Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nowe dowody osobiste z odciskami palców będą obowiązywać od 2 sierpnia

 • Dodano: 2021-04-14 06:30, aktualizacja: 2021-04-14 11:55

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia 2021 roku – przekazał w komunikacie dział cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat.

Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat

– Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił minister Marek Zagórski na konferencji prasowej.

Kancelaria poinformowała, że wszystkim, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, zostało na tę czynność 111 dni.

Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty – wyjaśniono.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

 

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Że jeszcze nie wpadli na pomysł by zbierać odciski przy spisie.

 • Hans

  Poleku czas sie brać

 • boluś

  Angole mieli racja wychodząc tego EURO CYRKU' ciekawe kaj jeszcze bydom ludziskom zaglondali i co rejestrowali ?

 • Głomb

  Moja sugerowana propozycja to wypalić kod kreskowy z danymi na czole , nowatorskie znakowanie niewolników na współczesne obecne czasy .

 • boluś

  Kuźwa' terozki trza bydzie dować pozor' Kaj sie paluchy wcisko abo przikłodo' pieron wiy Kaj zainstalujom te czytniki' skanery' czy jak im tam?

 • Normalny

  Znowu ta UE a to dopiero początek lewackiego reżimu, za chwilę zabronią używać różnych słów a co za tym idzie cenzurować książki, już teraz lewactwo coś tam bełkota żeby ocenzurować "W pustyni i puszczy" bo czarny Kali służy białym. Lewactwo to zaraza.

 • boluś

  sYĆKIE 21 PALCÓF?

 • Macierzanek

  A taki system o nazwie skrzydlatego konia, to pod czyje dyktando?

 • Ostar

  Może jeszcze dać na dowód siatkówke oka ,odlew stopy I kod dna z włosa... Ten świat to już całkowita inwigilacja pod dyktando "mędrców "UE.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.