Wiadomości z Rudy Śląskiej

Hutnicy zapowiadają zaostrzenie protestu - dziś manifestowali pod Hutą Pokój

 • Dodano: 2019-12-06 17:15

Przyszłość Huty Pokój stoi pod znakiem zapytania. Ogromne zadłużenie, fatalne zarządzanie, kierownictwo z politycznego nadania - to bolączki nie tylko jednego z największych rudzkich zakładów, ale również innych, wielkich spółek skarbu państwa. Dziś około godziny 14:30 rozpoczął się protest hutników w cieniu zabytkowego Wielkiego Pieca - tuż przy branie głównej Huty Pokój.

Nasz protest będzie trwał do samego końca i będzie kontynuowany - mówili związkowcy

Mamy sytuację taką, że nikt do tej pory się z nami nie skontaktował. Jedyny kontakt jaki mamy to z zarządem Węglokoksu, ale to są rozmowy nieoficjalne, które do niczego nie prowadzą. Jeżeli słyszycie, że Węglokoks coś przedstawił, że Węglokoks nas przejmie, że sprawa jest wyjaśniona - to to nie jest prawda. Nasz protest będzie trwał do samego końca i będzie kontynuowany. mówił Mariusz Łatka, Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej WZZ Sierpień 80 w Hucie Pokój SA.

Związkowcy nawiązali również do tego, że przed wyborami Mateusz Morawiecki chętnie odwiedzał śląskie miasta i sypał obietnicami, natomiast po wyborach jego zainteresowanie sprawami Śląska, w tym Huty Pokój, zdecydowanie zmalało:

Były obietnice przedwyborcze, był u was premier Morawiecki, obiecywał, ze Huta Pokój to perełka polskiego hutnictwa, że nie ma branży hutniczej bez Huty Pokój - no i widzicie co się dzieje. Myśmy sobie tego nie wymyślili, żeby tam siedzieć i głodować, ludzi w takie coś wpędzać. Jest to determinacja, bo jeżeli nie zrobimy nic, to huty w styczniu, lutym nie będzie - mówił Mariusz Łatka.

Samo rozpoczęcie protestu było zaplanowane na godzinę 14:15, jednak jeden z jego uczestników zasłabł. Został zabrany karetką pogotowia do szpitala.

 

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Zbędny pracownik.

  Zastanawiające czy rząd jest w stania coś zrobic. Co zauważylem, że Śląsk się rozbiera/sprzedaje za 5gr. (Trochę bolesne) ale od wielkiego kryzysu HP miała iść do rozbiórki tylko nie ma gościa który dokonałby tego a tak na prawdę to zaczęło się moim zdaniem, od wyemitowania akcji na giełdzie, czyli historia z coloseum. Tutaj nie tylko od nas wypompowywano poważny kapitał. Co ważne coloseum, firmowal rząd polski czy też niepolski

 • tom

  Mam nadzieję że pracownicy Węglokoks Energia ZUT i ZCP nie będą musieli walczyć o swój byt !!!

 • Edzia

  Na szczęście udało się podpisać porozumienie...Zdrowych,wesołych Świąt dla wszystkich hutników....dla tych którzy w komentarzach pisali że najlepiej zamknąć ten zakład też.

 • Magda

  Do wszystkich co piszą ciu....a, życzę Wam żebyście nigdy nie byli w takiej sytuacji !!!!!#

 • Mr

  No to Huty nie będzie a ludzie znajdą pracę w innej firmie, jaki problem? Ja tego nie rozumiem, całych strajków w tych czasach gdzie praca jest wszędzie i jest rynek pracownika. Jest źle w pracy? Nie płacą? Szukam pracy gdzie indziej i się zwalniam. Co wam da te poświęcenie? Przecież tego przedsiębiorstwa już nawet Huta nie można nazwać, pieca nie ma, jest jakieś 30 % wielkości jaka była na początku, hale sprzedane innym przedsiębiorstwom..

 • Onik

  Mr zdrowych, wesołych świąt....

 • Rosa Andrzeja

  To niemożliwe mając takich przyjaciół Pani senator Pan, Pan europoseł, pan poseł by hutnicy się głodzili.

 • Kwk h:ba

  Tak jest chopy walczyć o swoje popieram

 • Michu

  Może głupie pytanie ale dlaczego dziś pod bramą huty w trakcie manifestacji były osoby które znajdują się na zdjęciu jako osoby głodujące? Mają przerwę w głodowaniu?

 • Marek

  Masz rację głupie pytanie...

 • Aga

  Ty głupi ci.... nie wsxyscy ktorxy strajkowali głodowali, więc najpierw dowiedz się wszystkiego a potem pisz głupoty.

 • Źona hutnika

  Michu a czy ten głodujacy co tam jest twoim zdaniem cos prawie je ??czy tylko jest obecny ???naprawde glupie pytanie i taka tez odpowiedź

 • Hutnik

  Kaj jest poseł i senatorka PiSu z Rudy Śląskiej ....była kampania to i morawiecki się pokazał a teraz to hutników mają w [...]sko. Jeden za wszystkich wszyscy za jednego! Chłopaki trzymajcie się!!!!

 • Wjl

  Górników pomagają bo mają silniejsze związki. Hutników olali. To było do przewidzenia. Naprawdę tylko gornicy się tu liczą reszta ludzi mają gdzieś. Gdzie Tobiszowski jak 4 lata temu jako wiceminister slajdy puszczał że hutę uratuje. Gdzie Tobiszowska które siedziała przy podpisywsniu umowy. Śmiać mi się chce bo hanysy głosowali na Morawieckiego a on w duszy ma Śląsk. I dobrze wam tak

 • Mietek

  W...zowistny gorolu do swoi wioski.

 • Witek

  Obok WPG i na byłych magazynach biedronki budują wielkie zakłady radzę składać papiery o pracę. Nie wiem ile zarabiają inni mój znajomy pracuje na wpg na produkcji co roku jeździ z rodzina na wczasy zagraniczne ma lepszy samochód niż ja a mimo to mu mało.

 • te zazdrośnik

  Najniższą krajową tam zarabiają jak tyś taki ciekaw.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.