Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozszerza się podziemny protest w śląskich kopalniach. Dziś rozmowy ze stroną rządową

 • Dodano: 2020-09-22 12:30

Rozszerza się podziemny protest w śląskich kopalniach. Po nocnej zmianie do akcji dołączyli górnicy z kopalń Piast i Ziemowit. Dziś o godz. 13 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

W kopalniach Piast i Ziemowit protest prowadzi przeszło 50 górników. Jak informują przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", kolejni chętni zgłaszają gotowość do uczestnictwa w akcji. W kopalniach, które protest rozpoczęły w poniedziałek, czyli w Halembie, Pokoju, Bielszowicach i Wujku pod ziemią przebywa w sumie przeszło 120 protestujących. Najwięcej, przeszło 70 osób, protestuje w kopalni Halemba. Po kolejnych zmianach do protestu będą przyłączać się następne kopalnie.

Dziś o godz. 13 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządową delegacją. W skład tej delegacji wchodzą:

 • pełnomocnik rządu ds.transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych - Artur Soboń,
 • pełnomocnik rządu ds.polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu - Piotr Dziadzio
 • oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów - Krzysztof Kubów.

W ocenie strony społecznej przyjazd rządowej delegacji to m.in. efekt pogotowia strajkowego i podziemnych akcji protestacyjnych w kopalniach. Jak podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej "S" i jeden z liderów MKPS Dominik Kolorz, rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia, ani przerwania protestu, ani też odwołania zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową.

Zobacz także

Komentarze (59)    dodaj komentarz »

 • Alojz

  W wojsku pracują też 25 lat , w policji było 15 lat i po przejściu na emeryturę też pracują. Ale takie tęp aki jak tu piszą nigdy tego nie ogarną.

 • Olo

  Widać że tako głupota może napisać typowy Alojz

 • rudzianin

  Olo gułpszy od Alojza , chyba starcza mu 500+, 300+ 500 wakacje , z tego korzystają nie robole ( nie obrażam pracujących ).

 • ewald

  Widać, że tylko deb il sobie sprawdzić nie potrafi.

 • boluś

  Niy pracujom ! Bo to roboty niy uczone! Ino psujom rynek pracy. Ale pewnie TREP abo ZOMOL tego niy ogarnio?

 • grzegorz

  Ale bzdury piszesz. Sam chyba niczego ze swoim małym rozumem nie ogarniasz.

 • Alojz

  Nie róbcie z siebie ostatnich boroków. Na grubie robiom chopy na schwał, robota znojdziecie ino trza się trocha rozejrzeć.Nojbardzi wos boli, że kaj indzi trza robić do 65. Mocie okazja ta ciężko i niewdzięczno robota ciepnoć w diobły i się stawiocie.

 • Marta

  szkoda ludzi, ale sa młodzi, pracę znajdą wszedzie, a ja nie mam zamiaru na nich płacic a potem na ich emerytury przez 30 lat, pozamykac kopalnie i nie bedzie zwady na slonsku

 • boroki z 500+

  a jo nie mom zamiaru robić na czyjeś 500+ rozłożyć nogi potrafiła i wsadzić potrafił a utrzymać już mo problem

 • Obserwator

  Sprzedali was związkowcy, związki chodzące na pasku rządu to zaprzeczenie idei. Zapomnieli o jakichkolwiek ideałach, liczą się tylko biznesiki. Związki to największy rak toczący górnictwo. Wszyscy to wiedzą.

 • przodowy

  W 2006 roku przechodziłem na emeryturę.Wszyscy mówili o restrukturyzacji górnictwa i odchodzeniu od węgla.Według analiz w górnictwie było powiedziane że do 10-ciu lat kopalnie same się zamkną bo wszyscy odejdą na emeryturę.Tyle najmłodszym brakowało do emerytury.To Kurde co się zmieniło że mija 14 lat i teraz nagle trzeba szybko zamykać kopalnie.Bo było parę lat prosperity to przyjmowali masę ludzi.A jak teraz się ze[...]o to szybko likwidować.Takie rządzenie górnictwem to czysty kretynizm.Ale to norma.

 • przodowy

  W 2006 roku przechodziłem na emeryturę.Wszyscy mówili o restrukturyzacji górnictwa i odchodzeniu od węgla.Według analiz w górnictwie było powiedziane że do 10-ciu lat kopalnie same się zamkną bo wszyscy odejdą na emeryturę.Tyle najmłodszym brakowało do emerytury.To Kurde co się zmieniło że mija 14 lat i teraz nagle trzeba szybko zamykać kopalnie.Bo było parę lat prosperity to przyjmowali masę ludzi.A jak teraz się ze[...]o to szybko likwidować.Takie rządzenie górnictwem to czysty kretynizm.Ale to norma.

