Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu głównym tematem spotkania

 • Dodano: 2018-05-08 07:30, aktualizacja: 2018-05-08 07:49

Dyskusja na temat wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych zdominowała znaczną część dzisiejszego spotkania władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami Goduli i Orzegowa.

To bardzo istotna kwestia do rozstrzygnięcia, ale ważna jest też inna rzecz - jestem zbulwersowana widząc, że alkohol jest sprzedawany osobom nieletnim i namawiam – zabierzmy się za to wszyscy razem, reagujmy – mówiła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Podczas spotkania pytano też o ogródki rekreacyjne, zieleń, śmieci, parkingi, bezpieczeństwo oraz komunikację miejską.

Czy miasto rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22:00. Nie uważam, że jest to powrót do PRL-u. Taki zakaz ogranicza dostęp osobom nieletnim, a co za tym idzie bijatyki i rozróby – ta wypowiedź rozpoczęła żywą dyskusję na temat zarówno możliwości wprowadzenia takiego ograniczenia, jak i kwestii bezpieczeństwa w mieście. – Ustawa o wychowaniu w trzeźwości nakłada na samorząd obowiązek uporządkowania do września tej sprawy. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach, na których uzgadniamy ilość punktów sprzedaży. Przygotowaliśmy już projekt uchwały, który po konsultacjach społecznych zostanie przedstawiony radnym – tłumaczyła wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Inni uczestnicy spotkania zwracali uwagę na zbyt dużą liczbę sklepów całodobowych w okolicy.

Kontynuacja rozmowy dotyczyła głośnych awantur oraz niszczenia mienia przy sklepach całodobowych.

Znamy ten problem, działamy w tym zakresie wspólnie z policją. Wysyłamy określoną liczbę patroli, w zależności od sytuacji – mówił komendant straży miejskiej Marek Partuś. Przy tej okazji padło również pytanie o brak komisariatu na terenie Goduli i Orzegowa. – Gdybyśmy mieli jeden komisariat więcej, musielibyśmy niestety ograniczyć ilość patroli na ulicach, a to mogłoby niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo – wyjaśniła prezydent Dziedzic.

Z sali padł szereg pytań w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Wrócono do tematu zlikwidowanej linii 215.

Nikt w urzędzie nie wyszedł z inicjatywą zlikwidowania tej linii, gdyż jako jedna z nielicznych była rentowna. Taką decyzję podjął KZK GOP – odpowiedział Andrzej Nowak, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw transportu zbiorowego. Dalsza rozmowa dotyczyła przystanków, zarówno ich umiejscowienia, jak i nazewnictwa, możliwości wprowadzenia nowych przystanków „na żądanie” oraz tramwajów. – Niestety spółka Tramwaje Śląskie realizuje zadania zgodnie z umową podpisaną w 2008 roku. W pierwszej kolejności realizowane są zadania w takich miastach jak Katowice, Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza. Zakończony został remont torowiska między ul. Grochowską a Hutą Pokój. Udało się wynegocjować, że drugi odcinek, od granicy z Bytomiem do Chebzia, będzie remontowany pod koniec bieżącego roku. Jednak nowy tabor będzie mógł się pojawić dopiero w momencie, gdy cała linia zostanie zmodernizowana – wyjaśnił sytuację Krzysztof Mejer.

Na spotkaniu pojawili się dzierżawcy ogródków rekreacyjnych przy ul. Lipińskiej, którym pod koniec roku kończą się umowy.

Konieczne jest, by to Państwo założyli stowarzyszenie. Wówczas prezentują Państwo jednolite stanowisko i są dobrym partnerem do rozmowy. Zdecydowanie łatwiej będzie załatwić szereg różnych spraw, w tym również przedłużyć umowę z urzędem miasta - tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Swoje uwagi na temat inwestycji na terenie byłej koksowni Orzegów przedstawił jeden z mieszkańców. Zwrócił uwagę na możliwość zachowania zabezpieczonego zbiornika smołowego oraz innych budynków, zainstalowania monitoringu czy też wzbogacenia ścieżki edukacyjnej o strefę ogólnodostępnego wi-fi.

