Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Strefa aktywności i parking do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego

 • Dodano: 2019-08-09 06:15, aktualizacja: 2019-08-09 06:38

Rozpoczyna się realizacja kolejnych dwóch inwestycji z budżetu obywatelskiego na 2019 rok.

Chodzi o budowę miejsc parkingowych przy ul. Zgrzebnioka oraz wykonanie strefy aktywności „Mrówcza Górka”.

Wykonawcy pierwszego z tych zadań został już przekazany plac budowy

Na realizację drugiego projektu właśnie rozstrzygnął się przetarg.

Pomimo problemów z brakiem pracowników na rynku budowlanym oraz stałego wzrostu cen usług i materiałów staramy się systematycznie realizować projekty z budżetu obywatelskiego, również te, które z tego powodu nie doszły do skutku w poprzednich latach – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Do wyłonienia wykonawcy kochłowickiej strefy potrzeba było drugiego przetargu, na szczęście tym razem procedura zakończyła się pozytywnie.

Mam nadzieję, że podobnie będzie z ogłoszonym w ostatnich dniach drugim przetargiem na rozbudowę strefy aktywności w Bykowinie. To projekt wybrany do realizacji w 2018 roku, który nie doszedł do skutku wobec trudnej sytuacji na rynku zamówień publicznych. O takich inicjatywach jednak nie zapominamy i szukamy na nie środków w kolejnych latach, już nie z puli budżetu obywatelskiego – tłumaczy prezydent Dziedzic.

Strefa aktywności „Mrówcza Górka” zlokalizowana będzie w dzielnicy Kochłowice przy ul. Oświęcimskiej, obok parkingu położonego między skrzyżowaniami z ul. Siewną i Rogozińskiego. Powstanie tam plac zabaw obejmujący system zabawowy z siatek, drążków, słupków, ścianki wspinaczkowej i worka treningowego, huśtawkę typu wahadło kołyszące oraz karuzelę. Przy placu ustawione zostaną ławki, kosze na śmieci i stojak na rowery, a cały teren zostanie ogrodzony. Zadanie będzie kosztować 178 tys. zł i ma zostać zrealizowane w ciągu trzech miesięcy.

20 miejsc parkingowych przy ul. Zgrzebnioka w Bykowinie

Do końca listopada ma się z kolei zakończyć rozbudowa pasa drogowego wzdłuż ul. Zgrzebnioka w dzielnicy Bykowina, dzięki której przybędzie tam około 20 miejsc parkingowych. Plac budowy został właśnie przekazany wykonawcy. Inwestycja obejmie również budowę chodnika oraz istniejących miejsc postojowych w rejonie budynków nr 12 i 14. Wartość tego zadania to ponad 178 tys. zł.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej realizowanych będzie 10 zadań – 1 ogólnomiejskie i 9 dzielnicowych. Zadanie ogólnomiejskie to tężnia solankowa w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej.

Niestety, jedyna oferta, którą wpłynęła w pierwszym przetargu, przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie musiało zostać unieważnione. Obecnie przygotowujemy kolejny przetarg – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Jak wygląda stan realizacji zadań w poszczególnych dzielnicach?

Stan realizacji pozostałych zadań dzielnicowych prezentuje się następująco:

 • Bielszowice - budowa terenowych tras rowerowych typu singletrack/bikepark w okolicy Parku Strzelnica  - trwa procedura przetargowa,
 • Bykowina - rozbudowa pasa drogowego wzdłuż ulicy Alfonsa Zgrzebnioka na miejsca postojowe - w realizacji, Godula - rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 40 - zrealizowano,
 • Halemba - Halembska Strefa Aktywności Fizycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 - w realizacji,
 • Kochłowice - strefa aktywności „Mrówcza Górka” - wyłoniony wykonawca,
 • Nowy Bytom - strefa crossfit/siłownia napowietrzna typu street workout – w realizacji,
 • Orzegów - plac zabaw z dwupoziomową piaskownicą, trampolinami oraz innymi atrakcjami przy ul. Fojkisa - w przygotowaniu kolejny przetarg,
 • Ruda - strefa aktywności lokalnej Park Gorgol - trwa procedura przetargowa,
 • Wirek - budowa ścieżki sensorycznej i placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 37 - w realizacji.
 • Z dzielnicy Chebzie do tej edycji budżetu obywatelskiego nie zgłoszono żadnego projektu,
 • Jedyny projekt zgłoszony z dzielnicy Czarny Las nie zakwalifikował się do etapu głosowania.

