Wiadomości z Rudy Śląskiej

Otwarte kąpieliska w województwie śląskim. Sprawdź, gdzie znajdują się popularne plaże

  • Dodano: 2021-06-21 07:30, aktualizacja: 2021-06-21 10:54

Słoneczna, upalna pogoda aktywuje nas do poszukiwania ochłody na łonie natury. Idealnie sprawdza się w tym przypadku m.in. wypoczynek nad zbiornikiem wodnym, a tych w województwie śląskim nie brakuje. Gdzie wybrać się nad wodę? Podpowiadamy!


Śląskie kąpieliska na otwartej przestrzeni:


Kąpielisko Pogoria I i III w Dąbrowie Górniczej

Jednym z bardziej popularnych „kurortów” w województwie jest Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. To zbiornik poeksploatacyjny (popiaskowy) w zlewni cieku Pogoria, który powstał w latach 1973–1975.

Olbrzymią zaletą tego kąpieliska jest duża, piaszczysta plaża oraz malownicze molo, którym można się przechadzać niczym nad morzem Bałtyckim. Miejscówka ta posiada także dobrze wyposażoną bazę gastronomiczną, bowiem w pobliżu znajduje się wiele budek z jedzeniem, piciem i słodkimi przekąskami. Znajduje się tu wyznaczona strefa w wodzie i strefa na plaży do rekreacji i sportu, toaleta, natryski i przebieralnie. Wyznaczono też miejsca na grill czy ognisko. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 300m.

Sezon kąpielowy zainaugurowano tu 15 czerwca, a zakończenie nastąpi 31 sierpnia. Kąpielisko otwarte jest w godzinach 10-18. Woda została przebadana 10 czerwca i uznano, że nadaje się do kąpieli.


 

Kąpielisko Paprocany w Tychach

Tyskie Paprocany to malowniczy zakątek naszego województwa. Znajdujące się tu kąpielisko, strefa rekreacji, park linowy i olbrzymi plac zabaw w kształcę pirackiego statku przyciągają mieszkańców całego regionu i nie tylko.

W sezonie letnim 2021 kąpielisko zlokalizowane na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany jest czynne od 20 czerwca 2021 r. - codziennie w godz. 10:00-18:00. Wstęp jest darmowy. Amatorzy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzy mogą wynająć rowerki wodne oraz kajaki.


 

Kąpielisko Stawiki w Sosnowcu

W Sosnowcu z kolei przy ul. Kresowej znajduje się kąpielisko Stawiki. Tu długość linii brzegowej wynosi 100m. Podobnie jak na Pogorii, tutaj także zbudowano pomost. Plażowicze mogą korzystać z toalet, natrysków i przebieralni. Wyznaczono specjalne strefy do kąpieli dla dzieci. Sezon kąpielowy zainaugurowano 10 czerwca, a dobiegnie on końca 12 września. Z kąpieli można korzystać w godzinach 10-19. 9 czerwca sanepid pobrał próbki tutejszej wody, a badanie wykazało, że woda jest przydatna do kąpieli.
 

Kąpielisko "Hubertus" w Mysłowicach

W Mysłowicach miłośnicy kąpieli chętnie korzystają ze zbiornika Hubertus 3 w Szabelni. Jest to jeden z wielu w kompleksie zbiorników powstałych po wybraniu piasku. Bowiem wcześniej, na początku XX wieku, był on wykorzystywany przez Kopalnię Mysłowice do wypełniania wyrobisk, jako podsadzkę płynną.

Teren ma charakter parkowo – rekreacyjny. Obecnie na terenie obiektu działa kąpielisko, mała gastronomia oraz wake board. Na terenie kąpieliska Kąpielisko "Hubertus" znajduje się m.in. wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu czy wydzielone miejsca na grill/ognisko, a także punkt czerpania wody, toaleta, natryski, przebieralnia.

Wstęp na kąpielisko jest płatny. Dzieci i młodzieży do 18 roku życia – po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej nie płacą za wstęp. Bezpłatnie z kąpieliska mogą też korzystać osoby niepełnosprawne z opiekunem –  bezpłatny. Z kolei dorośli zapłacą 7 zł. Obiekt jest otwarty codziennie w godzinach 10:00 – 21:00, strzeżone kąpielisko do godz. 17.45.

Inauguracja sezonu kąpielowego miała miejsce 1 czerwca, a będzie można z niego korzystać do 30 września. Kąpielisko jest otwarte codziennie od godz. 10 do godz. 18. Próbki wody pobrano 28 maja i uznano, że woda jest przydatna do kąpieli.

