RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Plan kolęd 2021/2022 w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2021-11-29 13:15, aktualizacja: 2021-12-08 10:11

Kolęda w większości parafii na Śląsku już się rozpoczęła. Z uwagi na pandemię ma jednak inny przebieg. Jakie zalecenia dla duchownych mają w tym zakresie Archidiecezja Katowicka i poszczególne diecezje? Jak będzie wyglądał plan kolęd w Rudzie Śląskiej? Sprawdź!

Kolęda w Archidiecezji Katowickiej

W przeciwieństwie do zeszłego roku, gdy arcybiskup Wiktor Skworc nie zalecał w ogóle odwiedzin duszpasterskich w domach wiernych, tym razem kuria postanowiła oddać sprawę do indywidualnego rozpatrzenia przez proboszczów poszczególnych parafii.

- W tym roku nie będzie ogólnych obostrzeń. Ksiądz arcybiskup pozostawia proboszczom oraz radom parafialnym decyzję co do formy, terminu oraz organizacji odwiedzin duszpasterskich – wyjaśnił mediom ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej.

Jak będzie to wyglądać w tym roku? Część parafii postanowiła częściowo powielić praktykę z zeszłego roku w odprawianiu mszy kolędowych w intencji mieszkańców kolejnych ulic należących do parafii. W wielu miejscach będzie funkcjonować model hybrydowy w tym sensie, że chętni do osobistych odwiedzin kapłana mają możliwość zgłoszenia takiej potrzeby w kancelarii parafialnej.

Kolęda w rudzkich parafiach

Poniżej przedstawiamy plan kolęd, które odbędą się w rudzkich parafiach. W większości parafii rozpoczną się one w grudniu. Sprawdź, kiedy odbędą się odwiedziny duszpasterskie na Twojej ulicy.

Msze w Twojej parafii Sprawdź

Harmonogram odwiedzin duszpasterskich w poszczególnych parafiach w Rudzie Śląskiej

Kolęda - Parafia pw. Ducha Świętego - Czarny Las

W parafii pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie odwiedziny duszpasterskie będą się odbywały na dwa sposoby: w formie tradycyjnej oraz mszy świętej kolędowej. 

"O Odwiedziny duszpasterskie (tradycyjnie zwane "Kolędą") w związku z niestabilną sytuacją sanitarną będą się odbywały na dwa sposoby: (pierwszy) w tradycyjnej formie, to znaczy możemy zaprosić księdza do swojego mieszkania/domu zgłaszając takie pragnienie w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, ze względów organizacyjnych, do końca listopada i taka kolęda, tylko z udziałem księdza, jest planowana w dniach 27 – 30 grudnia lub (forma druga) uczestnicząc w adoracji przy żłóbku ze śpiewaniem kolęd i w tzw. "Mszy świętej kolędowej" w intencji mieszkańców poszczególnych ulic, które są zaplanowane na styczeń. Szczegółowy program podamy w grudniu." - czytamy na stronie parafii.   

Kolęda - Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela - Godula

Parafianie, którzy chcą przyjąć w swoim domu księdza, mogą zgłosić to w kościele. 

"Od soboty rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie. tzw. kolędę. Jak już wielokrotnie zapowiadaliśmy, w tym roku "kolęda" będzie w tych rodzinach, które wcześniej zgłoszą takie pragnienie. Planowany termin kolędy jest w gablotce i na zaproszeniach, które otrzymaliście w skrzynce na listy. Jeśli państwo sobie życzą odwiedzin duszpasterskich, prosimy zgłoszenie wrzucać do skrzynki, która znajdje się na stoliku, obok gazet. Jeśli ktoś nie otrzymał zaproszenia, to prosimy o zgłoszenie się w zakrystii lb kancelarii." - czytamy na stronie parafii. 

Kolęda - Parafia pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego - Wirek

Odwiedziny duszpasterskie w parafii pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego zostały zawieszone. 

