Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska. Koniec przebudowy ul. Bałtyckiej!

  • Dodano: 2023-11-29 07:45, aktualizacja: 2023-11-29 08:49

Wczoraj po przebudowie została oddana do użytku ul. Bałtycka w Kochłowicach. Dzięki modernizacji tej ulicy powstał dojazd do terenów inwestycyjnych po byłej kopalni Polska- Wirek. Ul. Bałtycka przebudowana została na odcinku od ul. Radoszowskiej do ul. Długiej. W ramach inwestycji powstała nowa nawierzchnia na długości 800 m, obok asfaltowa ścieżka rowerowa i chodnik.

Przebudowa ul. Bałtyckiej zakończona

- ul. Bałtycka – kiedyś droga gruntowa - po przebudowie zyskała strategiczne znaczenie dla tej części miasta. Dzięki jej modernizacji powstał bowiem dojazd do terenów inwestycyjnych po byłej kopalni Polska- Wirekpodkreśla prezydent Michał Pierończyk.

Nowa droga ma ok. 800 m długości i obejmuje odcinek od ul. Radoszowskiej do ul. Długiej. Jezdnia wykonana została z nawierzchni asfaltowej. Taki sam materiał wykorzystany został na budowę drogi rowerowej, która była częścią zadania. Dodatkowo powstał chodnik. Zbudowane zostało też nowe oświetlenie i kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym. W ramach zadania wykonany został ponadto dojazd do posesji znajdujących się przy ul. Bałtyckiej 15, 15A i 19.

Koszt modernizacji wyniósł blisko 20 mln zł

Przebudowa ul. Bałtyckiej w zdecydowanej większości sfinansowana została dzięki środkom pozyskanym z Programu Inwestycji Strategicznych. Przyznane dofinansowanie wyniosło 15,2 mln zł. Natomiast koszt wszystkich prac budowlanych wyniósł blisko 20 mln zł.

Przebudowa ul. Bałtyckiej to jeden z elementów porozumienia w sprawie zagospodarowania pokopalnianych nieruchomości, które miasto w 2021 roku podpisało ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jego celem ma być aktywizacja gospodarcza nieruchomości inwestycyjnych po kopalni „Polska- Wirek”, w pobliżu autostrady A4. W ten sposób zostały stworzone warunki do powstawania nowych miejsc pracy, które mogą częściowo zniwelować negatywne skutki społeczne i gospodarcze przemian w branży energetycznej.

153,2 mln zł na inwestycje drogowe

W tym roku miasto na inwestycje drogowe przeznaczyło aż 153,2 mln zł. Największe środki przeznaczono na trasę N-S od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej oraz na rozpoczęcie budowy odcinka trasy N-S na północ - od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej. Miasto w tym roku przebudowuje także inne drogi gruntowe. Zakończyła się kompleksowa przebudowa gruntowej drogi ul. Władysława Żeleńskiego. W ramach zadania wybudowana została kanalizacja deszczowa i sanitarna. Koszt robót wyniósł ponad 800 tys. zł. Trwa jeszcze budowa nowej nawierzchni drogi gruntowej ul. Noblistów Śląskich w Bielszowicach. Na ukończeniu są budowy nowych nawierzchni dróg gruntowych: ul. Siewnej i Reja w Kochłowicach. Na realizację tych przedsięwzięć miasto otrzymało ponad 2 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przebudowa ul. Siewnej i fragmentu ul. Reja kosztowała ok. 1,7 mln zł. W przypadku ul. Noblistów Śląskich koszt robót to grubo ponad 1,9 mln zł. Przebudowywana tu jest także kanalizacja deszczowa, jest instalowane nowe oświetlenie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również