Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Płatność cudzą kartą to kradzież z włamaniem! Co za to grozi?

 • Dodano: 2020-06-29 08:15, aktualizacja: 2020-06-29 06:20

Sąd Najwyższy orzekł, że „dokonanie płatności kartą płatniczą w formie tzw. płatności zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w posiadanie karty wbrew woli jej właściciela, stanowi przestępstwo kradzieży z włamaniem". Zgodnie z kodeksem karnym zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności nawet do lat 10. To powszechny proceder wśród drobnych złodziejaszków, którzy nieustannie polują na łatwy łup.

Policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia o kradzieżach, których można by uniknąć

Pomimo licznych policyjnych apeli i setek rad adresowanych do potencjalnych pokrzywdzonych śledczy wciąż otrzymują zgłoszenia o kradzieżach, których można by uniknąć. Pośpiech, roztargnienie, nieuwaga to główne ich przyczyny.

Najczęściej łupem złodziei padają telefony, saszetki i portfele, a wraz z nimi także karty płatnicze. System popularnych płatności zbliżeniowych niestety nam w tym przypadku nie sprzyja, gdyż w wielokrotnie, zanim ofiara złodzieja zorientuje się, że została okradziona ten zdąży "wyczyścić" jej konto.

Dlatego też pamiętajmy, aby mieć się na baczności i "dmuchać na zimne". Ze zdwojoną uwagą pilnować torebek i kieszeni, szczególnie wówczas, gdy przebywamy w sklepie, na targowisku, czy korzystamy ze zbiorowego transportu. Pamiętajmy również o tym, że kiedy damy się "złowić" złodziejom będziemy zmuszeni nie tylko wyrobić nowe dokumenty, zablokować splądrowane konto, ale i niestety pogodzić się z tym, że ktoś uszczuplił nasz budżet.

Jakie kary są przewidziane za kradzież i nieuprawnione korzystanie z cudzej karty?

Amatorzy cudzego mienia powinni natomiast liczyć się z tym, że w przypadku kradzieży kart i nieuprawnionego korzystania z nich mogą zostać surowo ukarani. Już w ubiegłym roku Sąd Najwyższy orzekł, że „dokonanie płatności kartą płatniczą w formie tzw. płatności zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w posiadanie karty wbrew woli jej właściciela, stanowi przestępstwo kradzieży z włamaniem". Stanowisko to znalazło odzwierciedlenie w wyroku SN z dnia 22 marca 2017 roku, ogłoszonym pod sygnaturą akt III K 349/16.

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Alojs

  Prawo jest dziurawe jak siatka MM z płota ogrodowego.

 • zenek

  o kufa... a moja staro dała mi karta i godo idż kup 2 kilo kartofli ... wsadzić mnie do pierdla chciała franca jedna..

 • lyjo

  gupku, cza było flaszka kupić a nie kartofle

 • Nl

  Czytanie ze zrozumieniem.

 • pozdr

  "wbrew woli jej właściciela"

 • kin

  Pokażcie mi choć jednego delikwenta który dostał karę bliską wyrokowi 10-ciu lat. Po co pisać takie [...]y i denerwować ludzi.

 • RR

  Bo w Polsce jest takie prawo że polityk, dziennikarz potrąci kogoś na pasach i jest uniewinniony a jak trafi na szarego Kowalskiego to idzie siedzieć. Patologia.

 • Ola

  Prawo jest dziurawe. Powinno być np. od 8 do 10 lat, wtedy miałoby to sens, a nie od 0 do 10. Politycy zawsze zostawiają sobie luki przy konstruowaniu prawa !

 • Mikron

  Bo tak stanowi prawo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.