RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Co dalej z budową nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17?

 • Dodano: 2022-07-15 13:15

Zamiast nowej siedziby rozbiórka? Co dzieje się na placu budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach. Mieszkańcy dzielnicy nie kryją swojego zaniepokojenia. 

Upragniona budowa nowej siedziby SP 17

Temat budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 nie jest nowy i na dobre w przestrzeni publicznej pojawił się wiosną 2018 r. Budynek ten przez lata eksploatacji górniczej został tak zniszczony, że w grę wchodził albo kapitalny remont obiektu, albo budowa nowej szkoły. Ostatecznie miasto zdecydowało się na to drugie rozwiązanie.

W połowie listopada ubiegłego roku miasto przekazało wykonawcy plac budowy nowej siedziby szkoły. Powstaje ona na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie korzystać będą do czasu zrealizowania inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji stary budynek ma zostać wyburzony, a w jego miejscu powstać mają boiska szkolne. 

Wartość inwestycji bez kosztów wyposażenia to 29 mln zł, z czego 4 mln zł miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Problemy z budową 

Budowa nowej siedziby SP nr 17 niestety od początku nie szła po myśli rządzących. Dlaczego? Wszystko przez szkody spowodowane eksploatacją górniczą w tym rejonie. 

W lutym miasto wstrzymało prace na budowie nowej siedziby szkoły. Jak informowała wówczas śp. prezydent Grażyna Dziedzic, było to konieczne ze względu na ujawnione wpływy eksploatacji górniczej, prowadzonej bezpośrednio pod terenem budowy. Od tego czasu prowadzone były obserwacje geodezyjne na powierzchni, a ich wyniki analizowane w odniesieniu do postępu ściany "na dole".

Rozbiórka zamiast budowy?

Od tego czasu minęło kilka miesięcy, a budowa wciąż była wstrzymana. Jakiś czas temu otrzymaliśmy wiadomość od zaniepokojonej mieszkanki Bielszowic, która zauważyła, że budowlańcy burzą wylane wcześniej fundamenty. 

- Bardzo zaniepokoiło mnie to, co dzieje się obecnie na terenie budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach. Czy nowa placówka w ogóle powstanie? Z tego, co zauważyła, to prace nie posuwają się do przodu. Wręcz przeciwnie! Pracownicy rozbierają wylane wcześniej fundamenty. Co się tam dzieje? - pisała jedna z naszych czytelniczek. 

Jak się okazało fundamenty uległy uszkodzeniu spowodowanym szkodami górniczymi. Jednak miasto Ruda Śląska, wykonawca robót firma REMAR oraz Polska Grupa Górnicza zawarły trójstronną ugodę, która dotyczy naprawy szkód wywołanych eksploatacją górniczą na nowopowstałym obiekcie.  

- PGG zobowiązała się pokryć wszelkie koszty naprawy, które z przyczyn technicznych i ze względu na skalę zniszczeń wymagały przeprojektowania fundamentów wszystkich segmentów szkoły. Po odtworzeniu przez przedsiębiorcę górniczego stanu zaawansowania robót z dnia, w którym budowa została wstrzymana, Miasto wznowi roboty budowlane objęte umową podstawową - mówił Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Jak przekazał rzecznik rudzkiego magistratu, na razie nie można określić ram czasowych kolejnych etapów budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17.

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj »

 • Donkojot

  Jak buduje prywatna osoba to robi wszystko żeby żaden urzędnik się nie doczepił bo w tedy szukają dziury we wszystkim Poza tym buduje tak aby inwestycje zakończyć prawidłowo i zmieścić się w zamierzonym budrzecie A jak buduje miasto to ZA PIENIADZE OBYWATELI więc nie moje to co mnie to Obchodzi, coś poszło nie tak, to poklepią się po ramieniu i jeden do drugiego niemartw się Janusz jakoś się to załatwi to nie twoja wina i pieniądze HAHAHA

 • Mieszkanka

  Jeżeli będzie zarządzał naszym Miastem dziennikarz,to efekt będzie właśnie taki.

 • Rudziol

  Jeszcze nie powstała a już się sypie. A co mają powiedzieć mieszkańcy tych okolic. Domy pękają, wstrząsy takie że strach. Drogi się sypią. Ale co tam kopalnia zapłaci i dalej pojadą na zawał aż to wszystko się kiedyś ze mści, grunt to kasa ttm bardziej teraz.

 • anty_mejer

  Dosc juz tej nagonki na gornictwo!! Co to za budowlancy? Familoki postawili juz ponad sto lat temu i dalej stoja, a caly czas pod nimi bylo fedrowane. A teraz nagle ledwie postawione fundamenty zaczynaja sie walic? Cos mi tu smierdzi.

 • Ziga

  Czy ktoś poniesie za to odpowiedzialność?

 • Iks

  Przecież jest napisane w artykule, że odpowiedzialność ponosi PGG.

 • Ekspert

  Matka natura

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.