Wiadomości z Rudy Śląskiej

Powraca Rudzki Półmaraton Industrialny w Rudzie Śląskiej! Ruszyły zapisy!

 • Dodano: 2024-04-30 08:15, aktualizacja: 2024-04-30 08:52

Po czterech latach przerwy na mapę imprez biegowych na Śląsku powraca Rudzki Półmaraton Industrialny. Już po raz siódmy 10 sierpnia o godz. 21:00, na nowej trasie o długości 10,5 km przebiegającej w centralnej części miasta, zapaleni biegacze będą mogli sprawdzić swoją wytrzymałość oraz biegowe możliwości. Trwają zapisy do udziału w tym wydarzeniu. Na chętnych czeka aż 700 miejsc!

Powrót Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego

- Ruda Śląska od zawsze słynęła z biegania oraz organizowanych tu imprez biegowych i chcemy to kultywować, dlatego już teraz zapraszam wszystkich do Rudy Śląskiej – mówi prezydent Michał Pierończyk.

- Rudzki Półmaraton Industrialny organizowany był w mieście od 2015 r. Do tej pory przeprowadzono sześć edycji tego biegu. Niestety, pandemia spowodowała zawieszenie tej popularnej imprezy biegowej, a taki stan trwał aż do teraz – dodaje.

Siódma edycja: nowa trasa i wyzwania

Tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego odbędzie się w sobotę 10 sierpnia o godz. 21:00. Siódma edycja rudzkiego półmaratonu będzie miała również industrialny charakter, czyli to „coś”, co od zawsze kojarzy się z Rudą Śląską oraz całym Śląskiem.Trasa przebiegać będzie przez miejsca związane z zabytkami poprzemysłowymi, m.in. w pobliżu dworca w Chebziu, Szybu Mikołaj, osiedla Kaufhaus czy przy jedynym na Śląsku Wielkim Piecu "Huty Pokój".

- Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują w biegu towarzyszącym na dystansie ok. 10 km – informuje August Jakubik, jeden z organizatorów półmaratonu. – W tym biegu będą mogły wziąć udział osoby, które nie czują się jeszcze na siłach przebiec połowy dystansu maratońskiego. Na tym samym dystansie odbędzie się również rywalizacja Nordic Walking. Start i meta biegu znajdować się będą na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej 12, gdzie będzie się mieściło także Biuro Zawodów oraz całe niezbędne zaplecze – dodaje ultramaratończyk.

Warto wspomnieć, że wśród blisko 5 tysięcy biegaczy, którzy wzięli udział w dotychczasowych edycjach półmaratonu, aż 1/3 to mieszkańcy Rudy Śląskiej.

– Pokazuje to, jak chętnie nasi mieszkańcy biegają i chcą brać udział w takich wydarzeniach. Dlatego w tym roku chcemy powrócić do tradycji organizacji półmaratonu i mam nadzieję, że na stałe zagości w kalendarzu rudzkich imprez sportowych – zaznacza prezydent Michał Pierończyk.

Trasa półmaratonu (10,5 km) będzie posiadała atest PZLA. Zawodników obowiązuje limit czasowy pokonania trasy wynoszący 2:45h. Trasa liczy 21,097 kmdwa okrążenia oraz 10 km bieg towarzyszący i marsz Nordic Walkingjedno okrążenie (mapa trasy ukaże się na stronie biegu do 31 marca 2024 r.).


Poprzednie edycje: 


Historia Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego

Rudzki Półmaraton Industrialny organizowany jest w Rudzie Śląskiej od 2015 r. Podczas ostatniego półmaratonu w 2019 r. najlepszym zawodnikiem na dystansie półmaratońskim okazał się Abderrahim Elasri, a zaraz za nim był Henry Kemboi, z kolei na trzecim stopniu podium uplasował się Mateusz Mrówka. Wśród kobiet pierwsze miejsce zdobyła Zita Kacser, drugie Joanna Griman, a trzecie Agnieszka Kobierska. Najlepszą rudzianką okazała się Daria Mendecka, a rudzianinem Arkadiusz Połeć.

Zapisy i regulamin zawodów:

https://zapisy.personalbest.pl/rudzki-polmaraton-industrialny-v10617

Komentarze (4)    dodaj »

 • Mieszkanka

  Co to za moda latanie po drodze? Nie do tego droga została stworzona.

 • jo...

  Jak sie nie podoba to nie komentuj maratony tez biegają po drodze.

 • Jakoś tak...

  Za to, jak widać, na pewno net został stworzony po to, żeby różnej maści frustraci itp. mogli zakomunikować światu swoje istnienie...

 • Francik

  Zaś lotanie po drogach. Chcecie industrialnej trasy to wyznaczcie ją na hołdach. Niech Kenijczycy obejrzą co to Oberschlesien.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również