 

Kąpielisko Rogoźnik

Wiele osób wybiera Rogoźnik jako miejsce weekendowej rekreacji. To propozycja dobra zwłaszcza dla rodziców, bowiem poza dwoma zbiornikami wodnymi, znajduje się tu także olbrzymi plac zabaw. Rogoźnik znany jest głównie z dwóch zbiorników wodnych, które w okresie letnim przyciągają prawdziwe tłumy. Wieś ta położona w Zagłębiu Dąbrowskim, w powiecie będzińskim.

Aż 125 ha obszaru miejscowości zajmują tereny rekreacyjne, a do 1990 roku działał tu ośrodek sportowo-wypoczynkowy Kombinatu Metalurgicznego „Huta Katowice” w Dąbrowie Górniczej. Tuż przy jednym ze zbiorników wodnych utworzono olbrzymi plac zabaw dla dzieci. Nowocześnie urządzona przestrzeń zachęca do odwiedzin. Umieszczono tu także drabinki i linarium w kształcie piramidy do wspinania, rolkostradę i siłownia „pod chmurką”. Malownicza okolica pozwala na wypoczynek na łonie natury.


 

Zalew Nakło-Chechło

Upalny weekend 19-20 czerwca to inauguracja sezonu nad Zalewem Nakło-Chechło. Jak wskazują władze gminy Świerklaniec, na terenie której położony jest wspomniany zbiornik wodny, infrastruktura przy akwenie jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów. Dzięki Świerklaniec Urząd Gminy naprawiono nawierzchnie dróg dojazdowych od strony Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. 23 czerwca w pełni uruchomione zostanie pole biwakowe, a 26 czerwca strzeżone przez ratowników WOPR miejsca wyznaczone do kąpieli. O bezpieczeństwo zadbają strażacy i dodatkowe patrole policji.

Nad Zalew Nakło-Chechło dojedziemy od strony Tarnowskich Gór naprawioną niedawno drogą (uzupełnienie masą asfaltową na długości około 2 km). Podobnie od strony Miasteczka śląskiego (nakładka asfaltowa do parkingu nr 2, czyli na długości około 300 m). Wyrównana została także droga na polu biwakowym, która prowadzi od bramy wjazdowej do budynku kajakowni.

W zbiorniku można się kąpać w dwóch wyznaczonych do tego miejscach:

  • przy siedzibie WOPR-u,
  • obok pola namiotowego.

Jak informuje gmina Świerklaniec, miejsca kąpieli będą strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Start strzeżonych miejsc 26 czerwca. Od 25 lipca zacznie się pięciodniowa przerwa techniczna. Następnie miejsca zostaną przesunięte o kilkadziesiąt metrów. Ratownicy będą ich strzec od 31 lipca do 29 sierpnia. Urząd Gminy Świerklaniec przekaże też pieniądze na dodatkowe patrole policji. Zorganizowane zostaną także weekendowe dyżury naszych Ochotniczych Straży Pożarnych z Nakła Śląskiego, Orzecha i Świerklańca.

Gmina Świerklaniec dba o regularny wywóz śmieci znad Zalewu Nakło-Chechło. Dostępnych jest 20 toalet, które są przez nas dzierżawione do końca sezonu. Przez cały rok nad zalewem dostępne są tzw. psie pakiety, czyli zestawy do sprzątania po swoim czworonogu.

Stawki za wjazd na teren zalewu są w tym roku niezmienne – 8 zł w tygodniu i 15 zł w weekendy i święta.


 

Zalew Przeczycko-Siewierski

Zalew w Przeczycach to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacji mieszkańców Górnego Śląska. Powstał w 1963 roku na Czarnej Przemszy. Z jego powstaniem wiąże się kilka ciekawostek, bowiem w obrębie zatopionego dna doliny Czarnej Przemszy oraz okolicy zbiornika znajdują się pozostałości umocnień polowych, które pochodzą z lat 30. XX w. oraz z okresu II wojny światowej, w tym elementy Obszaru Warownego "Śląsk”.

Akwen położony jest na terenie zaledwie kilka kilometrów od innego atrakcyjnego miejsca, czyli Siewierza, w którym zachował się średniowieczny zamek warowny. Na terenie zalewu Przeczycko-Siewierskiego można uprawiać wędkarstwo, żeglarstwo oraz sporty motorowodne. Zalew pełni funkcje przeciwpowodziowe, a także związane z zapewnieniem tzw. przepływu nienaruszalnego na terenach położonych poniżej. W sąsiedztwie znajduje się Przystań Siewierz Jeziorna. Można tu skorzystać z wypożyczalni oraz szkoleń żeglarskich i windsurfingowych, a także wypożyczyć kajaki.
 

