Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Grażyna Dziedzic zapewnia "Ruda Śląska nie bankrutuje!"

 • Dodano: 2019-12-03 14:15, aktualizacja: 2019-12-04 08:26

Dzisiaj na swoim profilu Facebook'owym prezydent Grażyna Dziedzic opublikowała list do mieszkańców Rudy Śląskiej. Odnosi się w nim do coraz częściej pojawiających się na mieście komentarzy, jakoby miasto bankrutowało.

- Od kilku dni docierają do mnie niepokojące informacje o rzekomym bankructwie miasta. Nie wiem, kto rozpowiada takie plotki i komu tak bardzo na tym zależy. Chcę wszystkich uspokoić. Ruda Śląska nie bankrutuje! - czytamy w liście.

Pomimo zapewnień, że Ruda Śląska nie bankrutuje, prezydent w dalszej części swojego listu pisze, że zarówno włodarzy miasta, jak i mieszkańców czeka ciężki rok.

- Prawdziwa informacja jest taka, że czeka nas bardzo trudny rok. Trudny nie tylko dla Rudy Śląskiej, ale również dla wszystkich samorządów w Polsce. Piszę i mówię o tym uczciwie i otwarcie, ponieważ przygotowując projekt budżetu miasta na przyszły rok stanęłam przed ogromnym wyzwaniem i koniecznością podjęcia wielu trudnych, czasem niepopularnych decyzji. Chcę jednak, aby mieszkańcy wiedzieli, z czego ta trudna sytuacja wynika - pisze Grażyna Dziedzic.

W opinii prezydent największym źródłem problemów wszystkich samorządów, nie tylko Rudy Śląskiej, są ustawowe zmiany w systemie podatkowym, które wpływają bezpośrednio na zmniejszenie budżetów gmin. Z tego powodu dochody Rudy Śląskiej będą mniejsze w przyszłym roku o 27 mln zł.

- Ta strata nie byłaby tak dotkliwa, gdyby nie inne zmiany prawne, zwiększające nasze wydatki, a dotyczące podniesienia pensji minimalnej oraz wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli. Pierwsza będzie nas kosztować dodatkowo około 9 mln zł, a druga 19 mln zł. Niestety, tej ostatniej kwoty nie uda się pokryć z otrzymywanej od rządu subwencji oświatowej, która pokryje jedynie 65% wydatków na wynagrodzenia w oświacie - pisze Grażyna Dziedzic.

Prezydent zauważa także, że te zmiany ustawowe spowodowały wielomilionowe obciążenia i ubytki w dochodach miasta. Prezydent zapowiada, że w roku 2020 władze miasta będą realizować jedynie zadania obowiązkowe samorządu. Wszystkie pozostałe wydatki zostaną ograniczone do minimum. Budżet inwestycyjny miasta również został obniżony: ze 156 mln zł do 67 mln zł. Poza tym radykalnie ograniczono wydatki bieżące.

- Niestety, to My wszyscy będziemy ponosić konsekwencje "odgórnych" decyzji, zapadających na szczeblu centralnym. Nie mamy innego wyboru. Wciąż mam świeżo w pamięci katastrofalny stan finansów miasta, kiedy obejmowałam urząd prezydenta pod koniec 2010 roku. Nie zamierzam dopuścić do powtórzenia się takiej sytuacji. Niestety, nie wszyscy rozumieją, albo nie chcą zrozumieć, że obecne trudności nie są skutkiem złego gospodarowania miejskim budżetem, lecz niezależnych od samorządów regulacji prawnych. Ubolewam nad tym - pisze prezydent.

Pod koniec listu Grażyna Dziedzic wyraża nadzieję, że w ciągu roku pojawią się dodatkowe dochody, które umożliwią miastu finansowanie zadań fakultatywnych, takich jak wspieranie sportu seniorskiego lub organizacji pozarządowych.

