Wiadomości z Rudy Śląskiej

Punkt Oporu Radoszowy padł. Koparki niszczą schrony nr 81 i 82

  • Dodano: 2019-07-14 11:15, aktualizacja: 2019-07-15 08:40

Ruda Śląska: Na terenie Punktu Oporu Radoszowy w piątek, 12 lipca, pojawił się ciężki sprzęt. Koparki przystąpiły do niszczenia schronu nr 82 oraz 81. Rozpoczął się początek końca długiej historii obiektów bojowych w tym miejscu. „To gwałt na historii!” – grzmią miłośnicy historii.


O tym, że trzy schrony bojowe znajdujące się w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach znikną z powierzchni ziemi informowaliśmy już na początku maja. Częściowa destrukcja Obszaru Warownego „Śląsk” ma związek z nową inwestycją firmy Prologis, która na tym terenie zamierza zbudować nowoczesne Centrum Logistyczne Prologis Park Ruda Śląska.


- Inwestor planujący to zamierzenie budowlane wystąpił w połowie 2018 roku do Miejskiego Konserwatora Zabytków z pytaniem o możliwość rozbiórki obiektów fortyfikacyjnych zlokalizowanych na tym terenie. Jednocześnie dysponował on opinią Miejskiego Konserwatora Zabytków z 2007 roku, w której wyrażona została zgoda na rozbiórkę obiektów pod warunkiem zachowania jednego z nich w charakterze świadka historii oraz wydanym na tej bazie pozwoleniem na rozbiórkę - powiedział nam w maju dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.


Wspomniana inwestycja ma powstać na 30-hektarowej działce, znajdującej się w pobliżu ul. Kalinowej w Rudzie Śląskiej. Zgodnie z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego (z 2007 roku) przeznaczona jest pod zabudowę usługowo-produkcyjną, gastronomiczną lub rekreacyjną. Inwestor już w 2010 roku otrzymał pozwolenie na rozbiórkę. W związku z powyższym wydano opinię o możliwości realizacji inwestycji.

Zaznaczono jednak, że może ona dojść do skutku pod warunkiem wyremontowania trzech z sześciu obiektów fortyfikacyjnych zlokalizowanych na terenie inwestycji. Jak wyjaśnia Łukasz Urbańczyk, remont ma objąć oczyszczenie obiektów z zewnątrz i wewnątrz, wyeksponowanie nasypów ziemnych wokół obiektów oraz usunięcie z nich ewentualnych samosiejek czy krzewów, pomalowanie schronów zgodnie z historycznymi schematami farbomaskowania oraz oznakowanie schronów tabliczkami informacyjnymi. Jednakże ten zapis nie satysfakcjonuje miłośników historii, w tym członków stowarzyszenia Pro Fortalicium, którzy wyjaśniają, że obiekty te posiadają wyjątkową wartość.


Choć schrony zostaną wyburzone zgodnie z prawem, mieszkańcy, a przede wszystkim pasjonaci lokalnej historii, nie mogą się pogodzić z podjętą decyzją.


-    W tym roku przypada 80-ta rocznica wybuchu II WW, a w Rudzie Śląskiej dochodzi do żenującego wyburzania obiektów historycznych z tejże dramatycznej epoki, po prostu wstyd i hańba – komentują mieszkańcy.


Warto wspomnieć, że Punkt Oporu Radoszowy zgodnie z pierwotnymi zamierzeniami miał być ostatnim i najdalej wysuniętym na południe punktem oporu. Wzniesiono go w celu ochrony centrum przemysłowego Śląska przed manewrem oskrzydlającym. Znajdujące się tam schrony posiadają charakterystyczne system odprowadzania łusek z ckm, który umieszczony był w kopule lub półkopule pancernej. 


- Te zabytkowe, unikalne obiekty są burzone za zgodą miejskiego konserwatora zabytków z Rudy Śląskiej! Wojewódzki Konserwator Zabytków również wyraził zgodę. Na ich miejscu stanie magazyn! Po 2 dniach pracy dwa pierwsze schrony są już prawie nieodwracalnie zniszczone, zapewne do poniedziałku nic z nich nie zostanie. Przetrwały Wrzesień 1939 roku, wojnę, okupację niemiecką i radziecką. Rozwalą je w wolnej Polsce. Wasze dzieci i wnuki już ich nie zobaczą! Niestety! – piszą przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy" na swoim facebookowym profilu.


Zwracają także uwagę na unikatowe elementy wyposażenia takie jak: drzwi, strzelnice, kopuły bojowe, czy fragmenty mechanizmów wentylacji.