Kąpielisko Sosina w Jaworznie

Jaworzno słynie z tras rowerowych, „śląskich Malediwów”, Geosfery, a także kąpieliska nad Sosiną, które zlokalizowane jest przy ulicy Bukowskiej. Akwen kąpieliska należy do OWR Sosina. Zbiornik wodny o powierzchni 50 ha wraz z kompleksem leśno-łąkowym (30 ha) położonym wokół zbiornika, tworzy wspaniały ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny.

Obiekt przeszedł wartą ponad 30 mln zł rewitalizację terenu. Wybrano osad z dna Sosiny i nawieziono nowy piasek. W efekcie inwestycji powstało atrakcyjne i funkcjonalne miejsce rekreacji. Zbudowano tu m.in. wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki, boisko do siatkówki plażowej i gry w bule, a także siłownię pod chmurką i plac zabaw. Co więcej, odwiedzający Sosinę skorzystają ze sprzętu pływającego, czyli kajaków i rowerków wodnych. Długość linii brzegowej wynosi tu 100m.

W tym roku sezon kąpielowy otwarto 15 czerwca i potrwa on do 15 września. Kąpielisko jest czynne w godzinach od 10 do 18. 14 czerwca przebadano tutejszą wodę i stwierdzono, że jest zdatna do kąpieli. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik. Na terenie kąpieliska ulokowano toalety, a także punkt czerpania wody.


 

Kąpielisko "Czechowice" w Gliwicach

Spragnieni kąpieli na świeżym powietrzu mieszkańcy Gliwic, którzy szukają idealnego miejsca rekreacji w pobliżu domów mogą wybrać się na kąpielisko „Czechowice”, które znajduje się w Gliwicach przy ulicy Ziemięcickiej 62. Jezioro Czechowickie, bo o nim mowa, otoczone jest lasem, dzięki czemu zapewnia spokojny wypoczynek na łonie natury. Pomyślano także o atrakcjach dla najmłodszych, bowiem na terenie kąpieliska ulokowano plac zabaw i piaskownicę. Jest też gratka dla miłośników wspinaczki, na których czeka tu park linowy. Chętni mogą też zagrać zarówno w siatkówkę plażową jak i piłkę nożną, a także pojeździć na rolkowisku. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 145m, atutem jest także rozległa piaszczysta plaża.

Sezon kąpielowy trwa tutaj od 19 czerwca do 5 września, a kąpielisko otwarte jest od godziny 10.00 do godziny 17.00. Ostatnie badanie stanu wody przeprowadzono 16 czerwca i wykazało, że woda jest przydatna do kąpieli. Warto wspomnieć, że na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Czechowice” znajduje się nie tylko sezonowe kąpielisko, ale też m.in.: domki kempingowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej, plac zabaw dla dzieci, rampę dla rolkarzy, punkty gastronomiczne, pole namiotowe czy grillowisko.

Bilet wstępu jednorazowego w przypadku dorosłych kosztuje 3 zł, a dzieci i młodzież szkolna do 16. roku życia mogą korzystać za darmo.


 

Kąpielisko Pławniowice 

Zbiornik Pławniowice "Słoneczna Plaża” położony jest tak naprawdę na terenie sołectwa Niewiesze w powiecie gliwickim.  Długość linii brzegowej wynosi tu 221 m. Sezon kąpielowy zainaugurowano 19 czerwca, a zakończy się 29 sierpnia. 16 czerwca sanepid przebadał próbki wody i orzekł, że tutejsza woda przydatna jest do kąpieli. Na terenie przyległym do kąpieliska znajdują się sanitariaty, miejsce postojowe dla samochodów, stojaki na rowery, boisko do siatkówki plażowej, miejsca przeznaczone do grillowania wraz z punktami wodnymi, przebieralnie, punkt gastronomiczny oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. 

Wejście na „Słoneczną Plażę” jest płatne i kosztuje 5 zł, jednakże oprócz tego miejsca dostępne są także inne zejścia do wody. Jednakże te są już niestrzeżone. Przed kąpieliskiem znajduje się kilka olbrzymich bezpłatnych parkingów, które zazwyczaj pękają w szwach.

Odwiedzając to miejsce warto też wybrać się na wycieczkę, objeżdżając kąpielisko i zwiedzić zespół pałacowo-parkowy. To pałac Ballestremów, górnośląskiej rodziny arystokratycznej, zbudowany w latach 1882–1885, który otoczony został malowniczym parkiem.


