Wiadomości z Rudy Śląskiej

Plan kolęd 2021/2022 w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-11-29 13:15, aktualizacja: 2021-12-08 10:11

Kolęda w większości parafii na Śląsku już się rozpoczęła. Z uwagi na pandemię ma jednak inny przebieg. Jakie zalecenia dla duchownych mają w tym zakresie Archidiecezja Katowicka i poszczególne diecezje? Jak będzie wyglądał plan kolęd w Rudzie Śląskiej? Sprawdź!

Kolęda w Archidiecezji Katowickiej

W przeciwieństwie do zeszłego roku, gdy arcybiskup Wiktor Skworc nie zalecał w ogóle odwiedzin duszpasterskich w domach wiernych, tym razem kuria postanowiła oddać sprawę do indywidualnego rozpatrzenia przez proboszczów poszczególnych parafii.

- W tym roku nie będzie ogólnych obostrzeń. Ksiądz arcybiskup pozostawia proboszczom oraz radom parafialnym decyzję co do formy, terminu oraz organizacji odwiedzin duszpasterskich – wyjaśnił mediom ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej.

Jak będzie to wyglądać w tym roku? Część parafii postanowiła częściowo powielić praktykę z zeszłego roku w odprawianiu mszy kolędowych w intencji mieszkańców kolejnych ulic należących do parafii. W wielu miejscach będzie funkcjonować model hybrydowy w tym sensie, że chętni do osobistych odwiedzin kapłana mają możliwość zgłoszenia takiej potrzeby w kancelarii parafialnej.

Kolęda w rudzkich parafiach

Poniżej przedstawiamy plan kolęd, które odbędą się w rudzkich parafiach. W większości parafii rozpoczną się one w grudniu. Sprawdź, kiedy odbędą się odwiedziny duszpasterskie na Twojej ulicy.

Msze w Twojej parafii Sprawdź

Harmonogram odwiedzin duszpasterskich w poszczególnych parafiach w Rudzie Śląskiej

Kolęda - Parafia pw. Ducha Świętego - Czarny Las

W parafii pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie odwiedziny duszpasterskie będą się odbywały na dwa sposoby: w formie tradycyjnej oraz mszy świętej kolędowej. 

"O Odwiedziny duszpasterskie (tradycyjnie zwane "Kolędą") w związku z niestabilną sytuacją sanitarną będą się odbywały na dwa sposoby: (pierwszy) w tradycyjnej formie, to znaczy możemy zaprosić księdza do swojego mieszkania/domu zgłaszając takie pragnienie w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, ze względów organizacyjnych, do końca listopada i taka kolęda, tylko z udziałem księdza, jest planowana w dniach 27 – 30 grudnia lub (forma druga) uczestnicząc w adoracji przy żłóbku ze śpiewaniem kolęd i w tzw. "Mszy świętej kolędowej" w intencji mieszkańców poszczególnych ulic, które są zaplanowane na styczeń. Szczegółowy program podamy w grudniu." - czytamy na stronie parafii.   

Kolęda - Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela - Godula

Parafianie, którzy chcą przyjąć w swoim domu księdza, mogą zgłosić to w kościele. 

"Od soboty rozpoczynamy odwiedziny duszpasterskie. tzw. kolędę. Jak już wielokrotnie zapowiadaliśmy, w tym roku "kolęda" będzie w tych rodzinach, które wcześniej zgłoszą takie pragnienie. Planowany termin kolędy jest w gablotce i na zaproszeniach, które otrzymaliście w skrzynce na listy. Jeśli państwo sobie życzą odwiedzin duszpasterskich, prosimy zgłoszenie wrzucać do skrzynki, która znajdje się na stoliku, obok gazet. Jeśli ktoś nie otrzymał zaproszenia, to prosimy o zgłoszenie się w zakrystii lb kancelarii." - czytamy na stronie parafii. 

Kolęda - Parafia pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego - Wirek

Odwiedziny duszpasterskie w parafii pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego zostały zawieszone. 

"W związku z aktualnym wzrostem ilości osób zakażanych zawieszamy odwiedziny duszpasterskie (kolędowe). Jeśli sytuacja epidemiczna uspokoi się, to odwiedziny duszpasterskie będą w okresie bożonarodzeniowym (po świętach)." - czytamy na stronie parafii. 

Kolęda - Parafia pw. św. Józefa - Ruda

W tym roku odwiedziny duszpasterskie w parafii pw. św. Józefa odbędą się w tradycyjnej formie. 