Na razie mamy w planach przede wszystkim rekultywację terenu, ale te pomysły na pewno są bardzo dobre i weźmiemy je pod uwagę na późniejszym etapie działania – wyjaśnił wiceprezydent Michał Pierończyk.

Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na problem z parkowaniem na Burlochu.

Szczególnie w weekend liczba miejsc nie jest wystarczająca. Auta parkują już na trawie - mówiła.

Problem zostanie wkrótce rozwiązany, gdyż miasto przejęło do Spółki Restrukturyzacji Kopalń drogę dojazdową. Planowany jest jej remont, a także stworzenie dodatkowych miejsc postojowych.

Podczas spotkania sporo czasu poświęcono też inwestycjom w dzielnicach. W tegorocznym budżecie znalazł się szereg zadań, ważnych dla Orzegowa. Na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Stromej na początku przyszłego roku zostanie oddanych do użytku 50 nowych mieszkań komunalnych. Trwają prace nad wyborem wykonawcy zarówno projektu, jak i prac inwestycyjnych w ramach rekultywacji terenu po koksowni Orzegów. Zostanie zrewitalizowane podwórko przy ul. Hlonda, Grunwaldzkiej, Bytomskiej. Przy SP nr 6 powstanie infrastruktura sportowa oraz parking.

W dzielnicy Godula zaplanowana jest z kolei budowa kreatywnej strefy gier przy SP nr 40. W zakresie inwestycji drogowych zaplanowane jest opracowanie dokumentacji budowy trasy N-S na odcinku od ul. Magazynowej do ul. Goduli oraz budowy dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości przy ul. Akacjowej oraz Leszczynowej. Trwają prace nad opracowaniem dokumentacji budowy wybiegu dla psów przy ul. Przedszkolnej oraz Tylnej.

Kolejne spotkanie, dla mieszkańców Halemby, odbędzie się w najbliższy czwartek, 10 maja, o godz. 17:00, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Kaczmarka 2.

Komentarze (83)    dodaj komentarz »

 • cocolino

  bytom wprowadzil zakaz to papugi z rudy slaskiej tez.czysty idiotyzm.wkrotce wybory samorządowe,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 • bawmy się

  Idę sobie a za starą koksownią w Orzegowie pijani panowie (4 chopa) jeden po drugim obskakują pijaną panią. To codzienność społeczności z Orzegowa.

 • lila

  Tam sie niema czego inego spodziewac.

 • rd

  tak jest wprowadzmy zakaz sprzedaży od 22:00 najlepiej do 16:00 babcie się ucieszą będą mogły dorobić do emerytury lub renty

 • Melinka u Babci Rołzy

  Babcie będą robić pyszne nalewki m. in.: jarzębiak, śliwowicę, wiśniówkę. Babcie góralki zaserwują nam qurwicę i przequ...ę. Coś dla mocnych głów.

  • Melinka u Babci Rołzy
   2018-05-11 09:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • przepowiednia

  Jak wprowadzicie tyn zakaz to my specjalnie bydymy robić na złość wom kapusiom. Osobiście bydym [...], [...], żigać i gupieć pod waszymi łoknami. Ciepiecie sie jak wancki na kecie. Sklepy nocne są i bydom, czy wom sie to podobo czy nie!

 • Chachar z Orzegowa

  Uważajcie weekend nadchodzi. Znów będzie wielkie chlanie.

 • dość alkoholizmu

  Jestem za wprowadzeniem zakazy sprzedaży alkoholu, ale rozszerzonego od 22 do 12 w południe. Większość meneli zaczyna dzień od kilku piwek, aż do skutku i po południu jest już pozamiatane. Nie raz dzwoniłem po straż miejską jak sąsiad spał na klatce pijany, groźby i prośby nie pomagają. Zgadzam się, że przez tę małą cześć społeczeństwa cierpi większość ludzi i niestety trzeba podjąć konkretne kroki, bo ludzie nie potrafią napić się 2-3 piw i iść do domu. Trzeba się drzeć i podzielić się z całym światem "jaki to jestem nawalony". Może tak jak w jednym z krajów skandynawskich wprowadzić karty na zakup alkoholu? Jak przekroczysz miesięczny limit, to zgłasza się do ciebie miejscowy MOPS. Póki nasze społeczeństwo nie nauczy się pić odpowiedzialnie, będą potrzebne bezwzględne działania. A co do argumentu, że meliny będą się miały wtedy dobrze, to ja się cieszę, bo ten odpad społeczny wcześniej wykorkuje.

