Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska kiepsko wypada w rządowym rankingu dochodów podatkowych na jednego mieszkańca

 • Dodano: 2019-12-04 15:15

Jak co roku Ministerstwo Finansów przygotowało informację o tym, jak przedstawia się dochód z tytułu podatków w polskich miastach i gminach podzielony przez liczbę mieszkańców. Na tej podstawie wyliczane jest tak zwane "janosikowe", a więc środki, jakie bogatsze gminy muszą przekazać biedniejszym w ramach tak zwanego "zrównoważonego rozwoju".

Jak w rankingu Ministerstwa Finansów wypada Ruda Śląska?

Jeżeli wziąć pod uwagę województwo śląskie, to wynik Rudy Śląskiej nie może zachwycać - osiągnęliśmy zaledwie 1792,57 zł. Spośród 19 miast na prawach powiatu w regionie znaleźliśmy się na 14 miejscu. Za nami są jedynie Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Zabrze, Świętochłowice i Bytom.

Oczywiście w ogólnopolskim ujęcie sprawa wygląda zupełnie inaczej - na 2477 miejscowości Ruda Śląska zajęła miejsce 587.

Najwięcej wpływów z tytułu podatków per capita ma Dąbrowa Górnicza, najmniej - Bytom

W zestawieniu najlepiej wypadła Dąbrowa Górnicza, w której wypada 2 985,59 zł na mieszkańca. Katowice po raz kolejny znalazły się na drugim miejscu, a dystans miedzy tymi miastami zdecydowanie się powiększył. Stolica Górnego Śląska może się pochwalić dochodem podatkowym na mieszkańca na poziomie 2812,42 zł. Na "podium" znalazły się również Tychy, chociaż tutaj różnica między trzecim a czwartym miejscem w naszym regionie wynosi już 150 złotych.

Listę miast na prawach powiatu w województwie Śląskim zamyka Bytom, gdzie dochód wynosi jedynie 1495,83 zł. Nieco tylko lepiej sprawa wygląda w Świętochłowicach - 1 534,25 zł na głowę. Na trzecim miejscu od końca znalazło się Zabrze z wynikiem 1 659,97.

l.p. miasto kwota
1 Dąbrowa Górnicza 2985,59
2 Katowice 2812,42
3 Tychy 2662,07
4 Gliwice 2626,29
5 Bielsko-Biała 2569,04
6 Jaworzno 2262,80
7 Rybnik 2130,26
8 Chorzów 2007,95
9 Mysłowice 2007,08
10 Częstochowa 1995,36
11 Sosnowiec 1961,70
12 Żory 1878,18
13 Jastrzębie-Zdrój 1829,47
14 Ruda Śląska 1792,57
15 Siemianowice Śląskie 1751,25
16 Piekary Śląskie 1697,73
17 Zabrze 1659,97
18 Świętochłowice 1534,25
19 Bytom 1485,83

We wspomnianym rankingu pewnym ewenementem jest gmina Kleszczów - tam dochody podzielone przez liczbę mieszkańców dały wynik... 31 028,40. Dla porównania gminą w Polsce, która ma najmniejszy dochód podatkowy na mieszkańca jest Potok Górny - zaledwie 454,97 zł. 

Ranking nie jest precyzyjny, opiera się na oficjalnych danych GUS, które mogą obiegać od rzeczywistości

Patrząc na ranking trzeba mieć kilka rzeczy na uwadze. Po pierwsze: dotyczy on danych za rok 2018, w związku z czym obecnie sytuacja może przedstawiać się już nieco inaczej. Po drugie: w przygotowaniu zestawienia Ministerstwo Finansów opiera się na oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących liczby mieszkańców danej miejscowości. W rzeczywistości dane te mogą się znacznie różnić od faktycznych, bowiem wiele osób zmienia miejsce zamieszkania, ale nadal zameldowanych jest w rodzinnej miejscowości - tak jest np. w Warszawie, która według danych GUS ma około 1,7 miliona mieszkańców, podczas gdy realnie może zbliżać się nawet do 2 milionów.

Inny, bliższy przykład rozbieżności, to Katowice, gdzie GUS podaje 294 tysiące mieszkańców, oficjalnie zameldowanych jest około 284 tysiące, a na podstawie deklaracji dotyczących odbioru śmieci katowiczan jest jedynie 274 tysiące.

