Wiadomości z Rudy Śląskiej

Park Gorgol w Rudzie to kolejne miejsce, które zmieni się dzięki Budżetowi Obywatelskiemu!

 • Dodano: 2019-08-26 11:00

Park Gorgol w Rudzie to kolejne miejsce, które zmieni się dzięki pomysłowi mieszkańców i środkom z budżetu obywatelskiego. W strefie aktywności stanie grill ze stołami piknikowymi, będzie można zagrać w szachy, piłkarzyki i tenisa stołowego. Co ciekawe, powstanie też tor do gry w kapsle.

– Rudzianie chcą aktywnie spędzać wolny czas i zadania z tym związane dominują wśród projektów zgłaszanych przez mieszkańców – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Park Gorgol położony jest w dzielnicy Ruda, u zbiegu ulic Wolności i Magazynowej. W ramach projektu w parku wyremontowana zostanie nawierzchnia ścieżek z podziałem na spacerową i dla rolek. W strefie aktywności stanie grill ze stołami piknikowymi, będzie można zagrać w szachy, piłkarzyki i tenisa stołowego. Dodatkowo w parku stanie mini tor do gry w kapsle oraz stojak na rowery.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej realizowanych będzie 10 zadań – 1 ogólnomiejskie i 9 dzielnicowych.

Pierwsza inwestycja z tegorocznego budżetu obywatelskiego, dla której wyłoniono wykonawcę, dotyczy budowy strefy aktywności fizycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 w Halembie. W ramach tego zadania ma powstać siłownia plenerowa oraz zamontowane zostaną urządzenia typu street workout. Wykonawca na realizację przedsięwzięcia ma niespełna trzy miesiące. Wartość inwestycji to blisko 120 tys. zł

Podobna inwestycja powstanie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowym Bytomiu i to właśnie jej dotyczy kolejny rozstrzygnięty przetarg. Projekt przewiduje budowę siłowni plenerowej i wyposażenie jej w urządzenia do uprawiania street workout. Również tutaj, podobnie jak w przypadku inwestycji w Halembie, realizacja zadania ma się zamknąć w ciągu trzech miesięcy. Koszt natomiast wyniesie ponad 178 tys. zł.

Kolejnym z rozstrzygniętych aktualnie przetargów na obywatelskie inwestycje w 2019 r. obejmuje budowę placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 37 w Wirku. Oprócz montażu nowych elementów samego placu w ramach zadaniach powstanie też ścieżka korekcyjno-kompensacyjna, a także wykonana zostanie plenerowa gra w klasy. Czas realizacji inwestycji określony został na trzy miesiące, a jej wartość to ponad 175 tys. zł.

Do tej pory w Rudzie Śląskiej już sześć razy wydzielono z budżetu miasta specjalną pulę do dyspozycji mieszkańców. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, a w 2019 roku – 3,720 mln zł. W pierwszym głosowaniu wzięło udział 3,5 tys. osób, w ostatnim – prawie 5,2 tys.

Jeśli chodzi o przyszłoroczną edycję budżetu obywatelskiego, ogółem rudzianie zgłosili 49 projektów.

22 lipca zostały opublikowane wyniki weryfikacji projektów budżetu obywatelskiego na rok 2020 dla Rudy Śląskiej. Z 49 zgłoszonych projektów weryfikację pozytywnie przeszło 24 - 4 duże oraz 20 małych. Listę projektów możecie znaleźć TUTAJ! Głosowanie potrwa od 9 do 20 września br.

Zachęcam już do udziału w głosowaniu na projekty do kolejnego budżetu obywatelskiego, które odbędzie się od 9 do 20 września. Będzie można głosować zarówno "papierowo" jak i elektronicznie. Szczegóły znajdą Państwo na jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "stronie — napisała".---#---Szczegóły znajdą Państwo na stronie - napisała na swojej stronie prezydent Grażyna Dziedzic.---#---stronie-napisała#stronie — napisała---#---stronie - napisała">stronie - napisała na swojej stronie prezydent Grażyna Dziedzic.

W 2020 roku nie będzie już podziału puli środków na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Po zmianach w ustawie o samorządzie gminnym jest to możliwe tylko tam, gdzie dzielnice funkcjonują jako jednostki pomocnicze gminy, a w naszym mieście mają one charakter zwyczajowy. W zamian wprowadziliśmy podział na projekty duże i małe, w zależności od kosztów ich jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "realizacji — tłumaczy".---#---W zamian wprowadziliśmy podział na projekty duże i małe, w zależności od kosztów ich realizacji - tłumaczy Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2020 rok.---#---realizacji-tłumaczy#realizacji — tłumaczy---#---realizacji - tłumaczy">realizacji - tłumaczy Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2020 rok.

Wśród złożonych projektów według kwot podanych przez wnioskodawców do małych (do 270 tys. zł) zalicza się 39, a do dużych (powyżej 270 tys. zł) - 10.

Pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2020 r. wyniesie 3 994 000 zł, z czego 1 024 000 zł na projekty duże i 2 970 000 zł na projekty małe (kosztujące do 270 tys. zł). Jeśli w wyniku weryfikacji koszt zadania zgłoszonego jako małe przekroczy limit, to zostanie ono automatycznie zakwalifikowane do zadań dużych.
 

Park Gorgol w Rudzie to kolejne miejsce, które zmieni się dzięki Budżetowi Obywatelskiemu!

Komentarze (20)    dodaj »

 • Rudzianka

  Ciekawe kiedy zagospodaruja przy nowym placu zabaw Wirek/Bielszowice gdzie niestety nawet ani karuzeli nie postawili,ani chociazby jednej huśtawki,teren zielony niedaleko Paderewskiego?Owszem zrobili tam zykany przed dzikami plac oraz miasteczko ze swiatlami,pasami itp.Obok tor do jazdy modelami samochodow,na ktory tetaz nie ma wstepu.Kiedy dxieci mogly na rowerach pojezdzic,rolkach itp.to byl problem bo pierwszenstwo maja ci co bawia sue modelami aut.wyscigi i te sprawy.To ponizej niech zrobia z porzadnym asfaltem otwarty tor kręty,rowny bez spadow do jazdy na rowerze i nauki na nim dzieci.W miasteczku ze swiatlami sa spady i dziecko uczace sie np.nawet na wrotkach jest w stanie wylafowac na plocie placu zabaw.Sama na rolkach mialam problem tam jezdzic.Ja dorosla kobieta z doswiadczeniem na rolkach.

 • Wiesiek2303@wp.pl

  A co z wodą w dalszym ciągu mamy kamieńCo robicie w tej sprawie abyśmy mieli wodę bez kamienia.

 • boluś

  wiela zaś drzew wytnom ?????????????

 • mieszkam niedaleko

  warto część pieniędzy z tej inwestycji przeznaczyć na monitoring i dodatkowe patrole straży miejskiej

 • czempielownik

  Grill? na cholere to. wszedzie grille..

 • Mieszkaniec

  Brawo Ruda Śląska wiem że malkontenci i tak się nie zgodzą ale według mnie jest coraz fajniejsza nasza Ruda

 • Hanka

  A co z parkiem na frynie?

 • santa13

  a na frynie park na parkowej dalej straszy :D zresztą nie lepiej na placu miejskim, patelnia bez wodotrysków nie robi żadnego wrażenia

 • Jo

  Koniecznie kamerki. Wieczorem na spacery bez kija sie nie wybierać. Albo oficjalnie niech zrobia jakis stolik to pijacych piwko

 • Mieszkaniec osiedla

  To już będzie 3 rewitalizacja tego parku, w latach 90 Caritas będący obok już go rewitalizował, zmieniał do obecnej koncepcji też było miejsce do grillowania, miejsce do zrobienia ogniska. Tylko czemu nikt nie pomyśli żeby przywrócić staw???

 • Mieszkaniec okolicy

  Kiedyś probowali ale jak się daje taką robotę paraczom to takie są efekty.Chcielismy staw Gorgol oczyścić i przywrócić jego funkcję.Niestety było to odbijanie pilaczki gdzie by się nie zaszło wszyscy spu[...]i czlowieka gdzie indziej.A spece spier... robote ni[...] nieckę stawu poprzez zasypanie dna kamieniem i ubiciem go do tego stopnia, ża zadusili żródła denne.Tyle lat staw istniał a decyzja jakiego niedorobki przekreśliła wszystko.A mogly nadal pływać rybki,nawet parę kajaków by się zmieściło.Ale po co?

 • czytelnik

  Dziękuję. A mniej więcej w którym roku zniszczono ten staw?

 • Teresa

  I po co komu ten staw? Bezpieczniej jest bez stawu.

 • Teresa

  Po co komu ten staw?

 • czytelnik

  A co się stało że stawem?

 • Tt

  Już się wystraszyłem, że będzie Park Goroli :)

 • Keks

  Czy Szanowna Pani Redaktor w ogóle czyta to co publikuje w portalu??? Przecież tego się nie da czytać... Cytuję: "W zamian wprowadziliśmy podział na projekty duże i małe, w zależności od kosztów ich jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "realizacji — tłumaczy".---#---W zamian wprowadziliśmy podział na projekty duże i małe, w zależności od kosztów ich realizacji - tłumaczy Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2020 rok.---#---realizacji-tłumaczy#realizacji — tłumaczy---#---realizacji - tłumaczy">realizacji - tłumaczy Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2020 rok."

 • Bb

  Takie miejsca są zawsze mile widziane.Biedronek mamy już dosyć.

 • kwiatowe

  Wszystko fajnie tylko dlaczego ten park w Planie Zagospodarowania miasta widnieje jako teren przeznaczony pod zabudowe mieszkaniowa?!

 • Kamil Godula

  Planty Godulskie z tego co wiem też miały się zmienić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również