Wiadomości z Rudy Śląskiej

Policjanci rozdawali rowerzystom lampki rowerowe

  • Dodano: 2018-10-05 07:15, aktualizacja: 2018-10-05 07:19

"Bezpieczny = widoczny” - pod takim hasłem trwała wczoraj rano akcja rudzkich policjantów, skierowana rowerzystów i pieszych.

W czasie akcji mundurowi z drogówki rozdawali użytkownikom jednośladów lampki rowerowe, a pieszym odblaskowe opaski. Policjanci podkreślali, że droga jest dla wszystkich, ale Ci widoczni są bezpieczniejsi. Akcja ta jest elementem ogólnopolskiej kampanii „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego rudzkiej komendy w godzinach porannych, gdy było jeszcze ciemno zorganizowali akcję w trakcie której rowerzystom korzystającym z nieoświetlonych rowerów przekazywali lampki rowerowe i inne świecące gadżety. Jak się okazało takich „ślepych” rowerzystów było wielu, większość z nich nie widziała nic złego w tym, że jadą bez oświetlenia. Policjanci przypomnieli im podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z drogi, odpowiedniego wyposażenia rowerzysty i roweru. Ku ich zdziwieniu dziś zamiast mandatu otrzymywali białe i czerwone światełka. Dzięki oświetleniu obdarowane osoby będą bardziej widoczne, a co się z tym wiąże bezpieczniejsze na drodze.

Rudzcy mundurowi nie skupili się tylko na rowerzystach, znalazło się również coś dla pieszych śpieszących rano do pracy. W rejonie jednego z bardziej niebezpiecznego przejścia dla pieszych dostawali oni odblaskowe opaski. Przy tej okazji policjanci promowali noszenie elementów odblaskowych jako tych poprawiających widoczność pieszego równie w mieście.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nienależycie oświetlone drogi, brak oświetlonych przejść dla pieszych oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Ta sama zasada dotyczy rowerzystów, oni również oprócz obowiązkowych oświetlenia i odblasków powinni zadbać o jasne bądź jaskrawe ubranie lub dodatkowe elementy odblaskowe na ubraniu. Często widać rowerzystów, którzy na lewej nodze mają założone opaski odblaskowe, taki drobny element w znacznej mierze pomaga kierowcom z większej odległości zauważyć jednoślad z jego użytkownikiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również