Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska, Chorzów i Katowice bez pieniędzy z Unii? Powód: budowa kopalni w Mysłowicach

  • Dodano: 2021-06-10 13:30

Pod koniec 2020 roku Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic, zgodził się na budowę nowej kopalni w mieście. Teraz, gdy okazuje się, że jej powstanie może przekreślić szansę Mysłowic na otrzymanie unijnych pieniędzy, przestał wspierać ten pomysł. W przypadku powstania kopalni, z funduszami z Unii Europejskiej mogłyby się pożegnać również takie miasta jak Katowice, Chorzów czy Ruda Śląska.

Losy nowej mysłowickiej kopalni

Jeszcze w grudniu 2020 roku prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz, był niezwykle pozytywnie nastawiony do pomysłu powstania nowej kopalni. Swoją decyzję tłumaczył stworzeniem nowych miejsc pracy i możliwością wydobywania węgla nawet przez kolejne 35 lat! Ponadto spółka, która byłaby właścicielem kopalni zapewniała, że podczas wydobycia korzystano by z najbezpieczniejszej dla środowiska metody. Nowy obiekt miałby powstać w dzielnicy Brzezinka – szacuje się, że na tych terenach znajduje się złoże z ponad 88 milionami ton węgla.

Sytuacja uległa jednak zmianie – przez budowę nowej kopalni, Mysłowice nie będą mogły liczyć na pieniądze z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji. Miasto może otrzymać 144 miliony złotych, jednak na przeszkodzie stoi  nowa kopalnia. Powód jest prosty – Unia Europejska nie ma zamiaru inwestować w regiony, w których nadal wspiera się wydobycie węgla kamiennego. 

Brak pieniędzy nie tylko dla Mysłowic!

Niestety, nie tylko Mysłowice mogą ucierpieć przez powstanie nowej kopalni. Śląscy samorządowcy obawiają się, że Komisja Europejska może pozbawić środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie tylko miasta, w których powstaną kopalnie, ale również całe subregiony. Gdyby taki scenariusz się potwierdził, wówczas pieniędzy nie otrzymałyby również Ruda Śląska, Katowice oraz Chorzów. O braku możliwości otrzymania pieniędzy przez regiony zaangażowane w wydobycie węgla pisał również Waldemar Buda z resortu funduszy i polityki regionalnej. Zaznaczył, że na wsparcie finansowe z Unii mogą liczyć wyłącznie gminy zaangażowane w działania związane z odejściem od wydobycia węgla do 2030 roku. Obiecał jednak, że polski rząd skonsultuje się w tej sprawie z Komisją Europejską.

Decyzja prezydenta

Dariusz Wójtowicz podjął decyzję – nie zgadza się na budowę kopalni, gdyż wiąże się to z utratą szansy na otrzymanie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Swoje stanowisko zawarł w liście, który napisał do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa. Z jego treści wynika, iż prezydent nie dopuści do rozpoczęcia jakichkolwiek działań związanych z wydobyciem węgla kamiennego. Dodał, że zwróci się do resortu klimatu, aby cofnięto prywatnej firmie koncesję na wydobycie. Zaznacza również, że powstanie nowej kopalni „zagraża podstawowym interesom lokalnej społeczności Miasta Mysłowice oraz lokalnych społeczności Mysłowic i ościennych miast zdegradowanych przez prowadzoną przez dziesiątki lat eksploatację górniczą”.

Imieniem całego mysłowickiego samorządu terytorialnego oraz społeczności lokalnej, proszę o uwzględnienie tych wyjaśnień i nie pomijanie Miasta Mysłowice – jak i pozostałych miast górniczych subregionu – w przydziale środków mających na celu usunięcie negatywnych skutków eksploatacji górniczej, które są podstawowym problemem wszystkich bez wyjątku miast górniczych – czytamy na końcu listu skierowanego do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

Jak potoczą się losy mysłowickiej kopalni? Sprawę utrudnia fakt, iż w razie cofnięcia koncesji, konieczne będzie wypłacenie firmie stosownego odszkodowania.

Komentarze (11)    dodaj »

  • Rudzianin

    Winni są ci co podjudzają na POLSĘ w Parlamęcie Europejskim i chcą pozamykać nasz przemysł i zamrozić fundusze żeby Polska kupowała energię od Niemców ..Takich mamy Euroosłów z totalnej opozycji

  • Wyborca

    To wina totalnej opozycji bo to kanalie polityczne co minują nasz kraj .

  • Stev

    To wina tych co szkalują i atakują Polskę w Parlamęcie Unijnym srają do własnego gniazda bo nie umieją wygrać wyborów .

  • Ryl

    Czyżby Ruda com już też należała do Obajtka?

  • pracownik nocny

    Za darmo to by pasowało kase szrpac !!!! A ULICE DALEJ CIEMNE OSZCZEDZAJCIE DALEJ NA BEPIECZENSTWIE LUDZI !!! wybory za nie długo !!!!

  • Rudzki

    Rząd likwiduje kopalnie bo ich nie potrzeba ale ministerstwo klimatu czyli rządowy resort wydaje prywatnej firmie koncesje na wydobycie.Rewelacja.Debil na górze i debil na dole!!!!

  • 09876

    Państwowe kopalnie( węgiel energetyczny) będą likwidowane bo UE do tego zmusza a prywatnym właścicielom ta sama UE może w du.. pę pocałować i nie może zmusić do zamknięcia. Po za tym kopalnie państwowe wydobywające węgiel koksowy mogą też dalej funkcjonować bo ten w UE jest wpisany jako paliwo strategiczne.

  • Hajer

    Tak postępuje Polak Polakowi! Kop.Bielszowice Węgiel Koksujacy sprzedawali jako Energetyczny roznica Ceny znaczna..Kto stracił? ??

  • pracownik czerwcowy

    Streszczenie "artykułu": Ruda Śląska nie dostanie pieniędzy z UE bo w Mysłowicach powstanie kopalnia, ale w Mysłowicach nie powstanie kopalnia. Dawno nie miałem okazji przeczytać aż tak nonsensownego bełkotu w tym portalu.

  • fajerberga

    Wnioski: 1 - koniec górnictwa jest bliższy, niż nam to rząd ukazuje; 2 - umowa społeczna podpisana z górnikami jest nic niewarta bez ratyfikacji przez KE; 3 - KE nie ratyfikuje tej umowy i usłyszymy od pana Sasina: "Chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle, czyli UNIA KAZAŁA..."

  • Binia

    Widać rośnie konkurencja dla pani Gerlaczek;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również