Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozszerza się podziemny protest w śląskich kopalniach. Dziś rozmowy ze stroną rządową

 • Dodano: 2020-09-22 12:30

Rozszerza się podziemny protest w śląskich kopalniach. Po nocnej zmianie do akcji dołączyli górnicy z kopalń Piast i Ziemowit. Dziś o godz. 13 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

W kopalniach Piast i Ziemowit protest prowadzi przeszło 50 górników. Jak informują przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", kolejni chętni zgłaszają gotowość do uczestnictwa w akcji. W kopalniach, które protest rozpoczęły w poniedziałek, czyli w Halembie, Pokoju, Bielszowicach i Wujku pod ziemią przebywa w sumie przeszło 120 protestujących. Najwięcej, przeszło 70 osób, protestuje w kopalni Halemba. Po kolejnych zmianach do protestu będą przyłączać się następne kopalnie.

Dziś o godz. 13 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządową delegacją. W skład tej delegacji wchodzą:

 • pełnomocnik rządu ds.transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych - Artur Soboń,
 • pełnomocnik rządu ds.polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu - Piotr Dziadzio
 • oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów - Krzysztof Kubów.

W ocenie strony społecznej przyjazd rządowej delegacji to m.in. efekt pogotowia strajkowego i podziemnych akcji protestacyjnych w kopalniach. Jak podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej "S" i jeden z liderów MKPS Dominik Kolorz, rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia, ani przerwania protestu, ani też odwołania zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową.

Zobacz także

Komentarze (59)    dodaj komentarz »

 • Truda

  Specyfika regionu jest taka, że wydobycie jest coraz droższe.Ja zmieniłam pracę parę razy, robiłam różne rzeczy ale panowie górnicy chcą ciągle kopać węgiel, nawet jak nie ma na niego chętnych bo jest za drogi.

 • bykowina

  jedz to tej swojej silesi bo gupiejesz na starosc siwy

 • ha

  a ty to jakis mgr inż? chyba ja, stól dziób

 • TLK

  Naucz się pisać mule i sam się zwolnij

 • dewil

  Biedni górnicy... najpierw uwierzyli Piisowi i dali sie kupić za bułkę, a teraz liczą że coś się zmieni. NIE. Nie zmieni się zlikwidują was, zniszczą - tak jak cała resztę gospodarki i w ogóle cały ten Kraj.

 • fajerberga

  Prawie przyznałbym ci rację, ale... jaki rząd by nie był u władzy - to nie ma znaczenia. Stawiasz tezę, że gdyby wybory prezydenckie wygrał Rafkał Czajkowski- byłoby inaczej? Otóż NIE, NIE byłoby inaczej, bo teraz rozkazy przychodzą z Brukseli, a rząd - ten, czy inny - jest tylko od ich wykonania i tyle... Wujek Frans T. chce nowego zielonego ładu, nieważne, jakim kosztem: ma być.

 • ANTY UE

  Za ponad miesiąc będę miał 12 i pół roku pracy pod ziemią . I powiem szczerze jakby teraz dali mi 2000 tyś na rękę i możliwość urlopu górniczego a potem pełna emerytura po do dojściu do 25 lat to odchodzę nawet dzisiaj . Jak Unia Europejska jest taka hojna i zielona to niech daje kasę na odejścia i ma problem z głowy z górnictwem w Polsce.

 • Andzia

  I ciekawe pod jakim jeszcze artykułem skopiujesz swój tekst... Już my to wszyscy czytali... A szczególnie te 2000tyś... Żałosne

 • Ilovesilesia

  Podszywasz się pod górnika i piszesz [...]y, żeby tylko ludzie byli negatywnie nastawieni do tej grupy zawodowej. Żałosne.

 • ANTY UE

  Nieprawda że podszywam się pod górnika . Ja mogę pracować całe 25 lat bo po to szedłem do pracy w kopalni aby być wolnym w wieku około 50 lat . Ale jak chcą to zamykać i zielona Unia jest chętna dać kasę aby zlikwidować górnictwo w Polsce to ja mogę iść za 2 tyś zł już teraz na urlop górniczy a resztę dorobię w ochronie np. Osobiście to jestem za tym aby nasze złoża całe wydobyć spod ziemi a potem możemy zamykać

 • Truda

  Sam sobie sfinansuj wolność od roboty po 50-tce .Już widzę tę wolność, emeryturka na konto a zmęczony górnik hop na następny miesiąc na ta sama gruba tylko pod firmą.

 • ANTY UE

  Niestety są w górnictwie takie ludzie co wracają pod ziemię na emeryturze . Ale jest ich bardzo mało . Są to najczęściej osoby które na kopalni objechały na plecach innych lub są też takie jednostki niezni[...]ne hehe. Przyjmowałem się do pracy na zasadach że odejdę na emeryturę po 25 latach czystego dołu i mam nadzieję że nikt mi tego nie będzie chciał odebrać. Jak na kopalni pod ziemią trzeba by pracować do 67 lub 65 roku to nigdy nie zdecydowałbym się iść do pracy pod ziemię

 • kwiatowe

  Za te 2tys miesiecznie do czasu az przejdziesz na emeryture, to bedziesz mial zasilek a nie emeryture:) Tak wlasnie latwo da sie oszukac gornika, przykre. Za 2-3tys na reke mozna znalezc przyzwoita praca, z kwalifikacjami to 4-5tys mozna po kopalni zarabiac. Tam jest masa elektrykow czy osob z uprawnienianiami UDT. Nie robcie z siebie nieudacznikow! Na kopalni swiat sie nie konczy.

 • mgx

  A ja pracuję na swoją emeryturę. Na razie mam 26 lat stażu pracy. I nie myślę o tym kto, i ile ma mi dać żebym zaczął leżeć do góry brzuchem. Ale oczywiście chętnie wezmę 2000 tyś na rękę (skopiowałem co napisałeś - jak widać albo masz wielkie potrzeby , albo liczyć nie umiesz) i mogę iść na urlop i czekać na emeryturę (w moim przypadku jest to jeszcze 20 lat czekania) więc może to wystarczy.

 • Edek

  Odprawa i do pracy normalnie. Mężczyźni pracują dp 65 roku w Polsce.

 • fajerberga

  Mężczyźni pracują do 65 roku w Polsce? Powiedz to policjantom, strażakom i zawodowym wojskowym... już widzę pilota myśliwca w tym wieku, ha, ha, ha. Ale masz rację - w normalnych warunkach pracują do 65. roku życia, ale jest coś takiego, jak praca w warunkach szczególnych. Nawet w takiej zawodowej energetyce nie dymią do 65. roku życia, tylko krócej.

 • kwiatowe

  W normalnych krajach pilot mysliwca czy antyterrorysta po odbytej sluzbie zasadniczej pracuje nadal w sztabie.Tak samo gornik dolowy po 20latach na prawdziwym dole moglby spokojnie popracowac na powierzchni w kopalni.

 • observer

  Gdzie Wasz pryncypał związkowiec Duda?

 • Maxsiu

  Duda musi nakarmić pieska

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.