RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Do końca czerwca przybędzie w mieście 11 nowych mieszkań socjalnych

 • Dodano: 2020-05-22 10:00

Kończą się ostatnie prace budowlane adaptujące niewykorzystane miejskie lokale użytkowe i mieszkalne na 11 nowych mieszkań socjalnych. Docelowo zamieszkają w nich 52 osoby.

O mieszkania będą mogły się ubiegać rodziny, w tym wielodzietne, które podpiszą kontrakty socjalne. W ramach tych umów mają podjąć ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny. Inwestycja realizowana jest dzięki środkom unijnym. Miasto na ten cel pozyskało ponad 1 mln zł.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, każda gmina jest zobowiązana dostarczyć osobie posiadającej odpowiednie orzeczenie sądowe lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe. Jeżeli gmina nie wywiązuje się z tego obowiązku, zmuszona jest do wypłaty odszkodowań. Dlatego każde utworzone mieszkanie socjalne pozwala nam zredukować koszty w tym zakresie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Aktualnie mamy ponad 550 takich wyroków, a jeszcze cztery lata temu ich liczba oscylowała w okolicach 2300 – dodaje.

Wkrótce miejska baza mieszkań socjalnych powiększy się, a wszystko za sprawą remontu nieużytkowanych lokali mieszkalnych oraz użytkowych.

– Były to mieszkania i pomieszczenia, których nie udało nam się zmodernizować wyłącznie ze środków miasta. Przez lata, z uwagi na duży zakres remontu i mniej atrakcyjną lokalizację, nie znajdowały one najemcy. Dzięki środkom zewnętrznym mogliśmy je na nowo przywrócić do życia, a wkrótce także ponownie je zasiedlimy – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

Ogółem utworzonych zostało 11 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 630 m²

Średnia powierzchnia mieszkania ma ok. 57 m². W adaptowanych lokalach będą mogły zamieszkać 52 osoby. Dwa mieszkania zostały zaprojektowane tak, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne. W ramach prac remontowanych, oprócz robót rozbiórkowych i murarskich, we wszystkich lokalach wymienione zostały okna, ponadto przebudowane zostały instalacje wod-kan, elektryczne oraz grzewcze.

Nowe mieszkania socjalne utworzone zostały w czterech dzielnicach:

 • w Nowym Bytomiu przy ul. Podgórze i Niedurnego,
 • w Wirku przy ul. Sienkiewicza,
 • w Orzegowie przy ul. Hlonda i Bytomskiej
 • oraz w Rudzie przy ul. Norwida, Janasa i Bankowej.

– Jesteśmy już po odbiorach 7 mieszkań. Prace trwają jeszcze w 4 lokalach i zakończa się w ciągu najbliższego miesiąca – zapowiada wiceprezydent Pierończyk.  

" Ruda Śląska dla rodzin"

Adaptacja lokali użytkowych i mieszkalnych na nowe socjalne powiązana jest z innym zadaniem realizowanym przez miasto. Chodzi o "miękki" projekt, pn. " Ruda Śląska dla rodzin", który realizowany jest przez rudzki MOPS. Uzyskał on także unijne dofinansowanie w kwocie 1,3 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Dzięki temu o nowe mieszkania socjalne będą mogły się ubiegać rodziny, które będą uczestniczyć w realizowanym przez MOPS projekcie i podejmą tym samym ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny. Jak zapowiadają władze miasta, pierwsze zasiedlenia nowych mieszkań socjalnych mają mieć miejsce w czerwcu.

- Członkowie rodzin m.in. będą brać udział w zajęciach indywidualnych i grupowych, których celem będzie podniesienie lub nabycie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych oraz w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Poza tym nacisk będzie kładziony na przywrócenie zdolności do świadomego i właściwego podejmowania ról społecznych – wylicza Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych.

Prace budowlane związane z utworzeniem 11 nowych mieszkań socjalnych kosztowały ok 1,3 mln zł, z czego zdecydowana ich cześć, bo ponad 1 mln zł, sfinansowana została ze środków zewnętrznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Cztery lata temu ze środków tych miasto pozyskało 1,1 mln zł na realizację I etapu przedsięwzięcia. Dzięki temu w 2017 r. w mieście do użytku oddano 13 mieszkań socjalnych, w których zamieszkało 56 osób.

Władze miasta zamierzają adaptować kolejne lokale i pomieszczenia na mieszkania socjalne

W tym celu w czerwcu miasto złoży wniosek na dofinansowanie unijne III etapu przedsięwzięcia. Chodzi o blisko 1,2 mln zł. Pozyskane środki miałyby zostać przeznaczone na utworzenie kolejnych 10 lokali socjalnych.

Przypomnijmy, że prawo do lokalu socjalnego przysługuje osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz osobom z wyrokiem eksmisyjnym z dotychczas zajmowanego mieszkania z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. W razie przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego, obowiązek zapewnienia takiego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu, który w drodze eksmisji zostanie opróżniony.

Aktualnie w Rudzie Śląskiej są 1473 mieszkania socjalne, z tego 1075 znajduje się w zasobach miasta i 398 wynajmowanych przez miasto od spółdzielni mieszkaniowych. Rejestr wyroków eksmisyjnych z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego liczy aktualnie ok. 550. Jeszcze cztery lata temu było to 2 300 wyroków, a rok temu ok. 800.

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj »

 • Z Kafhausu

  Fajnie my tera bydymy miyszkać na Łorzegowie. Nowe znajomości, fajne frele, dealerzy, meliny to coś co lubiymy nojbardzij.