 

Kąpielisko Wodnik w Kuźni Raciborskiej

Gminne kąpielisko "Wodnik” znajduje się w Kuźni Raciborskiej przy ulicy Brzozowej 37. Sezon kąpielowy rozpocznie się tutaj 26 czerwca, z zakończy 30 września. Badania wody przeprowadzone 17 czerwca wykazało, że jest przydatna do kąpiel. Wyróżnikiem kąpieliska jest czysta, piaszczysta plaża, a długość linii brzegowej wynosi 50 m. 

Na terenie ośrodka znajduje się boisko do siatkówki plażowej, pole namiotowe, parking dla samochodów, a także plac zabaw. Można tu też wypożyczyć rowerki wodne oraz powędkować (te atrakcje odbywają się poza akwenem dla kąpiących się).
 

Kąpielisko "Balaton" w Wodzisławiu Śląskim

Kąpielisko „Balaton” położone jest w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Brackiej. Swoją nazwę zawdzięcza największemu jezioru Węgier. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 100 m. Sezon kąpielowy trwa tutaj od 26 czerwca do 5 września. Ostatnie badanie stanu wody wykonano tu 20 sierpnia minionego roku. Na terenie kąpieliska Kąpielisko "Balaton" znajduje się: wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu, a także miejsca na grill/ognisko.
 

Kąpielisko "Balaton" w Trzebini (woj. małopolskie)

Kąpielisko "Balaton” jest otwarte przez cały rok. Od 1 maja do 30 września za wstęp na teren Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton” w godzinach od 10:00 do 18:00 pobierana jest opłata.

Od 1 maja do 26 czerwca (czyli do początku sezonu kąpielowego) wejście dla posiadaczy Karty Trzebińskiej kosztuje 2 zł, dla dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat - 1 zł, a dla dorosłych powyżej 19 lat bez Karty Trzebińskiej - 4 zł. Parking jest bezpłatny. 

Od soboty 26 czerwca startuje sezon kąpielowy i ceny ulegają zmianie. Można płacić kartą. Szczegóły znajdziecie na www.trzebinia.pl/balaton.


 

Kąpielisko "Pniowiec" w Rybniku

Rybnickie kąpielisko "Pniowiec” przy ulicy Rudzkiej to jedno z najmłodszych w regionie. Zostało utworzone w 2018 roku, a rok później powstała tam ponad dwukilometrowa ścieżka rekreacyjna. Długość linii brzegowej kąpieliska wynosi 50m. 

Badanie jakości wody przeprowadzone 10 czerwca wykazało, że woda przydatna jest do kąpieli. Można się tu kąpać od 14 czerwca do 5 września, w godzinach od 10.00 do 18.00. Kąpielisko nadzorowane jest przez ratowników WOPR. 

Co ciekawe, miasto uruchomiło specjalną linię autobusową dowożącą plażowiczów nad kąpielisko. W słoneczne wakacyjne weekendy "Łikend linia PR" obsługiwać będzie przystanki znajdujące się na trasie: Dworzec Kolejowy – Plac Wolności – Kąpielisko Ruda – Orzepowice – Chwałęcice – kąpielisko Pniowiec – Stodoły i z powrotem. Cena biletów jest kusząca. Na linii „plażowej” będą obowiązywały bilety jak na wszystkie inne linie oraz bilet specjalny – na aplikacji mobilnej za 1 zł, dzięki któremu np. czteroosobowa rodzina będzie mogła dojechać tam i z powrotem za 8 zł. Dodajmy, że na kąpielisko Pniowiec można również dojechać codziennie linią autobusową nr 43, zaś kąpielisko Ruda, obsługują linie 7, 11, 12, 13, 14, 30, 32, 41, 43 i 49.
 

Kąpielisko "Kamień" w Rybniku

Drugim chętnie odwiedzanym przez turystów akwenem wodnym w okolicy Rybnika jest kąpielisko „Kamień”, które położone jest przy ulicy Hotelowej 12. To sztuczny zbiornik wodny zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku. Sezon kąpielowy trwa tu od 14 czerwca do 5 września, a kąpielisko czynne jest od godziny 9.00 do 18.00. Badanie stanu wody, które przeprowadzono 10 czerwca, wykazało, że woda jest przydatna do kąpieli.

Opłata za korzystanie z kąpieliska:

  • 5 zł bilet normalny,
  • 3 zł bilet ulgowy,
  • bezpłatnie dla dzieci do lat 4.

Korzystanie z pozostałej części obiektu jest bezpłatne. Tego rodzaju rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy ze społecznością lokalną oraz radą dzielnicy testowo na okres jednego miesiąca. 

Kąpielisko z dyżurem ratowniczym będzie otwarte od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00. Teren całego obiektu będzie otwarty od godziny 6.00 do 23.00.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.