Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozpoczęło się zasiedlanie jedenastu mieszkań socjalnych w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-07-31 10:30

Rozpoczęło się zasiedlanie jedenastu mieszkań socjalnych w Rudzie Śląskiej, które powstały w niewykorzystywanych lokalach miejskich. Cztery z nich przeszły właśnie odbiory budowlane i zostały oddane do użytkowania, w pozostałych siedmiu lokalizacjach prace zakończyły się pod koniec maja br.  Docelowo zamieszkają tam 52 osoby. 

O mieszkania mogły ubiegać się rodziny, które zadeklarowały podpisanie kontraktów socjalnych. W ramach tych umów mają podjąć ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom unijnym. Miasto na ten cel pozyskało ponad 1 mln zł.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, każda gmina jest zobowiązana dostarczyć osobie posiadającej odpowiednie orzeczenie sądowe lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe. Jeżeli gmina nie wywiązuje się z tego obowiązku, zmuszona jest do wypłaty odszkodowań. Dlatego każde utworzone mieszkanie socjalne pozwala nam zredukować koszty w tym zakresie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Aktualnie mamy ponad 550 takich wyroków, a jeszcze cztery lata temu ich liczba oscylowała w okolicach 2300 – dodaje.

Miejska baza mieszkań socjalnych powiększyła się, a wszystko za sprawą remontu nieużytkowanych lokali mieszkalnych oraz użytkowych. 

– Były to mieszkania i pomieszczenia, których nie udało nam się zmodernizować wyłącznie ze środków miasta. Przez lata, z uwagi na duży zakres remontu i mniej atrakcyjną lokalizację, nie znajdowały one najemcy. Dzięki środkom zewnętrznym mogliśmy je na nowo przywrócić do życia – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

Utworzonych zostało 11 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 630 m²

Średnia powierzchnia mieszkania ma ok. 57 m². W adaptowanych lokalach będą mogły zamieszkać 52 osoby. Dwa mieszkania zostały zaprojektowane tak, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne. W ramach prac remontowych, oprócz robót rozbiórkowych i murarskich, we wszystkich lokalach wymienione zostały okna, ponadto przebudowane zostały instalacje wod-kan, elektryczne oraz grzewcze.

Lokale socjalne utworzone zostały w czterech dzielnicach:

 • w Nowym Bytomiu przy ul. Podgórze i Niedurnego,
 • w Wirku przy ul. Sienkiewicza,
 • w Orzegowie przy ul. Hlonda i Bytomskiej
 • oraz w Rudzie przy ul. Norwida, Janasa i Bankowej. 

Obecnie odbywają się już pierwsze zasiedlenia nowych mieszkań socjalnych.

Prace budowlane związane z utworzeniem 11 mieszkań socjalnych to wartość ok 1,3 mln zł, z czego zdecydowana cześć, bo ponad 1 mln zł, sfinansowana została ze środków zewnętrznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Cztery lata temu ze środków tych miasto pozyskało 1,1 mln zł na realizację I etapu przedsięwzięcia. Dzięki temu w 2017 r. w mieście do użytku oddano 13 mieszkań socjalnych, w których zamieszkało 56 osób.

Kolejne lokale będą adaptowane na mieszkania socjalne

Władze Rudy Śląskiej zamierzają adaptować kolejne lokale i pomieszczenia na mieszkania socjalne. W tym celu w czerwcu miasto złożyło wniosek na dofinansowanie unijne III etapu przedsięwzięcia. Chodzi o blisko 1,2 mln zł. Pozyskane środki miałyby zostać przeznaczone na utworzenie kolejnych 10 lokali socjalnych. Obecnie trwa ocena formalna złożonego wniosku.

Przypomnijmy, że prawo do lokalu socjalnego przysługuje osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz osobom z wyrokiem eksmisyjnym z dotychczas zajmowanego mieszkania z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. W razie przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego, obowiązek zapewnienia takiego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu, który w drodze eksmisji zostanie opróżniony.

Aktualnie w Rudzie Śląskiej jest 1439 mieszkań socjalnych, z tego 1046 znajduje się w zasobach miasta i 393 wynajmowanych jest przez miasto od spółdzielni mieszkaniowych. Rejestr wyroków eksmisyjnych z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego liczy aktualnie 556. Jeszcze cztery lata temu było to 2 300 wyroków, a rok temu ok. 800.