 • Gorol z sosnowca

  Kafals nie lepszy od orzegowa hiiiiii

 • dolebra

  Chciałeś błysnąć , tylko za bardzo ci to nie wyszło.Miało wyjść śmiesznie wyszło żałośnie .

 • ekologika

  Tak właśnie Ruda Śląska walczy z zatrutym powietrzem instalując piece i kotły węglowe ,tak jak by nie było innego ekologicznego projektu ogrzewania mieszkań dla ubogich mieszkańców ,są rozwiązania tanie i bezpieczne które nie niszczą naszego zdrowia np.ogrzewanie inwerterowe mały pobór prądu wysoka moc energetyczna ,ale jest pytanie po co i na co zaprzątać sobie głowę ekologią skoro są tradycyjne rozwiązania doprowadzające do destrukcji ludzi i otoczenia.

 • Zyga

  Żenada z tym kotłem centralnego ogrzewania w mieszkaniu po jakimś czasie w tym lokalu będzie wyglądało jak w kominie ,takie urządzenie grzewcze zawsze instaluje się w piwnicy a nie w mieszkaniu ze względu na bezpieczeństwo zdrowia ,dlatego że może nastąpić tzw.cofka dymu i czadu z komina i tragedia gotowa ,moim zdaniem wystarczył by tradycyjny piec kaflowy o estetycznym wyglądzie dającym bezpieczne domowe ciepło .

 • daro

  Dlatego jak ino możecie to lepiej za wczasu z tego kraju wyjechać i nie płacić tutej podatków. Za wasze pieniądze patologia dostaje mieszkania, zniżki na wszystko, kasa i dodatki z mopsu. Po za tym to co w 5 lat odłożycie za granicą to w Polsce za 20 lat nie odłożycie bo podatkami was zjedzą.

 • Maro

  Daro, a za granicą nie płacisz podatków na patologia i pseudouchodźców ?! Którzy dostaną jeszcze karnety na siłownie i basenik za darmo z twoich podatków , i na uciechy cielesne nie wspomnę. Odkładasz bo jak przypuszczam mieszkasz z 4 kolegami w pokoju , płacisz za łóżko i pracujesz po 10 godzin plus soboty. A gdzie miejsce na rodzinę ??? Zarobic , zaoszczędzić i wrócić do kraju , po to żeby zainwestować ,to owszem . Bo na dłuższą metę nie można tego nazwać życiem , tylko obozem pracy. A takich jest bardzo dużo za granicą ! I jakoś ciemnoskórych nie widać w tych obozach , bo oni żyją z twoich podatków ! Dziękuję za taki luksus.

 • bolo

  Słyszeliście mocie się stąd wynosić , tak wom godo tyn mądry człowiek- daro.Skąd się takie boroki bierą

 • olo

  Ja tez chcę DOSTAĆ mieszkanie.

 • XD

  Te mieszkanie z tym bojlerem to na pewno dostanie ktoś kto umie obsługiwać parowóz i ma znajomości w centrali węglowej ,epoka komputerowa a tu takie cacko dla koneserów sztuki grzewczej ,brawa dla wykonawcy tego projektu.

 • All

  Superowe wyposażenie jak w centrali ciepłowniczej z kopciuchem na czele ,typowy social dla bogatych z dolnej półki ,tą armaturę grzewczą mogli schować za ścianką gipsową albo ukryć pod podłogą ,pozdrawiam wszystkich zainteresowanych jak i przyszłych lokatorów tych wspaniałych mieszkań wyposażonych w najnowsze rozwiązania techniczne urządzeń grzewczych i sanitarnych .

 • Waldi

  Jak nom zaplikujom ta zaplanowano szczypionka to dużo kwater opustoszeje i zrobi sie luz ,bydom mieszkanka do wyboru do koloru .

 • n4u

  Człowiek pracujący musi z rodzicami mieszkać bo go nie stać na mieszkanie a darmozjad nie płacący za obecnie dostanie wyremontowane nowe ...Patoli+ powinni eksmitować do baraków na skraju miasta ...

 • Iks

  W ten sposób utworzysz slumsy. Wierz mi, nie chcesz mieszkać w mieście ze slumsami...

 • Marek

  Już w takim mieszkamy

 • Taki

  Lepsze slumsy w jednym miejscu a nie panoszące się po całym mieście. O dziwo więcej roszczeń mają socjale niż właściciele mieszkań, do tego o nic nie dbają "bo im się należy"...

 • Grrr

  Ludzie za[...]ają, kombinują żeby żyć uczciwe... A patola od tak se dostanie wyremontowane mieszkanko, żeby tylko mieszkanko. Oni mają więcej hajsu niż ja gdy pracuje uczciwie... A taka se 4-5 dzieciaków zrobi i w [...]ie wszystko do pracy ma wiecznie daleko. Nawet dzieci nie wychowuje bo to robi starsze rodzeństwo... żałosne i daremne podejście do ludzi...

 • Łożarty

  Co żol ci...to żyj tak jak my...

 • Aaa

  Jeszcze robią na czarno to mają 3 razy tyle uczciwie pracujacy a wszystko dostana 500+ dodatek do mieszkania prądu obiady w szkołach itp A Ty chcesz mieszkanie to weź kredyt na 30 lat i biduj Masakra

 • Tyn piąty

  To łod dzisioj byda walił, robota smola, byda chaje w doma robił to może się załapią na tako kwatera.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.