Komentarze (18)    dodaj »

 • boluś

  Miasto kiere nastawio sie firmy kiere płacom minimalne wynagrodzynia i zwalnio te firmy z podatków, kiere drenuje kieszenie mieszkańców jednocześnie wyprowadzo kasa do prywatnych geszefcików pod pozorem inwestowania ,nie może funkcjonować normalnie. Ta władza zwijo te miasto a nie rozwijo!

 • Były urzedas

  Na początku swojej prezydentury w 2010 ludzie z otoczenia Prezydent Dziedzic porównywali się do Dąbrowy Górniczej. Mija 9 lat i widać gdzie my a gdzie Dąbrowa Górnicza! Dość złudzeń!

 • Erwin

  Skoro miasto ciągle inwestuje w parki, skwerki zabaw i inne [...]y dla wypoczynku a nie przyciąga inwestorów biznesowych , to co się dziwić . Miasto pozwalając budować domki dla bogatych z ościennych miast w których ci płacą podatki źle robi . Nie buduje zwykłych mieszkań więc mieszkańców ubywa.

 • kwiatowe

  Dochod osob budujacych nowe domy potrafi byc kilkukrotnie wyzszy od lokatorow mieszkan komunalnych. Na osiedle apartamentowcow wysokiej klasy w Rudzie nie ma szans, Katowice zgarniaja wszystkie takie inwestycje w regionie.

 • Ratatuj

  Otóż to! Myślałem, że tylko ja to dostrzegam! 9 lat i ledwo jeden budynek wielorodzinny wybudowany przez miasto którym zarządza fachowiec, budowlaniec (tak o sobie mówiła Grażyna Dziedzic w kampanii 2010) to jest tragedia!!! Masz rację ludzie te domki budują ale praca,podatki płacone np w Katowicach. Tym bardziej, że inne miasta zachęcają do rozliczenia się u nich! Rządzą Rudą nieudolni ludzie, żerujący na kieszeniach mieszkańców!

 • kwiatowe

  Bzdura, PIT rozliczasz w miejscu zamieszkania.

 • kwiatowe nieuk

  A to ciekawe dlaczego np Warszawa kusi tych co pracują w stolicy by tam się rozliczali pomimo, że mieszkają poza Warszawą na wiosce!

 • kwiatowe

  Nie ma takiej opcji, w PIT-37 podajesz adres zamieszkania i wysylasz do wlasciwego US. Warszawa kusi tych ktorzy ucza sie i pracuja w Warszawie i w niej mieszkaja, a zameldowani sa np. w Lublinie i dalej tam sie rozliczaja.

 • Bunia

  Zameldowani są na wiosce, a mieszkają w Warszawie i tam pracują. W rozliczeniu piszesz miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

 • Reguła

  Czyli ktoś z Katowic co się u nas wybudował może podać adres np katowicki swoich rodziców lub swojego mieszkania które wynajmuje.

 • nina

  Nie powinien. Powinien podac swój adres zamieszkania na dzień 31 grudnia.

 • Yogi

  Powinien, niepowinien. Ja często zmieniam adres zamieszkania. Dlatego też zawsze podaje adres zameldowania. Przynajmniej korespondencja przychodzi w jedno miejsce

 • n4u

  Jak ktoś zarabia dobrą kasę to się wyprowadza tam gdzie jest jego miejsce pracy, albo dobre powietrze - tu nie ma ani jednego ani drugiego ;)

 • bojtel z markami i fynigami

  Z jednej KWK Ruda, magazynów, dziesiątek dyskontów i beneficjentów programów socjalnych trudno wypracować wysokie PKB. Może Aquadrom, Wielki Piec, Florianka, biblioteki i zardzewiały tramwaj z Chebzia przywiozą furę kasy ;-).

  • bojtel z markami i fynigami
   2019-12-04 22:42
  • odpowiedz
 • Upsss

  Co się dziwić miasto emerytów, rencistów i 500+ rządzi

 • Ehh

  Jacy mieszkańcy takie miasto. Niestety.

 • Zygfryd

  Takie zarządzanie miastem. Duuuuużo słów, pięknych frazesów a mało roboty. Ciasteczka kwiateczki wyjazdy za to na poziomie.

 • Malkontent

  Trzeba nam dołożyć! Koniecznie!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również