Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rodzinny Ogród Działkowy im. ks. Dzierżonia w Rudzie Śląskiej z dofinansowaniem

 • Dodano: 2021-10-06 14:45, aktualizacja: 2021-10-07 17:09

Blisko milion złotych z budżetu województwa zostanie rozdysponowanych do podziału wśród Rodzinnych Ogródków Działkowych z całego regionu. To pierwszy w historii projekt dofinansowania skierowany do stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

Uroczystość wręczenia symbolicznych czeków z udziałem marszałka województwa odbyła się we wtorek 5 października w Sali Sejmu Śląskiego. Wśród wyróżnionych znalazł się także Rodzinny Ogród Działkowy im. ks. Dzierżonia w Rudzie Śląskiej.

Duże wsparcie dla ogródków działkowych

Czeki otrzymało w sumie 28 ogródków działkowych. W uroczystości przekazania czeków uczestniczyli: marszałek województwa Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz radne Sejmiku: Alina Nowak i Maria Materla.

– Cieszę się, że pierwsza edycja projektu wsparcia Rodzinnych Ogródków Działkowych cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Mamy świadomość jak ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym pełnią ogrody działkowe. Dodam, że wsparcie ROD wpisuje się w strategię rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Przez lata wrastały one w krajobraz regionu, stając się elementem naszej kultury. Ogródek to miejsce, gdzie spędzamy całą rodziną wolny czas, dbamy o niego, pielęgnujemy. Na to potrzebne są jednak środki, często prócz składek, trzeba po prostu na remonty wydać dodatkowe pieniądze. Stąd pomysł przedsięwzięcia, które pomoże zrefundować koszty prac na działkach – podkreśla marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Wnioski należało składać do 6 sierpnia br. Pula wynosiła milion złotych, przy czym dofinansowanie na jedno działanie na terenie jednego ROD mogło wynieść do 50 tys. zł. Pieniądze te można przeznaczyć np. na prace budowlane, modernizację alei i dróg ogrodowych wraz z odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej i melioracji.

Wśród wyróżnionych znalazł się także Rodzinny Ogród Działkowy im. ks. Dzierżonia w Rudzie Śląskiej. Rudzki ogród otrzymał 4 550 zł na wyłożenie pasów chodnikowych na drogach głównych i bocznych. 

W Polsce jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych

Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że obecnie w Polsce jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, które skupiają łącznie 900 tys. działek o łącznej powierzchni 41 tysięcy hektarów. Korzysta z nich według szacunków nawet 4 miliony Polaków.

- Na pewno będziemy w kolejnych latach starali się rozszerzać ten projekt. Spotkał się on bowiem z dużym zainteresowaniem społecznym. Dlatego warto go rozwijać – podsumowuje radna Sejmiku, Maria Materla.

Więcej informacji dotyczących dofinansowania znajdziecie TUTAJ

Komentarze (12)    dodaj »

 • Pyrtek ze Eintrachtu

  łod tego wazelinorza kałuży niy wzion bych nawet fynika

 • mieszkam 10m od ogródków

  Nie powinni dostać nic, porobili se bramy by ludzie tam nie mogli przejść, podrzucają swoje śmieci (w tym gabaryty) do bloków, palą śmieci po nocach (co czuć), a wy im jeszcze kase dajecie ?

 • jeb rsl

  Zal ci [...]ę sciska bo cie nie stać ja miałem przez ok 15 lat sprzedałem ,z żalem bo kupiłem dom za ogródek przytuliłem 70.000

 • Działkowiec

  Mądry wodnik na naszych działkach zapomniał zakręcić zawór końcowy i prze 20 dni woda się lala w karmień.Teraz każą na za to zapłacić a kwota to 48 tyś.Ruda Śląska

 • Maria

  Strategia Zielone Śląskie... I betonujemy trawniki, brawo. Zaprawdę zacnie. Zrozumiałe, zasadne i logiczne było by dofinansowanie np. do wymiany ogrzewania na ekologiczne, docieplenia budynków świetlic ale takich projektów nie ma. Ciekawe dlaczego.Milion do wzięcia tylko chętnych brakuje. A teraz czekamy na ustawę podatku od deszczu. Za te wybetonowane alejki zapłacą działkowcy w podatku więc urzędowi to dofinansowanie szybko się zwróci. A może się mylę?

 • Zigcojg

  Hahaha. Co za czek :D Choby do Tigera Woodsa ino 3 zer brakuje :D Pewnie same wydrukowanie go kosztowało jakieś 10% tyj sumy, ale spoko, ważne, że jest fotka.

 • Taki ktoś

  Oczyścicie rod "szarotka" nic nie wiedzą bo pani prezes mo to kajś, tylko chodzić i jęczeć że działkowcy to takie dziady.

 • ewald

  a było nie robić oszczerstw pani prezes, to może by nie miała kajś.

 • lisc

  No bo wokolo was pełno smieci ibrudu,audowocie grekow.

 • Ernest_Vitczok

  Od Kałuży bym nie przyjął, wstyd!

 • Łuk

  Kwota powala, firmy za m.kw. kostki kasują od 120 zł, więc wystarczy na 37 m.kw.Jak polecą własną siłą roboczą to może się uda z trzy razy tyle.

 • olo

  Prezent od Pana kałuży. Cymes!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również