Mimo konieczności podejmowania trudnych decyzji, spotykam się z wieloma wyrazami zrozumienia z Państwa strony, za co z całego serca dziękuję. Wasza troska o miasto daje mi motywację do dalszej pracy. Mam nadzieję, że w ciągu roku pojawią się dodatkowe dochody, które umożliwią nam finansowanie zadań fakultatywnych, takich jak wspieranie sportu seniorskiego lub organizacji pozarządowych. Interes miasta i mieszkańców od początku był dla mnie najważniejszy. Chcę zapewnić, że nadal będę dbała o równomierny rozwój Rudy Śląskiej, patrząc mimo wszystko z optymizmem w przyszłość - deklaruje Grażyna Dziedzic.

Cały list znajdziecie TUTAJ.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Co myślicie o cięciach w budżecie?

Zobacz także

Komentarze (43)    dodaj komentarz »

 • brzydal

  Ruda Sl. nie bankrutuje - i tego pani grażynka przypilnuje! No bo gdzie znajdzie się tak hojny i głupi pracodawca, jakim są mieszkańcy tego miasta? Dwór pani prezydent już wie, jak to poukładać. Znajdzie winnych trudności, pani prezydent popłacze i będzie git!

 • Ann

  Ruda Śląska zmieniła się w slumsy,to już nie jest te miasto co było kiedyś.....

 • Andrzej

  To jest szopka w mieście coraz gorzej co zresztą widać remonty nie przemyślane w ogóle projekty tych remontów nie przemyślane np. park im Kozioła ścieżki szutrowe zarośnięte, drzewostan nie uregulowany ale waść Majer pisze że ok, a scieżki nie zarośnięte tylko pokryte mchem i to ook, kolena sprawa to remont ul. piastowskiej chodniki są krzywe np przy kościele i pod piastowska 19, i w wielu innych miejscach , a pod nr 10 znak na środku chodnika ha ha ha, ścieżki rowerowe wykonane byle jak byle szybko,brawa dla władzy, dziury wjezdni ul. Maya masakra, brak porządków. miasto ginie !!!!!!!!!

 • Pracownik listopadowy

  W jaki sposób miasto dba o mieszkańców? Jak ich zachęca żeby zostali albo zamieszkali w tym pożal się boże mieście? Podniesiecie za wodę, za śmieci, za podatek od nieruchomości, zlikwidujecie 200 zł dotacje na dziecko w żłobku (jakoś głośno o tym pani prezydent nie mówi). Co się da to pójdzie w górę. Z jednej strony rząd zafundował takie rzeczy, ale dobry gospodarz ma zawsze plan awaryjny na takie sytuacje, pomysł lub jakiś długofalowy plan naprawy finansów. Jak ktoś mi w domu okno wybije, to nie czekam z założonymi rękami przez zimę, aż ktoś mi naprawi albo Kaczyński przyjdzie i mi wstawi lub ludzie z osiedla złożą mi się na nowe. Po prostu biorę się do roboty, biorę nadgodziny i zapier... żeby ludzie w domu nie poumierali. Jak wygląda to tutaj? Jak wszyscy widzą. Beznadziejnie. Jakie trudne decyzje musi Pani podejmować? Przecież i tak wszyscy z was siedzą w kilku spółkach i zarabiacie 15k w górę. To zwykli ludzie teraz będą musieli przez Panią podjąć trudne decyzję! Z czego zrezygnować, co sobie odjąć, gdzie nie jechać na urlop, co mniej kupić. Niech się Pani tak nad sobą nie użala, bo to żałosne.

  • Pracownik listopadowy
   2019-12-04 20:44
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Adrian

  W sprawie okna to proponuję po Trzaskowskiego zadzwonić.... Przyjedzie i przyklei taśma ... Ma w tym doświadczenie.

 • nina

  A dotacje do żłobķów to nie był jakiś program rządowy?