 • Obserwator

  Sprzedali was związkowcy, związki chodzące na pasku rządu to zaprzeczenie idei. Zapomnieli o jakichkolwiek ideałach, liczą się tylko biznesiki. Związki to największy rak toczący górnictwo. Wszyscy to wiedzą.

 • Górnik

  Co do niektórych osób faktycznie przydałoby by się wam tydzień minimum takiej roboty...Nie wiesz nie widziałeś nie przerobiles dniówki to zamilcz....Zarobki mamy takie a nie inne ze względu na specyfikę i warunki panujące w tym zawodzie...Owszem każda pracą fizyczną wymaga wysiłku ale spojrzenie na warunki pracy już mało kogo obchodzą jeśli chodzi o Górnika....Przecież w innych instytucjach państwowych tzn straż miejska, policja, wojsko etc też są młodzi emeryci mają też dodatki płacowe i nikt się ich nie czepia...Mało tego nie muszą nic odrabiać a my każde zwolnienie lekarskie odpracować musimy no chyba że jest to wypadkowe....

 • Truda

  Panie Górnik, czy ktoś cię na siłę na grubie trzyma?Jak robota ciężka to nic ino poszukać lżejszej.

 • ;)

  Siedzi tam jeden z drugim tylko po to by większość życia na emeryturze przesiedzieć. Najpierw dostaje wypłąte podatków, a potem emeryturę ze składek reszty ... A tekstry w stylu "jak takiś cwany to idź" są nic nie warte, górników jest za dużo - część trzeba zwolnić. Nierentowne Bielszowice i Pokój zamknąć i spółka zacznie zarabiać.

 • Ktos

  Ktoś chyba marzył o pracy w kopalni ale był za słaby i teraz z bólem duoy pisze takie komentarze.... Mysle ze gdybyś pracował/ła w kopalni tez Bys tam siedział jeden z drugim i martwił się czy za parę dni będziesz mieć co do gara wrzucić.... A tylko glupi by nie chciał być "większość życia na emeryturze" z bólem [...]y to do lekarza a nie takie głupie komentarze pisać... ;)

 • Darek771

  No tak, bo ludzie z dobrym wykształceniem śnią by tam pracować. Puknij się w ten kask, który masz na głowie. Nikogo nie obrażając, jest tam spora liczba osób, gorzej wykształconych, nie trzeba mieć mgr przed nazwiskiem żeby pracować na kopalni, napisze więcej, nie trzeba mieć postury Mariusza Pudzianowskiego żeby tam pracować. Wystarczy oddać papiery i liczyć że zadzwonią (jak w większości przypadków gdy zgłaszasz się do pracy fizycznej). Innym temat jest czy ktoś podoła fizycznie czy nie. Nie rób chłopie z kopalni, zakładu marzeń. Każdy boi się o swoją pracę a co za tym idzie rodzinę i finanse ale wszystko kiedyś się kończy. Czas na zmiany. Mimo wszystko powodzenia, czy to w dalszej pracy na "grubie" czy w innym, może lepszym miejscu.

 • Ilovesilesia

  I miasto zamienić w getto. Sytuacja górnictwa jest bardzo trudna. Trzeba patrzeć trochę dalej, perspektywicznie. Ale Panu tylko [...]e ściska z zazdrości. Taki wykształcony, mądry a pracować musi do 65. Każdy miał wybór. Chętnych jakoś nie było. Walczą o swoje. Prosze popatrzyć szerzej. Na historie, specyfikę regionu, miasta. Na wszystkie firmy,, około kopalniowe,,. Wszystko upadnie. W takim mieście chcesz żyć???? Popieram górników. Mają ciężka pracę. Aktualnie oczekują systemowych rozwiązań i rozmów. A tego brak.

 • Ism

  Może zamiast narzekać skrzyknijcie się i sprywstyzujcie te swoje gruby i powalczcie w systemie wolnorynkowym o to żeby były rentowne. Jak na siebie zarobicie i kopalnia będzie przynosiła zyski to zarabiajcie i 30 tysi co miesiąc i odchodźcie na emerytury po 5 latach, ale wypłacajcie je sobie z zysków, a nie pasożytujcie na reszcie społeczeństwa, które zarabiając niewiele składa się na Wasze pensje i emerytury..

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.