"W tym roku w naszej parafii planujemy odwiedziny kolędowe w tradycyjnej formie. Obecnie ze względu na duży stopień zachorowań na Covid 19, dokładny plan kolędy będzie podany później. W soboty kolęda będzie rozpoczynać się o godz. 13.00, a w niedzielę o godz. 13.30. Dla Parafian, którzy z powodu zagrożenia Covid 19, obawiają się przyjęcia kapłana w swoim mieszkaniu, a pragną otrzymać łaskę błogosławieństwa kolędowego, będzie to możliwe podczas nabożeństw kolędowych w kościele w okresie bożonarodzeniowym. O terminach tych nabożeństw poinformujemy później. Ofiary kolędowe będą przeznaczone na kontynuowanie prac remontowych w naszym kościele i na cmentarzu." - czytamy na stronie parafii. 

Kolęda - Parafia pw. św. Pawła Apostoła - Nowy Bytom

Tak jak w roku ubiegłym, dla parafian z poszczególnych ulic odprawiane będą od 26 grudnia br. i we wszystkie niedziele stycznia 2022 roku dodatkowe Msze św. połączone z indywidualnym błogosławieństwem rodzin i wspólnym kolędowaniem. 

"Tegoroczne Odwiedziny Duszpasterskie z powodu koronawirusa nie mogą odbyć w tradycyjnej formie. Tak jak to było w roku ubiegłym, dla parafian z poszczególnych ulic odprawiane będą od 26 grudnia br. i we wszystkie niedziele stycznia 2022 roku dodatkowe Msze św. połączone z indywidualnym błogosławieństwem rodzin i wspólnym kolędowaniem. Msze św. kolędowe poprzedzone słowem pasterskim, sprawowane będą o godzinie 16.00. Plan Mszy św. i szczegółowe informacje pojawią się na tablicy ogłoszeń i na stronie Internetowej parafii." - czytamy na stronie parafii.  

Kolęda - Parafia pw. św. Marii Magdaleny - Bielszowice

Jak czytamy na stronie bielszowickiej parafii ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w tym roku także nie będzie odwiedzin duszpasterskich w tradycyjnej formie.

"Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w tym roku także nie będzie odwiedzin duszpasterskich (kolędy) w tradycyjnej formie. W okresie Bożego Narodzenia będą adoracje przy żłóbku ze śpiewaniem kolęd dla mieszkańców poszczególnych ulic, a potem Msza św. za tych mieszkańców. Plan zostanie podany w późniejszym terminie." - czytamy na stronie parafii.  

Kolęda - Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - Bykowina

Odwiedziny duszpasterskie w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie są planowane po świętach Bożego Narodzenia. Jednak odwiedzone zostaną tylko te rodziny i osoby, które uprzednio zgłoszą wolę przyjęcia kapłana.

Kolęda - Parafia pw. św. Barbary - Bykowina

Kolęda - Parafia pw. Bożego Narodzenia - Halemba

Kolęda - Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej  - Ruda

Kolęda - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Halemba

Kolęda - Parafia pw. św. Michała Archanioła - Orzegów

Kolęda - Parafia pw. św. Piusa X - Ruda

Kolęda - Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej - Halemba - BRAK INFORMACJI

Kolęda - Parafia pw. św. Andrzeja Boboli - Wirek - BRAK INFORMACJI

Kolęda - Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes - Kochłowice - BRAK INFORMACJI


Źródło: Redakcja

Komentarze (42)    dodaj »

 • Hanka

  To nasza narodowa" zaleta ",jeczec na wszystkich i wszystko , nic się nie podoba .Kolędy nie musisz przyjowac i dawać też. Ale wyciągać łapy po darmowe dary nawet choćby kiedyś z kościoła i obecnie to niektórzy potrafią i od państwa też,bo się należy . Chcesz być taki uczciwy nie dawaj i nie bierz ..

 • Ks okienko

  Dlaczego ta informacja jest ciągle na głównej? To jest ważne dla mieszkańców? Ten serwis jest pod kilometrem mułu.

 • Bęc

  Dokladnie to samo chialam napisac. Przy takich problemach jak covid, inflacja, drożyna na kazdym kroku...a tu ciągle wałkuje sie temat kolędy jakby to byla nie wiadomo jak wazna sprawa. A ten ksiądz co przychodzi w odwiedziny zapyta stanardwe pytania, pooglada mieszkanie,wezmie koperte i tyle go wiedzili. Sami przyłażą z musu, zeby tylko wziac co daja, bo nawet dobrze nie sluchają co do nich mowisz. Wielka mi Tradycja!!

