Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozszerza się podziemny protest w śląskich kopalniach. Dziś rozmowy ze stroną rządową

 • Dodano: 2020-09-22 12:30

Rozszerza się podziemny protest w śląskich kopalniach. Po nocnej zmianie do akcji dołączyli górnicy z kopalń Piast i Ziemowit. Dziś o godz. 13 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

W kopalniach Piast i Ziemowit protest prowadzi przeszło 50 górników. Jak informują przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", kolejni chętni zgłaszają gotowość do uczestnictwa w akcji. W kopalniach, które protest rozpoczęły w poniedziałek, czyli w Halembie, Pokoju, Bielszowicach i Wujku pod ziemią przebywa w sumie przeszło 120 protestujących. Najwięcej, przeszło 70 osób, protestuje w kopalni Halemba. Po kolejnych zmianach do protestu będą przyłączać się następne kopalnie.

Dziś o godz. 13 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządową delegacją. W skład tej delegacji wchodzą:

 • pełnomocnik rządu ds.transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych - Artur Soboń,
 • pełnomocnik rządu ds.polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu - Piotr Dziadzio
 • oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów - Krzysztof Kubów.

W ocenie strony społecznej przyjazd rządowej delegacji to m.in. efekt pogotowia strajkowego i podziemnych akcji protestacyjnych w kopalniach. Jak podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej "S" i jeden z liderów MKPS Dominik Kolorz, rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia, ani przerwania protestu, ani też odwołania zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową.

Zobacz także

Komentarze (59)    dodaj komentarz »

 • Celina

  mam nadzieja i modle sie za to by pozamykali te komunistyczne zakłady, komunistyczne przywileje, roboty w regionie jst duzo, trza sie przekwalifikować a nie zyc jak żebrak na czyjś koszt

 • Halemba

  to jest żenada! górnicy strajkują a u łysego obok w knajpie impreza w najlepsze!

 • Ziga z Wirku

  W Amazon jest praca, ciągle reklamują, do tego bezpieczna.

 • boluś

  Poczytej ludzi kierzy ta robili a potym tam zatrudnij!

 • z-Wirku

  Tak Ziga,ino tam niema 13/14/mini 15pietnastik,pracowac do 65 lot,anie 25 i fik biedaki na 1/2 etatu.

 • Emil

  praca na dole trwa max 3 godz, reszta to dojscie i powrót pod szyb, sznita trza zjeśc to 30 min, w szkata pograc tyle samo, a po 25 latach dostaja emeryture po 5 tyś i kolejne 30 / 40 lat zyją za kase z zus-u innych ludzi, trza wrescie pozamykac te nierentowne juz kopalnie, ile cały kraj bedzie karmil tych ludzi? koniec laby, pozamykajcie te nierentowne zakłady tak jak pozamykali huty czy stocznie

 • sloneczny

  Zkopalni brud,smrud syf wpowietrzu odur zhałdów,drogi poniszczone,domy mocno poniszczone,jato bydziedalej tak szlo ten bajzel,morze to jakosc naprawiom i bedzie lepiej.

 • rudzianka

  Emil TY się zamknij , bo wina górników ,że tyle km dochodzą do miejsca pracy. Górnicy połowie Rudze Śląskiej stają w gardle . Czekajcie jak zamkną kopalnie z czego będziecie żyli , wszystkie małe firmy poupadają , będzie drugi Bobrek .

 • Koczor Donald

  max3godz pracy? gościu kto ci płaci za takie głupoty

 • halemba

  likwidować te relikty poprzedniej epoki

 • Pola

  Jak czytam te komentarze, to po prostu nie moge uwierzyć ile jadu jest w ludziach. Chyba nie bardzo orientują się w specyfice tego zawodu. Kazdemu co pisze pogardliwie o gornikach, zycze jedna dniowke przerobic, a moze zmieni zdanie. Co z wami ludzie...ogarnijcie sie!!!

 • Koczor Donald

  A czego się spodziewać po patologi.

 • Szpila

  Jeśli chodzi o całe larmo to według mnie nie chodzi o przywileje, bo te mniejsze lub większe są w każdym zawodzie. Ludzi denerewuje buta Górników. Uogólniając większość zjadła rozumy i chwali się ile to nie zarabia robiąc 3 godzinki dziennie, albo ile on to w ci...la nie leciał przez ostatni tydzień. Chopie, jak Ci pasuje to zamknij pysk i się ciesz a nie denerwujesz resztę społeczeństwa. A najśmieszniejsze jest to, że puki ich posadki były bezpieczne siedzą cicho. Patrz strajk, nauczycieli, lekarzy, przedsiębiorców, rolników itd. każdego po koleji dyma się w tym kraju, ale nie umiemy solidarnie razem strajkować. Smutne. Pozdrawiam

 • Patrycja87

  Święte słowa. W końcu konkretna wypowiedź

 • kulka

  Proszę tylko nie opowiadać w mediach że całe miasto wspiera tych darmozjadów

 • Abc

  Pełnomocnicy mają na pewno po 25 lat, znają się na górnictwie jak każdy przemądrzaly Polak. Dostali wytyczne, powiedzą co im malutki kazał i tyle.

 • Magda

  Tę manifestację w Rudzie to ale zróbcie gdzieś na uboczu. Ruda juz jest tak zakorkowana, że trudno z pracy wrócić do domu. A tu jeszcze górnicy będą drogi blokować. Okaże się, że byli to głównie ludzie z innych miast, tak jak w przypadku manifestacji antymaseczkowców. Nie kompromitujcie juz naszego miasta . Dajcie innym żyć. Weźcie prezydentową i vicka i jedźcie do Warszawy bo jesteście po jednych pieniądzach. Nic nie robicie tylko narzekacie, zawsze wam mało, ale oderwać od żałoba się nie dajecie. A nam tu już dajcie święty spokój .

 • Jola

  Dzisiaj oni, jutro my.

 • Truda

  Moj wujek poszoł na gruba jak mioł 18 lot.Trocha probioł jako elektryk, zrobił technikum i zostoł sztajgrym. Jak mu pizło 43-44 poszoł na pyndzyjo i już na ty pyndzyji siedzi 40 lot. Tego żodyn system emerytalny nie wytrzymie.Czy sie fest narobił na ty grubie? Może na początku tak ale fto sie nie narobi w robocie...Górnicy skończcie sie mieć za święte krowy.

 • lol

  Bo otrzymują emerytura ze składek od tych co jej nie dożyli. Kto to widział żeby pracować niecałe 30 lat a 40 i więcej być na emeryturze. Broń Boże żeby ich uśmiercać ale chodzi mi o to że przez to niecałe 30 lat napewno tyle ze składek by się nie utrzymali.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.