- W całej Polsce dba się o takie zabytki historii. Zarówno o polskie, ale też i niemieckie czy radzieckie. W wielu wypadkach są one przesuwane z miejsc inwestycji (np. pod Prosienicą przy budowie drogi Warszawa-Białystok), natomiast w Rudzie Śląskiej unikalne perełki polskiej przedwojennej myśli fortyfikacyjnej są barbarzyńsko niszczone. Skala wydarzenia nie ma sobie równego w historii do tej pory – przyznają członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy". 

 

 

Schrony były już przenoszone


Przypomnijmy, że historia zna już przykłady przenoszenia schronów z terenu realizowanej inwestycji, w inne miejsca. Nie tak dawno temu, bo w lipcu 2017 roku, drogowcy przenieśli ważący 70 ton żelbetowy schron z 1938 roku, ponieważ kolidował on z budowaną w Rudzie Śląskiej trasą N-S (odcinka od ul. Bukowej do ul. Kokota). Obiekt znajdował się w Bielszowicach, w rejonie ul. Pasiecznej. Do jego relokacji użyto 300-tonowego dźwigu. 


Z kolei w Rybniku przy ul. Dąbrówki na początku tego roku na placu budowy nowo powstającego sklepu ALDI odkopano schron z okresu II wojny światowej. Podniesiono go i przygotowano do osadzenia w docelowej lokalizacji, a wszystko na koszt inwestora. Co więcej, zgodnie z zapewnieniami, sieć ALDI wraz z przedstawicielami grupy Zapomniany Rybnik oraz Grupy Operacyjnej „Bielsko” ma w planach wykonanie pamiątkowej tablicy informacyjno-edukacyjnej przypominającej o niecodziennym odkryciu i prezentującej historię schronu. 

Punkt Oporu Radoszowy padł. Koparki niszczą schrony nr 81 i 82

Komentarze (52)    dodaj »

  • Ewa

    Wcześniejsze wladze zmienily zapis planu zeby działki można było drożej sprzedać umożliwiając rozbiórki schronów . Po zmianie planu zostały sprzedane przez... fundacje arcybiskupa katowickiego. Te machlojki sa obrzydliwe. Gdyby powodem byla obiektywna decyzja, zysk miasta i mieszkańców to można by to uzasadnić, ale inwestycję tą można było przeprowadzić na innych terenach bez likwidacji schronów, ale fundacja arcybiskupa by wtedy nie zyskała. Takie rzeczy powinny być nagłaśniane żeby otworzyć ludziom oczy.

  • Grzegorz R...

    Jak będą chcieli niszczyć następny obiekt deklaruje chęć udostępnienia prywatnej działki w ornontowicach w celu jego ochrony. Tel. 663936100

  • Gorol

    Załamka. Na koszt inwestora do jakiegoś skansenu powinni przenieść.Już lepiej było zasypać niż wyburzyć.

  • boluś

    pomysł na hasło promocyjne miasta' tukej syćko idzie wtrynić i syćko obalić RUDA ŚLĄSKA PATOLOGIA RZĄDZI!

  • Rodowita rudzianka

    Czytam te komentarze i nie wierzę w jakim mieście żyje. Do obrońców historia histiria życie toczy się dalej. Kiedy byliście tam ostatnio? Przed wykarczowaniem drzew gdzie strach było chodzić. Byliście na tym terenie po wykarczowaniu drzew? Widzieliście te smiernisko opon, starych telewizorów. Ludzie zrobili sobie tam smiernisko. Gdzie byli obrońcy historii czemu nie dbali o obiekty historyczne. Pisać każdy może dużo co z działaniem. Abysmy się dobrze zrozumieli szanuje historie a w szczególności Rudy Śląskiej mam ją w głowie i będę przekazywała kolejnym pokoleniom. Ale życie toczy się dalej. Jeśli inwestor odrestauruje kolejne bunkry i nie będzie się bało do nich wejść uważam że jest to słuszna decyzja historia pozostanie. W rudzie mamy bardzo dużo "pamiątek historycznych" zobaczcie w jakim stanie walczcie teraz o te ktore stoją i czekają na zainteresowanie. Jeśli inwestor da miejsca pracy dla Rudzian i wyremontuje pozostałe bunkry połączy pożyteczne z historią. Kopalnie zamykają brakuje miejsc pracy.chyba że mamy w tych bunkrach się położyć i czekać aż nasze dzieci w głodu umra. Walczcie o trzy bunkry, zobaczcie jak wyglądają groby (choćby na cmentarzu wireckim) tych którzy polegli walcząc o Rudę Śląska.

