Rudzcy radni przyjęli „Roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych w Rudzie Śląskiej w 2025 roku”. Docelowo uczestnicy tegorocznej edycji prac, które potrwają od 17 lutego do 28 listopada, przepracują 18 450 godzin. Na realizację planu zaplanowano 225 090 zł, z czego 90 036 zł będzie pochodzić z budżetu miasta, a reszta to środki z Funduszu Pracy.
Kto może uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych?
Prace społecznie użyteczne mogą realizować osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotne bez prawa do zasiłku, które korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. Potencjalnych uczestników tego rodzaju prac jest obecnie w mieście 217.
Zakres wykonywanych prac
W zależności od predyspozycji oraz możliwości uczestnicy prac społecznie użytecznych wykonują różnego rodzaju zadania, m.in.:
- prace budowlano-wykończeniowe (skuwanie tynków, wynoszenie gruzu, tynkowanie, szlifowanie ścian, naprawa i wymiana podłóg, naprawa stolarki drzwiowej i okiennej, malowanie ścian),
- proste prace remontowo-budowlane, hydrauliczne i elektryczne niewymagające uprawnień,
- prace pomocnicze przy robotach remontowo-budowlanych,
- prace porządkowe (zamiatanie, konserwacja płotów, porządkowanie terenów otwartych, pielęgnacja trawników i krzewów, odśnieżanie chodników i parkingów, posypywanie ich piaskiem lub solą),
- prace porządkowe wewnątrz pomieszczeń,
- zadania pomocnicze przy przeprowadzkach, załadunku i wyładunku towarów.
Korzyści dla uczestników
- Aktywizacja zawodowa bezrobotnych klientów pomocy społecznej jest jednym z podstawowych działań w tym obszarze – przypomina Krystian Morys, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej.
- Poprzez ich wykonywanie uczestnicy zdobywają doświadczenie i praktykę zawodową, ćwiczą umiejętności współpracy w grupie, a także wzmacniają poczucie obowiązkowości i odpowiedzialności za pracę wykonywaną na rzecz miasta.
Miejsca realizacji prac
Prace społecznie użyteczne wykonywane są na terenie nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych należących do miasta, które stanowią miejsce zamieszkania mieszkańców lub obszar działań na rzecz społeczności lokalnej. Przeprowadza się je także w mieszkaniach treningowych Centrum Usług Społecznych oraz innych lokalach i miejscach na terenie miasta.
Podsumowanie działań w 2024 roku
W ubiegłym roku w tej formie aktywizacji zawodowej wzięło udział 61 osób, które przepracowały ponad 18 tys. godzin. W ramach prac wykonano m.in.:
- likwidację nielegalnych wysypisk śmieci (zebrano łącznie 138 240 litrów odpadów i przedmiotów wielkogabarytowych),
- remonty mieszkań treningowych będących w zasobach MOPS-u,
- prace porządkowe i remontowe na terenie MOPS-u,
- prace remontowe w placówkach oświatowych (np. w Szkole Podstawowej nr 22, Szkole Podstawowej nr 12),
- działania na rzecz organizacji pozarządowych (TOZ „Fauna”, Fundacja „Zapasy sportem wszystkich dzieci”),
- szereg innych prac na rzecz społeczności lokalnej.
Prace społecznie użyteczne prowadzone są w Rudzie Śląskiej od 2008 roku. Ich realizacja została ujęta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska.