Od dziś nowe uprawnienia nabywają strażnicy miejscy. Od teraz będą mogli egzekwować wykroczenia rowerzystów oraz jeżdżących na hulajnogach.
Strażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami
Od dziś strażnicy miejscy będą mogli egzekwować wykroczenia rowerzystów oraz jeżdżących na hulajnogach. Dotyczy to prowadzenia takich pojazdów bez uprawnień na drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także łamania praw pieszych przez osoby kierujące hulajnogami i rowerami.
- Nowe uprawnienia strażnikom miejskim nadaje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego - napisał wiceprezydent Rudy Śląskiej - Jacek Morek.
Według rozporządzenia strażnicy miejscy dostaną możliwość karania osób, które:
- nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu;
- nie zatrzymają pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
- wyprzedzają pojazd na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
- omijają pojazd, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
- naruszają zakaz jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych.
Funkcjonariusze SM mogą od teraz nałożyć mandat m.in. za naruszenie zakazu jazdy rowerem czy e-hulajnogą wzdłuż drogi dla pieszych lub przejścia dla pieszych. Wówczas mandat może wynieść od 50 do 100 zł. Mogą też nałożyć grzywnę do 1500 zł za prowadzenie pojazdy innego niż mechaniczny bez wymaganych uprawnień.
Mandat za niezłożenie na czas deklaracji informującej, czym ogrzewany jest lokal
Dodatkowo strażnicy miejscy od dziś mogą nałożyć mandat karny za niezłożenie na czas deklaracji informującej, czym ogrzewany jest lokal. Nowe uprawnienie uregulowane jest w ustawie O wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
- Każdy właściciel lub zarządca budynku czy lokalu jest zobowiązany złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw. Dotyczy to zarówno domów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych - informuje Jacek Morek.
Dla nowego źródła ciepła, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia. W przypadku zmiany źródła ciepła właściciel lub zarządca budynku czy lokalu na złożenie nowej deklaracji ma 14 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana.