Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koronawirus - dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Komu przysługuje? Jak go uzyskać?

 • Dodano: 2020-03-11 15:00

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu koronawirusa żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły? Sprawdź!

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Decyzją Premiera RP od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca w całej Polsce zamknięte zostają żłobki, kluby dziecięce oraz wszystkie placówki oświatowe. Natomiast w czwartek i piątek, tj. 12 i 13 marca, placówki oświatowe pełnić będą jedynie funkcje opiekuńcze.

Dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa, rodzicom dzieci w wieku do lat 8, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zasiłku.


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

 • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
 • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Czy okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego wlicza się do limitu 60 dni?

Nie. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Ile lat mają dzieci objęte dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców?

Dzieci poniżej 8. roku życia.Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Przykład
Mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły. Jej córka urodziła się 22 marca 2012 r. Zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 r.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS (plik docx 15kb).

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ?

Możesz podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byłeś zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.

Kogo powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.

Kiedy powinno się poinformować o korzystaniu z zasiłku?

W dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.

Jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.

Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Kto finansuje zasiłek?

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

Numer Infolinii ZUS

Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00. Wydzielono dwie dedykowane linie:

 • ulgi i umorzenia dla płatników składek: gdzie będą mogli uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,
   
 • "koronawirus – zasiłki" dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów  oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • MARYLKA

  Jeżeli mąż jest zarejestrowany jako bezrobotny, to czy żona może wziąć opiekę na 8 letnie dziecko?

 • Aga

  Nie

 • Alicja

  Co oznacza stwierdzenie że o korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata? Ktoś coś wie o co chodzi?

 • Alicja

  Co oznacza stwierdzenie że o korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata? Ktoś coś wie o co chodzi?

 • Alicja

  Co oznacza stwierdzenie że o korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata? Ktoś coś wie o co chodzi?

 • Alicja

  Co oznacza stwierdzenie że o korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata? Ktoś coś wie o co chodzi?

 • Mama

  Jestem samotna matka, obecnie bez pracy ale zarejestrowana w powiatowym urzedzie pracy. Mam dwojke dzieci jeden 6 lat drugi 2. Czy mi przysługuje taki zasilek?

 • Mama pracujaca

  Tak należy się zasiłek oraz opiekunka a jako osoba potencjalnie zagrożona kolejna ciążą dodatkowy zasiłek na prezerwatywy.

 • the best!

  ha, ha! Mama pracująca komentarz w punkt. Mamo nie należy się ale aby rozwiać wszelkie wątpliwości możesz zadzwonić do ZUS-u.

 • Łukasz

  A co w sytuacji gdy zona jest w zaawansowanej ciąży (miesiac do porodu) i ma zalecenia od lekarza żeby się nie przemęczać a musi teraz opiekować sie dwójka dzieci 8 i 4 lata. Czy nalezy mi sie taki zasiłek?

 • Aga

  Tak. Do74 dni a żona na L4

 • Kruczki

  Łukasz niestety nie chyba że, twoja żona wyląduje z tego przemęczenia w szpitalu (czego jej nie życzę) to w tedy będzie się należał zasiłek na podstawie wypisu szpitalnego.

 • Rudzianka

  Razem z mężem pracujemy ma małe dziecko 2 latka nie dostało się do żłobka, bo brak miejsc w naszym mieście. Dzieckiem opiekowała się babcia, ale z powodu korona wirusa zaleca się nie zostawiać dzieci pod opieką ludzi starszych. Według informacji uzyskanych w ZUS nie możemy skorzystać z zasiłku, bo nie przysługuje na dzieci, które nie chodzą do żłobka. Osoba bezrobotna, której dziecko chodzi do żłobka może skorzystać z takiego zasiłku.

 • ann

  skad infor.acja ze osoba bezrobotna której dziecko chodzi do zlobka może otrzymać zasilek?

 • Rudolf

  Jesli ja pracuje, a zona jest bezrobotna to tez mi sie nalezy taki zasilek?

 • Ja

  No nie wiem. Ja jestem zarejestrowana na bezrobociu i w razie choroby mojej czy dziecka dostaje opiekę i l4 więc moim zdaniem tak. Nie jestem w tym czasie w stanie podjąć pracy przecież. A bezrobocie t gotowość do pracy.

 • oburzony

  NIE

 • Kruczki

  Należy tylko w tedy gdy twoja żona wymaga hospitalizacji (nagły wypadek, operacja). W takim przypadku nie może sprawować opieki nad dziećmi.

 • Rudi

  Dzieki za pomoc

 • betttti

  Też się chętnie dowiem.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.