Wiadomości z Rudy Śląskiej

O działaniach podejmowanych przez Straż Miejską rozmawiam z komendantem Krzysztofem Piekarz

  • Dodano: 2012-10-09 10:15, aktualizacja: 2016-12-28 08:30
Rozmawiam z Krzysztofem Piekarz, Komendantem Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. 
 
 
Straż Miejska w Rudzie Śląskiej istnieje 21 lat. Jak w tym czasie się zmieniała? 
Cały czas się rozwija – na przestrzeni lat zwiększyła się ilość osób zatrudnionych w Straży Miejskiej, zwiększył się nasz tabor ( ilość sprzętu, aut). Zwiększa się również ilość realizowanych zadań – staramy się wyjść do mieszkańców, być blisko nich. 
Mamy obecnie 3 referaty – Ochrony Porządku Publicznego, Dzielnicowych oraz Wykroczeń i Kontroli Ruchu Drogowego – każdy z nich spełnia swe zadania. Trzeci z nich cieszy się najmniejszą popularnością wśród mieszkańców. 
 

Owszem, bo strażnik miejski kojarzy się często z radarem, mandatem i zakładaniem blokad... 
Niestety panuje taki stereotyp i my chcemy z nim walczyć. Robimy wszystko, byśmy nie byli w ten sposób kojarzeni. Pomiarów radarowych dokonujemy jedynie w miejscach, gdzie dochodzi do zagrożeń. Nie traktujemy tego jako źródło dochodu, a działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa. 
 

Ile funkcjonariuszy obecnie liczy obecnie Straż Miejska? 
Obecnie jest  to liczba 80 osób. Mamy oczywiście pewne zmiany personalne - część funkcjonariuszy po kilku przepracowanych latach przechodzi do służby w policji czy straży pożarnej.  
 

Jest to wystarczająca liczba strażników jeśli chodzi o Rudę Śląską? 
Sądzę, że tak. Jest to liczba optymalna, oczywiście gdyby funkcjonariuszy było więcej, mogłoby się to przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa czy też lepszy kontakt z mieszkańcami. 
 

A czy Straż Miejska prowadzi nabór nowych pracowników? 
Generalnie nabór prowadzi Wydział Kadr Urzędu Miasta. W ostatnim czasie służbę rozpoczęło 5 nowych strażników. Po przeszkoleniu będą wspomagać nasze działania. 
 

Czy po objęciu funkcji komendanta wprowadził Pan znaczące zmiany w komendzie?  
Moim celem jest wyjście do społeczeństwa. Chcę, by jak najwięcej strażników pełniło służbę w terenie, jak najmniej w biurze, by strażnicy mieli dobry kontakt z obywatelami, przede wszystkim dzielnicowi. Myślę, że udaje się to realizować. 
Wprowadziłem również patrole rowerowe, które są pozytywnie postrzegane przez mieszkańców. 
 

Ile mamy takich patroli? 
Posiadamy 3 rowery, więc codziennie jeden patrol rusza na miasto. Ale w najbliższym czasie planujemy zakup dwóch nowych rowerów, więc będą codziennie dwa patrole. 
 

Chętni się zgłaszają czy są delegowani? 
Są chętni. Jesteśmy taką jednostką, że wielu naszych pracowników trenuje, uprawia różne dziedziny sportu. Strażnicy chętnie angażują się w zajęcia i patrole fizyczne. 
 

Czy sami mieszkańcy zgłaszają się z interwencjami i czego najczęściej dotyczą? 
Zakres interwencji jest niezwykle szeroki. Rocznie podejmujemy ponad 19 tysięcy interwencji. Od sytuacji, gdy występuje zagrożenie życia lub zdrowia, awantur rodzinnych, bójek poprzez problemy związane z parkowaniem oraz porządkiem w miejscach publicznych. Współpracujemy również z innymi instytucjami - z policją, strażą pożarną, strażą graniczną, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Działamy w zakresie realizacji prac społecznie użytecznych (prace porządkowe). 
Bierzemy udział w prelekcjach w szkołach na temat bezpieczeństwa. Zapewniamy ochronę podczas  festynów, imprez plenerowych. 
Od 2005 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z Ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej wspólnie realizują projekt "Bezpieczne wakacje – Mandat zaufania". Funkcjonariusze wręczają tzw. "Mandaty zaufania" ostrzegające o czyhających niebezpieczeństwach na kąpiących się w niestrzeżonych akwenach, a tym samym "mandaty" te uprawniają do bezpłatnego korzystania z kąpieliska należącego do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji usytuowanego w RudzieŚląskiej 9 przy ul.Ratowników, gdzie można korzystać z kąpieli pod czujnym okiem profesjonalnie wyszkolonej służby ratowniczej.
Współpraca ta ogranicza ilość nieszczęśliwych wypadków na akwenach strzeżonych i niestrzeżonych w mieście Ruda Śląska.
 