"W związku z aktualnym wzrostem ilości osób zakażanych zawieszamy odwiedziny duszpasterskie (kolędowe). Jeśli sytuacja epidemiczna uspokoi się, to odwiedziny duszpasterskie będą w okresie bożonarodzeniowym (po świętach)." - czytamy na stronie parafii. 

Kolęda - Parafia pw. św. Józefa - Ruda

W tym roku odwiedziny duszpasterskie w parafii pw. św. Józefa odbędą się w tradycyjnej formie. 

"W tym roku w naszej parafii planujemy odwiedziny kolędowe w tradycyjnej formie. Obecnie ze względu na duży stopień zachorowań na Covid 19, dokładny plan kolędy będzie podany później. W soboty kolęda będzie rozpoczynać się o godz. 13.00, a w niedzielę o godz. 13.30. Dla Parafian, którzy z powodu zagrożenia Covid 19, obawiają się przyjęcia kapłana w swoim mieszkaniu, a pragną otrzymać łaskę błogosławieństwa kolędowego, będzie to możliwe podczas nabożeństw kolędowych w kościele w okresie bożonarodzeniowym. O terminach tych nabożeństw poinformujemy później. Ofiary kolędowe będą przeznaczone na kontynuowanie prac remontowych w naszym kościele i na cmentarzu." - czytamy na stronie parafii. 

Kolęda - Parafia pw. św. Pawła Apostoła - Nowy Bytom

Tak jak w roku ubiegłym, dla parafian z poszczególnych ulic odprawiane będą od 26 grudnia br. i we wszystkie niedziele stycznia 2022 roku dodatkowe Msze św. połączone z indywidualnym błogosławieństwem rodzin i wspólnym kolędowaniem. 

"Tegoroczne Odwiedziny Duszpasterskie z powodu koronawirusa nie mogą odbyć w tradycyjnej formie. Tak jak to było w roku ubiegłym, dla parafian z poszczególnych ulic odprawiane będą od 26 grudnia br. i we wszystkie niedziele stycznia 2022 roku dodatkowe Msze św. połączone z indywidualnym błogosławieństwem rodzin i wspólnym kolędowaniem. Msze św. kolędowe poprzedzone słowem pasterskim, sprawowane będą o godzinie 16.00. Plan Mszy św. i szczegółowe informacje pojawią się na tablicy ogłoszeń i na stronie Internetowej parafii." - czytamy na stronie parafii.  

Kolęda - Parafia pw. św. Marii Magdaleny - Bielszowice

Jak czytamy na stronie bielszowickiej parafii ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w tym roku także nie będzie odwiedzin duszpasterskich w tradycyjnej formie.

"Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w tym roku także nie będzie odwiedzin duszpasterskich (kolędy) w tradycyjnej formie. W okresie Bożego Narodzenia będą adoracje przy żłóbku ze śpiewaniem kolęd dla mieszkańców poszczególnych ulic, a potem Msza św. za tych mieszkańców. Plan zostanie podany w późniejszym terminie." - czytamy na stronie parafii.  

Kolęda - Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Bykowina

Odwiedziny duszpasterskie w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie są planowane po świętach Bożego Narodzenia. Jednak odwiedzone zostaną tylko te rodziny i osoby, które uprzednio zgłoszą wolę przyjęcia kapłana.

Kolęda - Parafia pw. św. Barbary - Bykowina

Kolęda - Parafia pw. Bożego Narodzenia - Halemba

Kolęda - Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej  - Ruda

Kolęda - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Halemba

Kolęda - Parafia pw. św. Michała Archanioła - Orzegów

Kolęda - Parafia pw. św. Piusa X - Ruda

Kolęda - Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej - Halemba - BRAK INFORMACJI

Kolęda - Parafia pw. św. Andrzeja Boboli - Wirek - BRAK INFORMACJI

Kolęda - Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes - Kochłowice - BRAK INFORMACJI


Źródło: Redakcja

Komentarze (42)    dodaj »

  • TLK

    Milcz mule.

  • Miłościwy.

    Typowy katolik.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.