę o zakład że z centrum wszędzie jest dłużej.

 • Darek

  Strażak ale nie komendant

 • Strazak

  Na orzegowie jesttez drabina.

 • Sikawkowy

  Strażnica potrzebna. Ale Pan Komendant zarządzający swoim folwarkiem mogłby już podziękować . Niestety widać czasem że służba w komunie nie jest problemem. A lans i chamstwo popłaca

 • Rudy

  A ciekawe czy będą pieniądze na dokończenie inwestycji kaloryferów na Czarnolesnej 11i 13

 • boluś

  Kiej Mareczek bydzie podowoł cegły' to sie jyj niydoczekomy !

 • Jorg

  Szkoda że oprócz Fryny to teraz wszędzie będą mieli dalej czyli wydłuży się czas dojazdu np. na Halembę już nie mówiąc o Orzegowie gdzie zostanie zlikwidowana Straż Pożarna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również