  • K.MIEROSZEWSKI

    Nie BUNKRY BŁĘDNE POTOCZNE STWIERDZENIE O ZNIKOMYM ZNACZENIU ( pagórek,ziemianka kamienno-ziemna bez charakteru militarnego) W WE WŁAŚCIWEJ TERMINOLOGI W ARCHITECTURA MILITARIS - TYLKO I WYŁĄCZNIE SCHRONY - JEST INSTRUKCJA BUDOWY INSTALACJI MILITARNYCH I OBOWIĄZUJE NOMENKLATURA STRICTE WOJSKOWA - TAK JAK NIE ŁÓDŹ PODWODNA TYLKO OD LAT 20-30 XX wieku - OKRĘT PODWODNY - ORP / OORP - STATKI SĄ W MARYNARCE HANDLOWEJ ,A W WOJSKOWEJ SĄ OKRĘTY. NIE WSZYSTKO CO MA GĄSIENICE JEST CZOŁGIEM - SĄ NP:DZIAŁA SAMOBIEŻNE , W CYWILU SĄ HELIKOPTERY ,A W WOJSKU ŚMIGŁOWCE BOJOWE ,TRANSPORTOWE, RATOWNICZE.

  • jerzy

    Jakby to się działo na Westerplatte to by była afera na cały świat..

  • facet

    Miasto się zmienia, Ruda Śl. nie jest i nigdy nie będzie miastem turystycznym. To miasto przemysłu ciężkiego, miasto pracy i niestety miasto zanieczyszczeń w postaci kopalnianych i hutniczych hałd, zatrutych rzek, zniszczonego drzewostanu i kiepskiego powietrza. Nikt nie przyjedzie do Rudy Śl. zwiedzać bunkrów, familoków czy pochodzić po "hołdach". Cieszą mnie nowe inwestycje i cieszy mnie zmiana wizerunku miasta. Rodzą się pytania. Kto z Was dbał społecznie o te bunkry? Który z Was pisał interpelacje w ich obronie. Które towarzystwa przekazały realny plan rewitalizacji spójny z modelem biznesowo-edukacyjnym na miarę dzisiejszych realiów? Zainteresowani wiedzieli o "tym" od 12 lat i nie podjęli żadnych kroków... więc trudno powiedzieć cokolwiek pozytywnego o samych zainteresowanych. Dzisiaj pozostaje smutny płacz medialnych pieniaczy, którzy nie zrobili nic w obronie punktów obronnych. Punktów, które tak na prawdę nikogo nie interesowały.

  • ktoś

    Tak to jak gorole żądzom , mają w życi nasza historia im ino cyfry przed ślypiami i durś nos doić chcą

  • Gorol

    Rasista

  • Mieszkanka

    Miasto przemysłu ciężkiego? Komuś się chyba lata pomyliły. 50/100 lat temu owszem. Teraz to miasto biedronek i patologii. Fakt, może i to nie jest szczególnie potrzebne mieszkańcom, ale jednak jest to zabytek, który powinien być z szacunkiem traktowany, a nie po cichu za plecami ludzi niszczony i równany z ziemia. Szanujmy się!

  • JUDA

    Ten tekst jakby taki znajomy?

  • Apsik

    W punkt

  • Mieszkaniec

    Teraz zabytkami będzie niedokończona piecownia w Rudzie 1 oraz niszczejące pawilony za Media Expert jak również były Zajazd Rudzki.

  • Taki tam z punktu widzenia UM

    Jeśli w tym budowanym Centrum Logistycznym będzie zatrudnionych 300 Rudzian to postawię kistę piwa ... wiadomo komu.Jak znam życie wszelkie podatki z firmy będą szły poza miasto.Ruda Śląska miastem magazynów.

    • Taki tam z punktu widzenia UM
      2019-07-15 14:47
    • odpowiedz
  • Łucka

    Nie wiem czy aż tyle, ale zatrudnić mają wiele osób.

  • boluś

    swoją drogą to ciekawa urzędnicza lekcja dla społeczeństwa jak olewać ochronę zabytków i wyburzać chronione"prawem"zabytki i nie ponosić przy tym żadnych konsekwencji w imię byle byznesu. już czas wybudować w Rudzie solidne więzienie,w tej lokalizacji to przyszłościowy interes"

  • boluś

    proponuja przekierować tyn sprzęt z Kochlowic na Urząd Miejski i wyburzyć tyn nikomu niepotrzebny/z wyjątkiem urzędników i przekręt byznesmętów/ urząd. po co mo stać? i KOSZTOWAĆ ta wielopokoleniowa przechowalnia żłobów.

  • Jan

    No chyba pan już przesadza!

  • Łuk

    Patrząc z punktu widzenia potencjalnego inwestora można uznać, że ważniejsze od miejsc pracy są stare fortyfikacje. Mam pytanie do tych "obrońców" jak często tam bywaliscie? Dbaliście o te miejsce?

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również