Utrudnieniem w realizacji budżetu obywatelskiego są utrzymujące się problemy na rynku zamówień publicznych, przede wszystkim brak ofert firm budowlanych oraz ceny znacząco przewyższające kosztorysy inwestorskie. W największym stopniu dotyczy to małych zleceń, a takimi są zadania z budżetu obywatelskiego. W ubiegłym roku z tego powodu nie udało się zrealizować pięciu projektów. Nie trafiają one jednak do kosza, bo władze miasta starają się wygospodarować środki w kolejnych latach z ogólnej puli na inwestycje. Udało się to w przypadku budowanego rolkowiska w parku Strzelnica, które ma być gotowe jesienią tego roku. Fundusze znalazły się też na rozbudowę strefy aktywności w dzielnicy Bykowina, jednak pierwszy przetarg został unieważniony ze względu na zbyt wysokie ceny w zgłoszonych ofertach. Nowe postępowanie właśnie się rozpoczęło.

Z nawiązką został zrealizowany inny ubiegłoroczny projekt, dotyczący budowy boiska do siatkówki i koszykówki przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. W lipcu tego roku zakończyły się tam prace obejmujące budowę boisk sportowych o nawierzchni poliuretanowej, bieżni do sprintu wraz ze skocznią do skoku w dal, rzutni do pchnięcia kulą i strefy street workout. Wykonano także plac apelowy, schody i ogrodzenie, rozbudowano oświetlenie terenu oraz monitoring wizyjny.

We wrześniu wybierzemy zadania do budżetu obywatelskiego na 2020 rok

Przypomnijmy, że w głosowaniu trwającym od 9 do 20 września br. wybierane będą przez mieszkańców zadania do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Do tego etapu zakwalifikowały się 24 projekty – 4 duże i 20 małych. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września. Pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2020 r. wyniesie 3 994 000 zł, z czego 1 024 000 zł na projekty duże i 2 970 000 zł na projekty małe (kosztujące do 270 tys. zł).

Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to siódma tego typu inicjatywa realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, a w 2019 roku – 3,720 mln zł.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Mieszkanka Goduli

  A co z Godulą, jak długo działkowcy będą wdychać kurz i pył wzniecany przez ciężkie samochody ciężarowe przejeżdżające 2 metry od ogródków działkowych, na Goduli przy ul. Pawła. Jak długo jeszcze potrwa ten uciążliwy dla działkowców stan. Godula to piękna dzielnica, może warto też zainwestować w tę dzielnicę,nie tylko położenie asfaltu na krótkim odcinku drogi, która nie była aż tak zniszczona.

 • knur wurst

  Parking w ramach budżetu obywatelskiego, boiska dla szkół w ramach projektu obywatelskiego. Śmiech na sali, dopiszcie jeszcze budowę dróg, chodników, kanalizacji i rowów melioracyjnych. Zawsze sądziłem, że dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Rudy Śląskiej. Celem upiększenia, urozmaicenia czy celem nadania nowego wyrazu danej dzielnicy. Nigdy nie sądziłem, że podstawy jak parkingi, chodniki czy mała urbanistyka będą wpisane do projektu budżetu i trzeba na to głosować.

 • Marek

  A co z dokończeniem remontu basenu letniego cała górna część nie zagospodarowana jedyny basen w Rudzie

 • Karminadel

  Napisz projekt w ramach projektu do budżetu obywatelskiego. Mieli robić wodny plac zabaw o dziwo płatny. W Będzinie czy Tychach takie przyjemności za darmo.

 • Reguła

  Irytuje mnogość projektów realizowanych dla szkół, miasto już pewnie zupełnie odpuściło temat, który przesunięto do BO.

 • Sabina

  Db ze cos sie dzieje. I to w kategoriach ktore widzaa mieszkancy. Bo jak niekiedy włodarze wymysla to rece opadaja . Tak jak te super wiaty przystankowe - porazka za kupe kasy. Przy tych de[...]h polecam posiedziec i sie schronic. Albo postac kolo starego sadu nie ma nic

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również