Jaką formę kontaktu wybierają mieszkańcy? 
Jest to zarówno kontakt telefoniczny, jak i osobisty, codzienny. Zadaniem strażników podczas patroli jest rozmowa z mieszkańcami. Są obecni na osiedlach, przeprowadzają dziennie kilkadziesiąt takich rozmów.  
 

Co odróżnia działania Straży Miejskiej od działań Policji? 
Podział jest zasadniczy: policja powinna dbać o bezpieczeństwo w zakresie życia i zdrowia mieszkańców, a Straż Miejska o porządek publiczny. Straż Miejska zajmuje się sprawami codziennymi. Również oprócz zgłoszeń sami ujawniamy różnego typu wykroczenia, prowadzimy czynności. 
 
 
Czy zdarza się tak, że sprawy przekazywane są Policji? 
Tak, są takie sprawy. Jeżeli w trakcie postępowania okaże się, że dany czyn jest przestępstwem, przekazujemy sprawę policji. Policja zajmuje się przestępstwami, ale też wykroczeniami. 
 

A czy zdarza się sytuacja odwrotna, że sprawy z policji są scedowane na Straż Miejską? 
Taka sytuacja może mieć miejsce, jednak jest rzadka. Bo wszystkie sprawy, którymi się zajmujemy leżą również w kompetencji policji. Taka sytuacja może być związana z określonymi mocami przerobowymi, w tym zakresie ściśle współpracujemy. 
 

Jakby Pan uzasadnił zasadność istnienia Straży Miejskiej? 
Wszystkie państwa europejskie posiadają takie jednostki – są to policje miejskie. W podobnym kierunku zmierza ustawodawstwo polskie. 
 

Czy potrzebne są zmiany w zakresie uprawnień strażników miejskich? 
Te uprawnienia cały czas się zmieniają, właściwie są dodawane. Są wykroczenia, za które możemy karać. Są również takie głosy, że powinniśmy mieć takie uprawnienia jak policja. 
 

Skąd bierze się tak wiele niepochlebnych opinii na temat Straży Miejskiej? 
Chodzi o nasze działania, które nie cieszą się popularnością wśród mieszkańców. Wiadomo – nikt nie chce dostać mandatu za parkowanie czy też przekroczenie prędkości, aczkolwiek jest to nasz obowiązek. Nasze działania wiążą się z pewnymi represjami, a one nigdy nie będą lubiane przez mieszkańców. 
 

Strażnicy obchodzili niedawno swoje święto. Czego więc życzyć? 
Przede wszystkim spokojnej i bezpiecznej służby. 
 

W takim razie tego właśnie życzę i dziękuję za rozmowę. 
 

Zestawienie wyników Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej w 2011 roku 
 
Liczba czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej 19 642
Liczba nałożonych mandatów karnych 3147
Liczba wniosków skierowanych do Sądu Rejonowego wobec osób, które popełniły czyn zabroniony 1022
Liczba interwencji podjętych w miejscach publicznych  8274
Liczba interwencji podjętych w mieszkaniach 529
Doprowadzenia osób nietrzeźwych do Izby Wytrzeźwień 770 (69 kobiet, 701 mężczyzn)
Liczba zabezpieczonych miejsc zdarzenia 1643
Liczba poszkodowanych przekazanych Pogotowiu Ratunkowemu 148
Liczba kontroli punktów skupu metali kolorowych 136
Liczba kontroli posesji pod kątem prowadzonej gospodarki wodno – ściekowej  4407
Liczba pojazdów usuniętych z drogi  63

Komentarze (41)    dodaj »

  • tom

    Zlikwidować kto jest za niech głosuje.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również