Wiadomości z Rudy Śląskiej

RIO pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Rudy Śląskiej za I półrocze 2020 r.

 • Dodano: 2020-11-06 06:30, aktualizacja: 2020-11-06 06:39

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Rudy Śląskiej za I półrocze 2020 r.

To było trudnych 6 miesięcy. W tym czasie odnotowaliśmy znaczący spadek dochodów z tytułu podatku PIT. Były one mniejsze od tych w analogicznym okresie w 2019 r. o 7,7 mln zł. Tak właśnie odbija się na nas reforma systemu podatkowego – komentuje prezydent Grażyna Dziedzic.

Skład orzekający RIO uznał, że przedstawiona przez władze miasta informacja o realizacji budżetu Rudy Śląskiej za pierwsze sześć miesięcy 2020 r., jest kompletna i nie wykazuje rozbieżności w stosunku do danych wykazanych w sprawozdaniach budżetowych.

Dochody, wydatki, zadłużenie...

Na koniec czerwca dochody miasta wynosiły 440,9 mln zł, a wydatki 406,3 mln zł, z czego wydatki bieżące 387,4 mln zł. Zadłużenie miasta z kolei wyniosło 247,4 mln zł, a wskaźnik zadłużenia spadł do 27%. Dla porównania pod koniec 2019 r. wynosił on ponad 29%, a pod koniec 2018 r. - 35%

W pierwszym półroczu budżet miasta odnotował spadek dochodów z tytułu udziału w podatku PIT o 7,7 mln zł w porównaniu do okresu styczeń – czerwiec 2019 r.

W materiałach przekazanych do RIO zwróciliśmy uwagę na to, że utrzymanie takiego trendu negatywnie wpłynie na finanse miasta. Niestety ten scenariusz się realizuje i z każdym kolejnym miesiącem otrzymywane udziały są mniejsze niż przed rokiem. Aktualnie spadek dochodów w tym zakresie wynosi już ponad 10,4 mln zł – podkreśla prezydent miasta.

Dodatkowo miejskie finanse odczuwają konsekwencje innych zmian w prawie, takich jak ustawowy wzrost pensji minimalnej czy podwyżki w oświacie, na które rząd nie przekazuje wystarczających środków.

Zmiany przepisów prawnych wpływają zarówno na dochody miasta poprzez ich ciągłe zmniejszanie, jak i na wydatki, powodując ich wzrost, szczególnie wydatków bieżących – na przykład cen usług, wynagrodzeń, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, itp. – wylicza Ewa Guziel skarbnik miasta.

Na sytuację finansową miasta niebagatelny wpływ ma także trwająca pandemia

Na walkę z nią miasto wydało już ok. 1,2 mln zł. Większość tej kwoty przeznaczona została na zakup środków ochrony osobistej, a także zakup odczynników do testowania w Szpitalu Miejskim. Miasto musiało także skorzystać z możliwości odroczenia składek ZUS–owskich w urzędzie miasta i wszystkich jednostkach miejskich wraz z placówkami oświatowymi za maj i czerwiec.

Łącznie było to blisko 12,6 mln zł. Blisko połowa tej kwoty została już zapłacona w październiku, reszta uregulowana zostanie w tym miesiącu – informuje skarbnik miasta.

Dodatkowy problem stanowią cały czas trwające obostrzenia sanitarne

Od 17 października zamknięty jest Aquadrom, z kolei miejskie placówki kulturalne już od dłuższego czasu mogą funkcjonować tylko w niewielkim zakresie, a od najbliższej soboty, podobnie jak to było wiosną, będą musiały praktycznie zaprzestać swojej działalności.

Okazuje się, że nie jest to jedyne zmartwienie władz miasta

Oprócz zamknięcia tegorocznego budżetu muszą one już myśleć o kolejnym roku. W połowie listopada mija termin przygotowania projektu budżetu na 2021 r.

Pracę nad nim prowadzimy już od dobrych kilku tygodni i powiem szczerze, że trudno być optymistą patrząc na przyszłoroczne finanse. Czeka nas powtórka z rozrywki. Już z oficjalnych informacji otrzymanych z Ministerstwa Finansów wiemy, że wpływy z PIT w 2021 r. mają być mniejsze niż w tym roku. Dodatkowo przygotowano projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, co oznacza kolejny ubytek dochodów w budżecie miasta – ocenia Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z aktualnym planem, tegoroczne dochody miasta mają wynieść 897,2 mln zł, wydatki 902 mln zł. Natomiast wydatki na inwestycje mają się zamknąć kwotą 79,5 mln zł. 

RIO pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Rudy Śląskiej za I półrocze 2020 r.

Komentarze (13)    dodaj »

 • boluś

  Tyż cie żałuja'tela piknych txt ÓW i tak gibko i syćko cie ominyło! Ciś do środka niy wyglondej Władzuni z d..y a zostaniesz Honorowym Czopkiem Rudy Śląskiej!

 • Ruda śl

  Żadne Miasto w Polsce tak nie narzeka jak nasze.Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć dlaczego,przecież inni też powinny odczuć np.te mniejsze dopływy z Pit.

 • boluś

  Dzięki rychu' tyś OBJAWIENIEM! Tyś mi uświadomoioł co Peppa Krejzowianka i Pinokio Aszkenazyczyk som solom tyj ziymi!

 • rychu

  żal mi Cię

 • boluś

  A boło kejsi coby zaopiniowali NIYpozytywnie ??? Niy pamiyntom'

 • Ziga z Wirku

  Panie Boluś, Ty masz chyba internet od miesiąca, bo jakoś nie kojarzę Twoich w poprzednich latach.

 • boluś

  Zigi' niy pon i niy z rubyj litery! A tak po prawdzie Zygmuncie 'dolij ci dzwoni łod Wawelu?

 • rychu

  już tłumaczę, jeżeli 2+2=4 to izba musi dać "pozytywa" i koniec. Izba obrachunkowa jest powoływana przez premiera czyli jak by nie patrzeć nie jest koleżeńsko powiązana z samorządem. Wystarczy poczytać!!!

 • Noelka

  Człowieku,Ty kwestionujesz kompetencje wszystkich.Jaki masz w tym cel?a może masz takie hobby i zadowolenie,że komuś dowaliłeś.To jest żałosne.

 • rychu

  ja sobie myślę, że "boluś" albo nie dostał mieszkania albo stracił stanowisko, albo odmówiono mu zasiłku z mopsu, bo jak chodzi o tematy ogólne to często pisze bardzo rozsądnie natomiast jeżeli ocenia władze miasta to jest to czysty jazgot i wiadra pomyj. A nazywanie przedstawicieli władz miasta przezwiskami rodem z piaskownicy jest poniżej jakiejkolwiek krytyki.

 • boluś

  Terozki do mnie dotarło'PEPPA I PINOKIO toż to zakrawo na obraza Majestatu cyli kara tako jak za królobójstwo! I poszły ciarki po grzbiecie! O ło kieryj monarchii godomy ?cobych sie przigotowoł na męki i strzymoł godnie?

 • boluś

  Pudło rychu' ale próbuj dolij, moge wreszcie naucysz sie trefiać.

 • boluś

  Kompetyncje? To trza mieć ! A niy przekonywać syćkich co sie je MO ! Co je powszechnom prziwarom syćkich rzondzomcych.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również