RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto przekazało wykonawcy plac budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17

 • Dodano: 2021-11-15 14:15, aktualizacja: 2021-11-21 13:18

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 niebawem zyskają nowoczesny obiekt.  Dzisiaj miasto przekazało wykonawcy plac budowy nowej siedziby szkoły.

W Rudzie Śląskiej – Bielszowicach powstanie nowy budynek szkolny

Wykonawca będzie miał równo rok na wybudowanie nowej siedziby placówki. Powstanie ona na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie korzystać będą do czasu zrealizowania inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji stary budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu w przyszłości powstać mają boiska szkolne. 

- Dziś ważny dzień dla mieszkańców Bielszowic, szczególnie tych najmłodszych - przekazaliśmy wykonawcy plac budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17. Za rok powinien być gotowy budynek, który zastąpi obecny, mocno dotknięty szkodami górniczymi - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Ruda Śląska: Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

Temat budowy nowej siedziby nie jest nowy i na dobre w przestrzeni publicznej pojawił się wiosną 2018 r. Wtedy, podczas swojego dzielnicowego spotkania, prezydent miasta zadeklarowała dokładną analizę dotyczącą dalszych losów dotychczasowego, mocno doświadczonego przez szkody górnicze budynku szkoły.

- Budynek ten przez lata eksploatacji górniczej został już tak zniszczony, że w grę wchodził albo kapitalny remont obiektu, albo budowa nowej szkoły. Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, bo nie mieliśmy gwarancji, że po remoncie sytuacja znów się nie powtórzy i gmach ponownie będzie musiał być poddany naprawie – tłumaczyła w maju br. prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Dodatkowo dzięki temu, że budynek wybudowany zostanie od podstaw, będziemy mogli w nim utworzyć oddziały przedszkolne i w ten sposób zwiększyć liczbę miejsc przedszkolnych w tej części miasta – dodała.

Na etapie projektowania rozwiązania architektoniczne konsultowane były zarówno z rodzicami, jak i pracownikami szkoły. Uwagi te swoje odzwierciedlenie znalazły w ostatecznym kształcie opracowania.

Projekt zakłada utworzenie części centralnej budynku, od której niczym gałęzie drzewa, odchodzić będą pozostałe strefy organizacyjne:

 • istniejąca sala gimnastyczna,
 • klasy 4-8,
 • klasy 1-3
 • i przedszkole.

Powierzchnia użytkowa nowego budynku szkoły SP nr 17 wyniesie 2 900 m²

Gmach będzie składał się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. Tu będzie znajdować się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Pozostałą część stanowić będą modułowe bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów. Te będą już jednokondygnacyjne.

Ogółem w części przedszkolnej utworzone zostaną 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli również na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także na prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków.

Przedsięwzięcie władze Rudy Śląskiej realizować zamierzają ze środków z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dodatkowo miasto na realizację zadania pozyskało 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Miasto przekazało wykonawcy plac budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Marzena

  A kiedy wkoncu szkoła podstawowa nr 41 dostanie nowe boisko. Klasy sportowe nie mają gdzie trenować bo boisko zamknięte już parę lat. Pani dyrektor co chwilę zgłasza się z wnioskiem o modernizację go ale ciągle słyszy brak funduszy

 • boluś

  Części Cyntralnyj łod kieryj niczym gałęzie DRZEWA' KIELA JUZAŚ WYROMBIOM coby przekaz brzmioł ECOlogicznie? Takiego [...] PIJARU to chyba ucom w Poznańskiym lebo na ISRAEL KASZUBACH! Zainteresowanii skapujom' abo niy!

 • kwiatowe

  Dobra wiadomosc. Oby nie skonczyla jak SP30, zniszczona przez wandali, zaniedbana i zarosnieta...

 • biel

  Należy rozumieć, że to kopalnia pokryje koszty budowy skoro stary budynek został przez jej działalność zniszczony?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.