Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pożar endogeniczny w kopalni Bielszowice. Pojawił się 1000 metrów pod ziemią

  • Dodano: 2021-08-31 12:15

W poniedziałek, 30 sierpnia, w kopalni Bielszowice doszło do pożaru endogenicznego na głębokości 1000 metrów. W akcji pod ziemią bierze udział 12 zastępów ratowniczych. 


Pożar endogeniczny w kopalni Bielszowice

W ruchu Bielszowice kopalni Ruda, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, w poniedziałek, 30 sierpnia, o godz. 16.55 stwierdzono pożar endogeniczny. Pojawił on się w przekopie południowym na poziomie 1000 metrów. Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Jak podaje RMF FM, ewakuacja nie była konieczna, ponieważ nikt nie pracował w tym rejonie. 

- W PGG S.A. KWK RUDA Ruch " Bielszowice" zaistniał pożar endogeniczny na poziomie 1000 m. Załoga nie była zagrożona, rozpoczęto akcję pożarową. Nadzór nad akcją prowadzi Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach - czytamy w komunikacie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

W akcji gaśniczej na dole bierze udział 12 zastępów ratowniczych. Kopalnia prowadzi profilaktyczną akcję gaszenia.


Pożary endogeniczne to naturalne zjawisko

Pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie. Powodem ich powstawania jest samozagrzanie węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli w miejscach po eksploatacji węgla. W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale zadymienie i podwyższona temperatura. Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów.

Komentarze (5)    dodaj »

  • zniesmaczony

    pozamykac te komunistyczne zakłady, komu w 21 wieku takie cos potrzebne, a niech sie pali po co o tym opowiadac, nikt tam ludzi na siłe nie zaciaga, dobrze wiedza co sie dzieje wiec na własne ryzyko tam pracują za nie małe pieniadze. Wydobycie przekracza wartosc urobku a wszyscy do tego dokładamy.Zasypać szyby, wyrównac na powierzchni ten gruz i place zabaw porobic dzieciom, parki, lasy posadzic a nie utrzymywac garstke ludzi z naszych podatków

  • fajerberga

    " Nadzór nad akcją prowadzi Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach " - no tak, gdzie indziej ci wszyscy wysokiej klasy specjaliści od nadzoru pod nadzorem znaleźliby zatrudnienie...Górnictwo to jednak jedna wielka patologia i nie mam tu na myśli samej załogi, tylko schemat organizacyjny, przerost zatrudnienia dozoru. Mam znajomego i jak mi mówi,jak to wygląda, to uszom nie wierzę: jest taki oddział w KWK Ruda: 49 pracowników fizycznych (w tym 3 kalfaktorów, 2 pisarczyków) i 12 osób dozoru, w tym PIĘCIU nadsztygarów... To jest normalne? Jaki prywatny zakład by to wytrzymał?

  • Didul

    A może w przodku, a nie na przekopie?

  • mM

    W przekopie południowym poziom 1000 m

  • Yny mioł Pacia

    Źle wypełnione pustki na przebudowie - drewno + odpowiednia ilość powietrza = pożar!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również