Rozpoczęło się zasiedlanie jedenastu mieszkań socjalnych w Rudzie Śląskiej

Zobacz także

Komentarze (62)    dodaj »

 • hajer przodowy

  o matko... ja 9 lat temu dostałem mieszkanie na szczesc boze (te nowe budynki 4 pietrowe). W mieszkaniach nie było NIC!!! nawet sufity i wszystkie sciany zewnetrzne nie byly pokryte GŁADZIĄ tylko tynk cem-wap. Rozumiecie to nie bylo nic i jeszcze musiałem gładzie kłaść w polowie mieszkania. A socjalne wykonczone ze jak sie uprzec mozna wejsc i mieszkac o ironio. Obecnie czynsze zabijaja na tym osiedlu (ze wszystkimi oplatami dla 2 osob) 822 zł A jakie mialem wtedy problemy zeby dostac mieszkanie bo moj dochod byl za... WYSOKI lol zarabialem 1700 zł... Obecnie niedlugo konczy sie robic dom i spadam z tego miasta, przynajmniej nie bede musial w masce popylac po miescie w srodku lata jak jest 35*C xD

 • Beti

  Gala,ale piszesz bzdety

 • Gość...

  Ludzie pracuja kilka lat ,nie stac ich na taki luxus ,a tu prosze ,dobry sponsoring wiadomo dla kogo ,szkoda słow,zeby osoby pracujace musiały czekac pięc lat na panstwowe przedszkole ,płacac prywatnym 700 zeta ..Przeciez ci ludzie nic z siebie nie dali ! nawet nie wiedza ile sobie trzeba od ust odiąć ,zeby tak mieszkanie wyremontowac ,myslice ze bedzie to z ich strony uszanowane ?,wiec odpowiem ,nie ! ,poniewaz nie maja pojecia ile to kosztuje wyrzeczeń ....Jestem rozczarowana ,zreszta Ruda wybitnie sponsorowała całe moje zycie patologie ,wszysto i na temat ......

 • emerytka

  jak ktos nie pracuje powinno sie im zabierac mieszkania i dawać biednym, jak ktos nie pracuje nie powinien dostawać 500+ na dzieci, wysidlic patologie na sybir, nie mam zamiaru z moich podatków utrzymywac pasożytów, dokładac do nierentownych zakładów

 • Laura

  A jak ja czekałam 8 lat na mieszkanie to proponowali w familoku na zadu...u gdzie strach w dzień iść, bez wc,okien drzwi i prądu. Bo zarabialam najnizszą krajową, a w weekend chodziłam na inwentaryzację i byłam za bogata. Bo ciężko pracowałam. Dlatego wyemigrowalam z tego miasta. Smutne, że patola nic nie musi robić, a i tak pożyje. Jeszcze zasiłek na czynsz dostaną. Takie życie. A ty do roboty i nie narzekaj.

 • optymista (umiarkowany)

  Zamiast dawać łapki w dół i krytykować działania rządu i Miasta podajcie jakieś sensowne rozwiązania jak inaczej dawać szansę tym , którzy wywodzą się z patologicznych rodzin z dziada pradziada , którzy są nieprzystosowani do życia a często niezaradni i umysłowo upośledzeni.Większość z tych którzy tu oburzają się na jak to ujmują rozdawanie lekką ręką mieszkań dla nieroboli i patoli, być może nie doczytała lub się nie orientuje w tym,że O mieszkania mogły ubiegać się rodziny, które zadeklarowały podpisanie kontraktów socjalnych. W ramach tych umów mają podjąć ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny.Rodziny te są kontrolowane na bieżąco , rodziców wysyła się na kursy zawodowe ,a także przysposabia się ich i szkoli w zakresie podstawowych czynności prowadzenia gospodarstwa domowego.Jednym słowem daje się im szansę , albo ją wykorzystają albo wracają do syfu skąd przyszli.Niektórzy tę szansę wykorzystują i to choćby dla tych niektórych warto takie działania pomocy podejmować .I nie zazdroście im tego , bo naprawdę nie ma czego .Dziękujcie ,że pochodzicie z porządnych rodzin , gdzie od początku dbali o waszą przyszłość rodzice .Idzie wam o te 500 plus .Przecież za same 500 zł taka rodzina i tak nie wyżyje .Daje się im szansę ,żeby jakoś ułożyli swe życie Często są to ludzie którzy i tak najprawdopodobniej będą mieli ciężko się utrzymać w jakiejkolwiek pracy.Ale niech chociaż próbują , bo jak ich wszyscy oleją to nikt z nich nigdy sam się z tych nizin nie wyrwie, a ich dzieci będą skazane na to samo.Chciałbym wierzyć ,że mimo wszystko czy te 500 plus czy pomoc z mieszkaniami jakoś tych ludzi wyprostuje.