 • dioboł

  pozamykać te kościoły które są utrzymywane z budżetu państwa, opodatkować kler, sądzić ich z kodeksu karnego a nie z ich wewnętrznego prawa

 • Ruda 1

  MBR Ruda 1 Kolenda normalnie ksiądz chodzi w maseczce otwiera ktoś chce u mnie w sieni większość otwiera. I nie ma obowiązku koperty ja nie daje bo nie mam i nikt nie ma o to pretensji..

 • Jozue

  Wstyd by ci bylo nie dac koperty !!! Napisz jak sie nazywosz i kaj mieszkosz zeby sasiedzi mogli ci napluc w tfasz. Nawet w Biblii jest przypowiesc o biednej wdowie kero dala swoje 2 ostatnie grosze

 • Piwonia

  W mojej parafi w tamtym roku nie było kolędy i w tym również nie będzie będą za to msze za każda ulice i tak powinno być.

 • zawiedziony

  Spółdzielnie mieszkaniowe szukać oszczędności Zlikwidować Rady Osiedla z nich większego pożytku niema a sporo kosztują ,wiele spółdzielni już tak zrobiło Wszystko drożeje a my utrzymujemy darmozjadów mających łatwe zarobki.

 • parafianka

  ale jak koledy nie wpuscisz to problem robia przy pochowku

 • Umarła

  Polecam świecki pogrzeb.

 • Iks

  Tak, zostawią trumnę na ulicy bez pochówku... Tak słyszałem... Bo w sumie to nie wiem, ale co mi szkodzi napisać... BTW: od kiedy to komuś kto nie wpuszcza kolędy zależy na katolickim pochówku. No weź...

 • Marekl

  a może by tak księża zapraszali wiernych na parafię, częstowali jedzeniem i piciem a po odwiedzinach wręczyli każdemu po kilkadziesiąt złotych na drobne wydatki

 • ministrant

  Ale po co śmieszny Marku silisz się na takie dyrdymały. Macie straszny problem ,że wierni wpuszczają kolędy i dają księdzu pieniądze w kopercie.Przecież , po pierwsze nie muszą tak jak ty kolędę przyjmować , po drugie też nie muszą tych pieniędzy dawać.Po trzecie z moimi pieniędzmi mogę robić to co uważam.Po czwarte zajmij się czymś pożytecznym .Po piąte, Zdanie zaczynamy z dużej litery , a kończymy je kropką.

 • zonk

  Po szóste ministrancie przed a nie stawiamy przecinka.

 • Marekl

  czy jako ministrant zyskujesz tylko finansowo, czy też czerpiesz inne przyjemne korzyści służąc klerowi?

 • Marekl

  bronisz pazernej grupy zawodowaj, ponieważ sam otrzymujesz "działkę" z racji bycia ministrantem?

 • Marekl

  ale po co ministrancie śmieszny ślisz sie na takie dyrdymały i przychlebiasz się grupie zawodowej słynącej z pazerności, pychy, obłudy i pedofili oraz ukraywania sprawcdów ochydnych przestępstw na dzieciach z przebierańcem skworcem w szeregach. po drugie jestem przeciw, by pieniądze publiczne z budżetu państwa zasilały konta tych śmiesznie przebranych ze śmiesznymi nakryciami głowy osób

 • Olo

  A niby dlaczego mieli by to robić???

 • Km

  Urzędnicy tego miasta to pozoranci... wylaczone latarnie... ścieżki rowerowe usłane takimi kamieniami że ciężko przejechać rowerem górskim.... czy Wy wychodzicie poza urząd miasta?? Celowo pisany z małej litery... kiedy byliście się przejść ulicami miasta wieczorem... to było największe miasto górnicze w tej części Europy... powinno być ozłocone z tytułu podatków z kopalń... wiecie jak jest?? Większość RUDZIAN wstydzi się swojego miasta.... zobaczcie jak żyje siew miastach ościennych... nawet Świętochłowice lepiej prosperują niż my... ale najlepiej udawać niewidomego i gluchego.... stare SLASKIE przysłowie mówi.... ZRÓB SIE GUPI BYDZIESZ FREI... i tak wygląda Ruda Śląska przez ostatnie 20 lat.... podnieście jeszcze zaszeregowanie pani prezydent... celowo z malych liter... i wygascie kolejne latarnie w mieście...a mieszkańcy zwrócą siedo władz miasta o zwrot kosztów za latarki których muszą używać wieczorem spacerując ulicami bądź co bądź miasta... JAK WAM NIE WSTYD?? Czy ja moge kiedyś wziąść udzialw obradach miasta?? Lub zaprosić radnych na spacer wieczorem żeby zobaczyli jak cudowne jest to "miasto"....

 • olo

  Jakich podatków? Kopalnie przynoszą straty.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.