Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Nowy Pokój w Rudzie Śląskiej" to szansa na rozwój Rudy Śląskiej i całego regionu

 • Dodano: 2020-02-18 13:45, aktualizacja: 2020-02-18 16:51

Wczoraj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona energetyce, rozwoju i transformacji regionu. Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz Węglokoksu podpisali porozumienie o współpracy ws. rewitalizacji terenów poprzemysłowych w regionie. Jest to szansa również dla naszego miasta i terenów należących do Huty Pokój.

Wśród prelegentów byli m.in. wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc, senator Ewa Gawęda, senator Dorota Tobiszowska, poseł Przemysław Drabek oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Konferencję otworzył sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Adam Gawęda.

– Dzisiaj się tutaj spotykamy, by mówić o "śląskim ładzie", o procesach transformacji, o tych elementach, procesach gospodarczych, które niewątpliwie mają wielkie znaczenie dla naszego regionu, ale tak naprawdę dla całej Polski [...] Niewątpliwie proces rewitalizacji jest dla nas szansą, ale nie zapominajmy, że jest dla nas też i zobowiązaniem, i zadaniem – zaznaczył wiceminister aktywów państwowych.

Ważnym puntem wydarzenia było podpisanie pomiędzy Węglokoks S.A., JSW Innowacje i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną porozumienia o współpracy ws. rewitalizacji terenów poprzemysłowych w regionie. Partnerzy planują powołanie podmiotu, który m.in.

 • przeprowadzi inwentaryzację terenów zdegradowanych działalnością przemysłową,
 • przygotuje scenariusze przekształceń terenów poprzemysłowych, określi kierunki zagospodarowania konkretnych terenów i potencjalnych korzyści z ich rewitalizacji,
 • a także będzie m.in. poszukiwać inwestorów prywatnych dla rewitalizowanych terenów.

– Operator rewitalizacji [...] to zadanie, które ma na celu przywrócenie i rozbudowanie nowego impulsu gospodarczego w tych miejscach i na tych terenach, gdzie do tej pory nie mogliśmy inicjować nowych działalności gospodarczych z uwagi na zdegradowane tereny. Takich terenów nie brakuje, one czekają na to, by przywrócić im dawny blask, by stworzyć podstawy do dalszego rozwoju – mówił wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Jak dodał wojewoda Jarosław Wieczorek, takie tereny, często zdegradowane, nieprzystosowane do obecnego świata gospodarczego, są ogromną motywacją i szansą.

– To dzisiaj my, nasze społeczeństwo, nasze pokolenie może decydować, jak będziemy budować nasz region. I myślę, że z tej perspektywy powołanie takiego operatora, powołanie podmiotu do rewitalizacji dwóch bardzo istotnych, ważnych obszarów w województwie śląskim, jest tego najlepszym dowodem. A z drugiej strony warto podkreślić, że kolejny punkt Programu dla Śląska, jakim jest powołanie tego operatora, właśnie się materializuje – podkreślił wojewoda.

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych ma dotyczyć także Rudy Śląskiej, a dokładniej terenów Huty Pokój. Projekt "Nowy Pokój w Rudzie Śląskiej", zdaniem Tomasza Heryszka, prezesa spółki Weglokoks, jest szansą na rozwój nie tylko Rudy Śląskiej, ale również całego regionu. Do zagospodarowania, rewitalizacji jest około 170 ha w Nowym Bytomiu. Wiceprezydent Krzysztof Mejer napisał na Facebook'u, że Ruda Śląska deklaruje wsparcie dla wszelkich działań zmierzających do rewitalizacji terenów Huty Pokój.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Rudzianka

  Żałosne komentarze

 • eko

  Huta pokój,idealne miejsce na super ekologiczna spalarnia,jest droga,jest kolejowe połączenie,oraz wielkie tereny hutnicze niezagospodarowane,noto naco jeszcze czekajom,budowac i ludzi zatrudniac.

 • boluś

  Tyn Prowdziwy Hanys to Mejer czy kieryś z jego pijar przi[...]asów? Węglokoks na otarcie łez po ruskim węglu dostoł super dochodowy zastympnik. Przejmom "rewitalizacje'utylizacje"i "spekulacje" terenami poprzemysłowymi. CYLI INTERES PO DROGOPOLU,ENERISIE,MEJERZE ITP. SPÓŁKACH I BYZNESMENTACH W KANCIK ! to sie nazywo cudowne rozmnożynie kasy, lepsze tylko w KURII.

 • Hanys rodowity

  Ty potrafisz to przeczytać? Człowieku zejdź z drzewa i się ogarnij.

 • Hanys

  To było do przewidzenia, w końcu ta Huta zaorajom i tak to sie skończy w bardzo krótkim czasie!!!

 • Andrzej Rosa

  Mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mieli pokój i spokuj. Nie będą musieli pracować w hucie Pokój ani w kopalni Pokój. Usiąść mogą na ławeczce na placu Jana Pawła II. Dla pań kawa i wuzetka, dla panów piwo i orzeszki. Dzięki Pani Prezydent, Pani senator, Panu eurodeputowanemu, Panu posłowi i własnym głosom tak sielsko się mają. Jeszcze tylko zmiana nazwy miasta mego na Ruda Wilkowyje i alleluja i do przodu.

 • Hutnik że średni

  Czyli huta kaput

 • Hutnik że średni

  Czyli HP kaput zaorać

 • Henio

  Przecież tam i tak nic się nie robi no sory robią ale pracowników w c...a. Lepiej jak to zamkną niż sztucznie będą utrzymywać trupa.

 • Jo

  Będzie miejsce na spalarnię.

 • Hanys

  Postow się ta spalarnia na Halembie abo w Kochlowicach bo my u sia nit chcymy tego świństwa.

 • Prawdziwy Hanys

  Ja chce. Musi być na rudzie

 • Lokator

  Po co rewitalizować teren po spalarnie? Haha

 • Hanys

  Mam nadzieję że masz racje

 • Iks

  Oby... Nie chcemy składowisk odpadów....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.