  • optymista (umiarkowany)
   2020-08-03 20:28
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Real

  Mieszkanka jak marzenie dla sąsiadów za wschodniej granicy gratuluję trafnego wyboru .

 • Rita

  lepiej dać tym ze wschodu niz tym naszym co unikaja pracy, żyja jak pasozyty z 500+

 • Andrzej

  wygonić naszych z niemiec, wyjechali trzórze w latach 80 , mieszkali tu w familokach z haźlem na placy a teraz udaja niemców bo niby ich dziadek walczył w wermachcie to oni maja obywatelstwo, powinno sie wszystkich ze slaska sprawdzic czyj dziadek walczył w niemieckim wojsku i jego dzieci, wnuki i prawnuki wysiedlic z polski na sybir, w polsce zrobili ze jak ktos był w prl w milicji to mu emeryture zabrali a rodzinki nazistowskich zołnierzy nadal zyja za naszą kase. Uczciwi ukraińcy przyjezdzaja do polski by uczciwie zarobić na chleb, pracują tu bo nasi maja lewe rence i nie chcą pracowac, woą dostawac 500+, 300+, bony na wczasy, zapomogi, narobią bachorów i mają jeszcze emerytury od panstwa, nie czepiajcie sie sasiadów ze wschodu, patrzcie na siebie

 • Kkk

  To może miasto mój lokal także wyremontuje na swój koszt? Nie dość że nue to płacą czynszów to jeszcze im remont zrobili. Szok.

 • Oburzona

  A pracująca osoba za najniższą kurna nic już naprawdę w tym kraju nie chce się żyć.Za pracę jest się karanym za własny biznes jeszcze bardziej a jak kur...to dostajesz ręce opadają

 • Wielki Szu

  Taka właśnie patologia wybrała w ostatnich wyborach Dudę na prezydenta . Mamy prezydenta którego wybrała patologia z całej Polski plus Lubelszczyzna i Podkarpacie czyli obszary które wnoszą do Polskiego PKB jedynie około 25 procent .

 • Beti

  A co mieli wybrać tego Warszawiaka,myśl trochę to nie boli.

 • lolek

  A co dla nas za różnica czy Krakowiak czy Warszawiak ? Może przynajmniej zatroszczyłby się w końcu o pracujących a nie tylko o bezrobotną patologię ? Rozumiem trochę pomóc ale nie 5 lat tylko wspieranie patoli i wyciąganie ostatniej złotówki z kieszeni uczciwie pracujących.

 • elo

  Też uczciwie pracuję i odprowadzam grube składki,ale nie płaczę tak jak wy.

 • Ism

  Prezydent kimkolwiek by nie był to nie ma nią cdo tego na co NASZ samorząd wyrzuca pieniądze..

 • lol

  Przecież muszą to zrobić bo takie jest prawo w Polsce. Samorzad nie ma nic do gadania.

 • Wkur.wiony Obywatel

  To jakaś żenada, Niech miasto Daje więcej patologi i więcej. Czy władze miasta myślą ze jak ktoś dostanie takie mieszkanie to nagle przestanie być alkoholikiem czy bezrobotnym, dopiero się dowiedzą jak poznikają te grzejniki na złom i tak dalej. Wszystko tej patologi a młodzi usłyszą "Stać Pana Na Kredyt" Kredyt który będę spłacał do końca życia. Sam osobiście musiałem wsiąść mieszkanie od Spółdzielni i remontować utopiłem w nie 50 tyś bo taka melina z tego była że na sam fakt aby tu wejść rzygać się chciało. Poczekajmy a to samo tu wszystko Je_bnie.

 • dkudek

  `Rachunek jest prosty dają 100tyś za odnowienie mieszkania wiec ustawka z firmą budowlaną która to robi spokojnie za 50 tyś z tym że drugą połowe musi oddać do kieszeni urzędasów , standard jeśli chodzi o kasę unijną , a potem się widzi nowe fury na drogach nie wiadomo skąd

 • z goduli

  U mnie była sytuacja, że miasto chciało przenieść mieszkańców socjalnych do innego lokalu - w sumie na ok. 35 m.kw. mieszka jakieś 5-6 osób (ciężko stwierdzić kto legalnie, a kto nie), na codzień wożących się audicami, oczywiście mającymi wszystko w poważaniu i wszystko niszczącymi to owi socjalni stwierdzili, że standard innego mieszkania socjalnego jest zbyt niski. Chyba nie ogarniam jak tacy ludzie mający wszystko dofinansowywane mogą twierdzić, że coś jest byt niskiego standardu i w ogóle mogą odmówić przyjęcia lokalu...

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.