Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Radni zgodzili się na podwyżkę podatku od nieruchomości. Opłata śmieciowa bez zmian

 • Dodano: 2019-12-10 09:30

Wczoraj na godzinę 17 została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Na wniosek prezydent Grażyny Dziedzic po raz kolejny pod obrady poddano trzy uchwały dotyczące podwyższenia stawek opłaty śmieciowej, podatku od nieruchomości i opłaty targowej.

Podatek od nieruchomości będzie wyższy o wskaźnik inflacji

Podjęta wczoraj uchwała w sprawie podatku od nieruchomości być może nie spełnia wszystkich oczekiwań obozu prezydent Grażyny Dziedzic, bo sam projekt zakładał podwyżkę do najwyższej, przewidzianej przez ustawodawcę stawki, jednak nawet w takiej formie będzie to dodatkowy zastrzyk pieniędzy dla miejskiej kasy.

Podczas sesji wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer po raz kolejny przekonywał, że wzrost podatku jest konieczny, bo powstała na skutek działań rządu dziura budżetowa jest poważnym problemem, nie tylko dla Rudy Śląskiej, ale w zasadzie dla wszystkich samorządów. Wiceprezydent argumentował, że chociaż dla indywidualnego gospodarstwa domowego podwyżka nie byłaby znacząca, to już sumarycznie wpływ do miejskiego budżetu byłby odczuwalny.

Według prezydenckiego projektu podatek od budynków mieszkalnych wzrósłby o 10 groszy za metr kwadratowy, zaś dla pozostałych gruntów o 3 grosze za metr kwadratowy. Biorąc pod uwagę, że statystycznie średnie mieszkanie w Rudzie Śląskiej ma 55,3 m., to opłata roczna wzrosłaby o 5,53 zł na rok, a więc 46 gr miesięcznie. W przypadku domu o powierzchni 100 m. z ogrodem o powierzchni 500 m. podwyżka dla podatnika na rok wynosiłaby 25 zł.

Rada miasta wystąpiła jednak z wnioskiem, aby podatek podwyższyć nie do maksymalnej możliwej stawki, ale o wskaźnik inflacji, a wiec o około 2,5%.

Spotkaliśmy się jako konwent seniorów z panem wiceprezydentem, rozmawialiśmy także w swoich klubach i doszliśmy do jednego, myślę, że wspólnego wniosku, że biorąc pod uwagę interes miasta, czyli sytuację finansową w jakiej miasto się znajduje, ale również i interes mieszkańców Rudy Śląskiej, bo jesteśmy reprezentantami mieszkańców Rudy Śląskiej, składam wniosek o podwyższenie podatku od nieruchomości, ale tylko i wyłącznie o stopień inflacji - zabrała głos w dyskusji przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Skowronek.

Zawsze lepiej mieć coś, niż nic (...), przychylam się do państwa wniosku i proszę o przegłosowanie tej uchwały - skomentowała złożony wniosek prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Opłata śmieciowa na razie pozostaje bez zmian, ale to może się odbić na rudzkich klubach sportowych i NGO-sach

Na sesji również po raz kolejny pod głosowanie została wniesiona uchwała dotycząca zmiany stawek za wywóz śmieci, jednak projekt po raz kolejny nie uzyskał akceptacji radnych. Na sesji wiceprezydent przekonywał, że podwyżka jest konieczna, a jeżeli radni się na nią nie zdecydują, finansowo uderzy to w rudzkie kluby sportowe oraz organizacje pozarządowe:

Musicie mieć państwo świadomość, że będziemy musieli szukać pieniędzy w tym budżecie, który otrzymaliście, a jak wiecie, tam są środki tylko na zdania obowiązkowe. Wiem, że różne środowiska oczekują pieniędzy na prowadzenie swojej działalności, mam tutaj na myśli sportowców i organizacje pozarządowe, ale w przypadku, jeżeli my nie będziemy mieli zgody na podniesienie opłaty śmieciowej w pierwszej kolejności będziemy szukać środków na pokrycie braków w gospodarce odpadami, a dopiero potem będziemy mogli myśleć o przeznaczaniu pieniędzy na sport czy organizacje pozarządowe - mówił podczas sesji wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Radni jednak nie podjęli dyskusji, uchwała została odrzucona, podobnie jak ta dotycząca opłaty targowej. W przypadku opłaty targowej również padła propozycja podniesienia jedynie o wskaźnik inflacji, mimo to radni zagłosowali przeciw.

Budżetowa sesja rady miasta zaplanowana jest na 19 grudnia, na godzinę 12.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • Grażyna

  Powiem krótko,przedstawiciele władzy w Rudzie Śląskiej są tak NIEUDOLNI w zarządzaniu funduszami dla mieszkanców ze koniecznie powinni iśc na przeszkolenie do ościennych miast!!czy wiecie że w Katowicach za odpady było 14zł??Teraz jest21,30zł.Warszawka miała 9,50!!!tak,teraz jest 25zł!!!A w naszej Rudzie fuul kwota bo mieszkancy są głupkami??bo nie potrafią sprawdzic u innych?może też nigdzie poza Rudą nie byli??Kochana,mądra nasza władzo,my też potrafimy czytać i liczyć.Za odpady na działkach płacimy CAŁY ROK!! Kto tam daje odpady w styczniu-lutym? Odpady są odbierane czasem 2xmies.!!Panie Majer,może dla Pana to grosze,ale dla wielu emerytów te grosze decydują o przetrwaniu.Zdróweczka i wsłuchania sie w społeczenstwo władzom Rudy życzę.