 • Pracownik listopadowy

  Nie, była to inicjatywa pani prezydent. Tu cytat z jednego z dokumentów podpisanego przez panią prezydent: "Ruda Śląska na rok 2017, zwanej dalej dotacją. 2. Ustala się wysokość miesięcznej dotacji udzielanej na każde dziecko objęte opieką w: 1) żłobku w kwocie 200 zł,." Jest to dotacja, którą można uzyskać z budżetu gminy.

  • Pracownik listopadowy
   2019-12-05 08:26
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ernest_Vitczok

  Przeczytałem ten list i generalnie wszyscy są winni tylko nie Grażyna Dziedzic! Dla mnie to już zdarta płyta, przecież przez pierwsze lata winny był Andrzej Stania, nie wprowadzono bezpłatnej komunikacji bo winny był KZK GOP, teraz winny jest rząd RP, za stawki śmieci winni są mieszkańcy co to protestują i tak dalej.... Miastem rządzi więc Pani Idealna co to jej każdy kłody pod nogi rzuca! Nie pamiętam tylko kto jest winny i namówił Grażynę Dziedzic na trzecią kadencję, bo przecież było mówione, że po drugiej kadencji koniec. Trzymam kciuki i liczę na radnych w sprawie stawek za śmieci oraz stawek w podatku od nieruchomości. Choć i niech Ci radni bardziej przemyślane projekty uchwał składają, by mniej możliwości do obrony dać rządzącym w Rudzie Śląskiej!

 • noa

  Niezależnie od tego kto jest podawany jako winny, zawsze na przód peletonu wysuwa się nieśmiertelny (oby!) A. Stania. Tak idąc za obecnymi narracjami to taki Lord Voldemort Rudy Śląskiej;)

 • harry potter

  Bo to od niego zaczęły się finansowe kłopoty miasta. Masz krótką pamięć.

 • boluś

  Świnka Peepa przijeła retoryka Mejera " To nie my to oni !Jak niy Stania to Rząd abo Ufoki ! My jedynie uczciwi , nom się należy bo "uczciwie"pracujemy. A tak naprowdy to po góralsku 'Syćko to prowda cyli [...]o prowda !

 • Elian

  Może nie bankrutuje... za to popada w ruinę.

 • Axelmixer

  Mam wrażenie, że Pani już nie ogarnia tego co się dzieje. W mieście gdzie 1/4 budżetu to wydatki na pomoc społeczną, (prawie 200 mln złotych ?) nie może być dobrze. Poprawcie mnie jeżeli się mylę. Proszę pouczyć podwładnych urzędników, żeby łapy trzymali w swoich kieszeniach a nie portfelach mieszkańców.

 • koty

  pani prezydent a co z bezpłatną komunikacją miejska jak pani obiecywała to kłamstwo od pani podczas kampani wyborczej było wstyd i hańba

 • Cast

  Koty, jest wszystko na dobrej drodze:) pełnomocnik ds komunikacji walczy:))

 • Grażyna

  Cała ta ekipa to banda zlodzieji i darmozjadów nic nie zrobili

 • jerzy

  Co wy tu fandzolicie Morawiecki godo że jest super niedługo dogonimy niemców

 • Panująco

  O łobudziyłaś sie z rynkom w nachtopie.

 • Luna

  Czyli że to nauczyciele zafundowali nam te wszystkie podwyżki ? Najpierw dzieci były kartą przetargową w strajku o podwyżki. Teraz również dzieci dostają po [...]ie bo wszystko co ich dotyczy zostaje likwidowane oraz są robione cięcia. No tak najłatwiej uderzyć w najsłabszego bo walka z Goluatem wymaga odwagi.

 • Zonk

  Nie nauczyciele, tylko rząd PiS. Tak trudno to pojąć ? A skąd mają brać kasę na te wszystkie zapomogi ? Obcięli subwencje dla wszystkich miast to się uzbierało a jakby co to nie ich wina. Widać jasno że to posunięcie PiS działa. A jak tam nasi wybrańcy ? Odezwali się coś ?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.