Wiadomości z Rudy Śląskiej

Olga Tokarczuk – które książki polskiej noblistki warto przeczytać?

  • Dodano: 2022-05-24 10:45

Po ponad 20 latach Literacka Nagroda Nobla ponownie trafiła do Polski. Laureatką za 2018 rok została Olga Tokarczuk. Oczywiście jak najbardziej zasłużenie. W poniższym artykule przyjrzymy się nieco jej historii oraz sprawdzimy, które napisane przez nią książki warto przeczytać.

Olga Tokarczuk – kilka słów o wybitnej polskiej pisarce

Olga Nawoja Tokarczuk urodziła się w styczniu 1962 roku w Sulechowie (woj. lubuskie). Jest córką nauczycieli i od lat interesowała się psychologią. Nie tylko ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale też pracowała później jako psychoterapeutka. To wszystko wywarło wpływ na jej późniejszą twórczość. Inspirowała się również pracami cenionego psychiatry i naukowca Carla Junga.

Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła zaś od opowiadań na łamach pisma „Przełaj” w 1979 roku, natomiast jako powieściopisarka zadebiutowała dopiero w 1993 roku, wydając „Podróż ludzi Księgi”, będącą fikcją historyczną. Na tym nie poprzestała i w kolejnych latach Olga Tokarczuk napisała wiele książek, które z zapartym tchem śledzili i dalej śledzą nie tylko polscy, ale też zagraniczni czytelnicy. Przekłady dzieł pisarki – w niemal 40 językach świata – również zdobyły uznanie i były nagradzane.

Warto przy tym podkreślić, że książki oraz opowiadania Tokarczuk doczekały się teatralnych adaptacji i ekranizacji – jako spektakle teatru telewizji, a także filmy krótkometrażowe i fabularne. Nic dziwnego, poruszają one trudne tematy, przekraczają utarte granice i są pisane z naprawdę wielką wyobraźnią.

Które książki Olgi Tokarczuk trzeba przeczytać?

Skoro wiemy już nieco na temat biografii charyzmatycznej pisarki, to teraz możemy krótko prześledzić jej wybitne dzieła. Oto lista must have, jakie powinien znać każdy z nas.

„Podróż ludzi Księgi” 1993

Jak już wspomnieliśmy, to pierwsza powieść Olgi Tokarczuk. Akcja rozgrywa się w 1685 roku we Francji. Król Słońce, czyli Ludwik XIV, wprowadza jednowyznaniowość. Od tej pory to wyłącznie katolicyzm staje się legalną religią. Obserwujemy przy tym grupę śmiałków, decydujących się na poszukiwania Księgi, ukrytej w Pirenejach. Owa Księga ma zawierać tajemnice losów świata, a nawet moc przywracania młodości.

„Bieguni” 2007

Bez wątpienia „Bieguni” to jedna z najważniejszych książek w dorobku pisarki, która powstawała trzy lata. Prezentuje ona portret emocjonalny człowieka w podróży – i to nie byle jakiej podróży, lecz fizycznej, metafizycznej oraz egzystencjalnej. Sam tytuł nawiązuje zaś do biegunów, czyli odłamu rosyjskich staroobrzędowców, wierzących, że człowiek jest mniej podatny na działanie zła, jeśli znajduje się cały czas w ruchu.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” 2009

Historia poruszona w tej książce doczekała się głośnej ekranizacji. Na jej podstawie powstał film „Pokot” Agnieszki Holland, czyli polski kandydat do Oscara. Główną bohaterką jest Janina Duszejko, ekscentryczka mieszkająca z psami w Kotlinie Kłodzkiej. Wierzy ona między innymi w astrologię, a gdy niedaleko zostają mordowali myśliwi, uważa, że odpowiadają za to zwierzęta. Jej zdaniem mszczą się one w ten sposób za ludzkie okrucieństwo. Czy to prawda?

„Księgi Jakubowe” 2014

To jedno z popularniejszych i najobszerniejszych dzieł Olgi Tokarczuk. „Księgi Jakubowe” liczą ponad 900 stron, a fabuła opowiada o skomplikowanej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów z XVIII wieku, pełnej magii i mistycyzmu. Mamy tutaj postacie historyczne, w szczególności Jakuba Lejbowicza Franka. Przystojny Żyd ogłosił się Mesjaszem i doprowadził do powstania sekty frankistów – herezji na łonie judaizmu. Książka skłania do refleksji oraz zmusza do innego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

A Ty po którą książkę sięgniesz w pierwszej kolejności?

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Halina Leśniak

    Przeczytalam wszystkie wymienione, Księgi oczywiscie trzeba przeczytać ale mnie ogromnie zafascynowała Ostatnie historie, także Prawiek I inne czasy ake tez wiele opowiadań z tomu Gra na wielu bębenkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.