 • Genia z Rudy Śląskiej :-)

  Tak to prawda ościenne miasta płacą za odpady mniej. A w Rudzie Śląskiej jest drożej. Jeśli ościenne miasta mogą płacić, to moim zdaniem lepiej gospodarzą.

  • Genia z Rudy Śląskiej :-)
   2019-12-21 07:46
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Górnik

  Wejście się za tego IDIOTY bo on nie umie liczyć on tylko liczy jak OKRAŚĆ mieszkańców

 • Wili

  Ruda Śląska to dno Mejer to nie dno to już muł. Wstyd mi za to miasto ale nie wyjadę bo już jestem stary.Takiej władzy jak obecnie to jeszcze nie mieliśmy a już 90 latek tu mieszkam.

 • F. Kafka

  A ja wam mówię że szykuje się coś wielkiego. Idzie jakaś katastrofa bo urząd drastycznie tnie koszty na wszystkim, ponoć nawet na pracownikach. Nie będę pisał na forum, popytajcie sobie znajomych z urzędu, pracowników szeregowych... Nawet ich "wladza" oszukuje.

 • Dolas

  Jedyne co ma Ruda to lokalizację, reszta (na dzień dzisiejszy) z każdego punktu widzenia jest w plecy.

 • Ołpi

  Niestety ale to prawda. Nie mamy rządzących z wizją i rozmachem. Co gorsza nie widać na horyzoncie osób, które mogą to zmienić. Za prezydentury Pani Dziedzic było dużo fajnych pomysłów ale niestety wykonanie fatalne.

 • boluś

  WIDAĆ ŻE RADNI DĄŻĄ DO IDEAŁU znaczy sie MEJERA. MUSI [...]OWATOŚĆ SIŁĄ PRZEWODNIĄ NIE TYLKO ZARZĄDU MIASTA ALE I RADY MIASTA!

 • Luzik

  Krzysztof Mejer po raz kolejny przekonywał, że powstała na skutek działań rządu dziura budżetowa . Typowy bełkot nieudaczników. W innych miastach gdzie rządzi PIS jakoś sobie radzą, a tu ciągłe problemy. Radzę by radni i prezydent miasta dali sobie i urzędasom premie i podwyżkę bo jak tu żyć za 25 tys miesięcznie

 • Olga

  Dokładnie, dziura w budżecie nie powstaje z dnia na dzień. To efekt działań lub braku działań na przestrzeni kilku lub więcej lat. Wie to każdy kto ma jako takie chociaż pojęcie o gospodarowaniu finansami nawet choćby tymi domowymi.

 • as

  Bredzisz

 • Ja

  Nikt nie pomyślał o przedsiębiorcach, ich najłatwiej obciążyć. Wstyd radni, na pewno nie walczycie o dobro mieszkańców. Zero pomysłów, zero odwagi, każdy myśli o sobie.

 • DP

  Prezydent i vice niech zrobią miejsca pracy w Rudzie Śląskiej, ściągną firmy tak jak zrobiły Tychy i Katowice. Wtedy będą pieniądze. Ruda Śląska to moloch sypialniany i umarzaniem długów podatku od nieruchomości kopalniom. NA razie to trzeba szukać pracy w innych miastach a mieszkanie w Rudzie Śl. coraz mniej się opłaca pod względem ekonomicznym (tylko jako sypialnia). śmieci w Katowicach, Bytomiu, Tychach kosztują w 2019r. 11-13zł a nie 21 jak w Rudzie Śl.

 • AntyMejer

  Nie można już zniesc tego mejera na kazdym kroku bredzacego o pieniadzach. Kiedy przestaniecie w koncugadac a wezmiecie sie do roboty?

 • Mieszkanka

  A ta firma co „wywozi” smieci to czyja? Kolegi mejera? Czy kogoś z rodzinki prezydentowej? Wstyd, w jasny dzień okradać ludzi. Ruda jest miastem złodziei i patologii. Czas uciekać, póki nie będzie za późno.

 • Życzliwy

  A do jakiej grupy Ty należysz? Złodziei czy patologii? Nie przyszywaj łatki mieszkańcom. Może rzeczywiście uciekaj,skoro tak Ci źle w Rudzie SL.

 • Ołpi

  Ważne, że radni PISU nie chcą większego dofinansowania z rządu. Warto im podziękować.

 • Obserwator

  Np w Białymstoku ryczałtowa opłata „śmieciowa” za dom jednorodzinny to miesięcznie 29 pln. To zasługa mądrego zarządzania, przemyślanych inwestycji miasta. Mają spalarnię, która przekształca stałe odpady w energię cieplną, nowoczesną sortownię, własną kompostownię. My mamy za to piękne przystanki autobusowe.

 • Andrzej

  i spiepszone inwestycje np ul. Piastowska w rudzie i park kozioła, burloch też się już sypie

 • Zyga

  Ale my mamy za to aktywną od lat grupę przeciwników spalarni .

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.