 • Karaczan

  Przecież się pije po to aby się upić. Czasem do upadłego ale urwania filmu już się nie przewidzi.

 • Zoka

  Wystarczy wybrać się kiedyś na takie spotkanie, żeby poznać problemy jakimi karmi się to społeczeństwo,a są one wprost proporcjonalne do inteligencji tych, co na owe spotkania przychodzą. Tym ludziom prezydent się z pierwszym sekretarzem pomylił.

 • n4u

  Działki nie powinny być dziedziczone, ani nie powinno się umożliwiać ich sprzedaży / przekazania. Młodzi też by gdzieś chcieli się napić bez obaw o mandat.

 • Anonim

  Wprowadzcie kaucja na butelki tak jak w innych krajach... Po za tym to nie jest komuna te spotkanie to raczej spotkanie starszych ludzi którzy non stop uważają bo za ich czasów było lepiej powiem to po raz ostatni te czasy należą do młodych wasze czasy już minęły

 • Adam Gacka

  Anonim nie obrażaj starszych mieszkańców RSL.Ty też kiedyś będziesz stary.

 • kepele

  Tak jak dożyja...

 • malina

  richtich problem jak pieron! a sama Godula w jakim stanie ?! zaniedbane place zabaw, dziury w chodnikach takie że przelyźć ny idzie, byle na Orzegów sie kasa cisnie pieron wie po co bo kery mądry widzi tego tam nie doceniają .. szkoda godki, idź już Grazia legnij sie w pryku poczytej kniga a nie udowej żes super prezydent ..

 • mao

  Do maliny - twój wpis wiele świadczy o tobie , bełkot totalny , z którego niewiele wynika .Te pieniądze na Orzegów , to w głównej mierze środki przeznaczone na Burloch ,który leży jak wiesz praktycznie na granicy naszych dzielnic i z którego mieszkańcy Goduli korzystają (co jest oczywiste ) na równi z mieszkańcami Orzegowa ..Nie przesadzaj z tymi dziurami w chodnikach i placami zabaw .Nigdzie nie jest tak dobrze ,żeby nie mogło być lepiej i również na Goduli , trzeba było przyjść na spotkanie z p.prezydent i zabrać głos .Przedstawiłbyś się kulturalnie i wtedy byś mógł prosto w oczy powiedzieć o knidze i pryku .

 • malina

  za to Twoja wypowiedź skarbnicą elokwencji ! :-) - Burloch na granicy ?! nie mom już więcej pytań.

 • Stampante

  Żabka przy ulicy Oświęcimskiej w Kochłowicach- Ekspedientki spoufalające się wieczorami z patologicznymi klientami. Tak dzień w dzień krzyki, zaczepianie klientów, żebractwo. Sami młodzi ludzie bez pracy....Doskonale rozumiem wszystkich, którzy mieszkają w sąsiedztwie ze sklepem nocnym. Myślę, że zakaz handlu niczego nie zmieni. Przydałyby się interwencje zakończone w Izbie Wytrzeźwień albo na dołku. Policję można sobie wzywać... bez efektu. Albo nie przyjadą wcale albo przyjadą sobie z nimi pogadać. Rozmowa z policjantem, w ręce piwko i NIC. Żadnego mandatu. Takie oto służby porządkowe.

 • wiem

  Tam same dajki robiom. Co do plicji to fakt za bardzo się z nimi cackają.

 • halembianin

  A może by tak pomyśleć o monitoringu naszych dzielnic ?

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu